Protesty w Turcji przeciwko kontroli Internetu

Turecki rząd zaproponował ustawę, która będzie wymagać od użytkowników instalacji specjalnych zapór przed uzyskaniem dostępu do Sieci. Tysiące internautów protestują w tej sprawie online i na ulicach największych miast.

Cenzura Internetu już od sierpnia w Turcji? Nowe przepisy zmuszą użytkowników do instalacji zapory sieciowej.

Polecamy:

Zobacz też:

Przygotowano 4 różne filtry internetowe, takie jak: dom, dziecko, rodzina i standard. Każdy z nich blokuje określoną listę stron internetowych. Nowe zasady mają wejść w życie 22 sierpnia 2011 roku.

- Taka metoda jest kompletnym pogwałceniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz tureckiej konstytucji - alarmuje organizacja Reporterzy Bez Granic. - Każdy powinien mieć zagwarantowany nieograniczony dostęp do Sieci.

Zobacz również:

  • Sępy krążą nad ofiarami w Turcji. Nie daj się oszukać
  • Omnibus wszedł w życie. To koniec fałszywych promocji?

Już wcześniej turecki parlament odrzucił podobny plan wprowadzenia filtru w opraciu o 138 słów kluczowych.

Na forum internetowym Avaaz.org użytkownicy podpisują obecnie petycję do rządu z prośbą o wycofanie się z nowego planu. Zgodnie z nowymi przepisami, Ministerstwo Komunikacji miałoby pełną kontrolę nad blokowaniem stron internetowych, m.in. bez wiedzy i zgody użytkowników.

Internauci twierdzą, że działają już dobre narzędzia do ochrony rodzicielskiej, a celem wprowadzenia ustawy jest walka polityczna. Przepisy mogą posłużyć w blokowaniu stron opozycji i niewygodnych blogerów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: