Prototyp prawie doskonały

Telefon komórkowy z przeglądarką WWW i funkcjami cyfrowego asystenta, który bez problemów mieści się w kieszeni? Chyba każdy chciałby mieć takie cacko.

Telefon komórkowy z przeglądarką WWW i funkcjami cyfrowego asystenta, który bez problemów mieści się w kieszeni? Chyba każdy chciałby mieć takie cacko.

Prototyp prawie doskonały
Nic więc dziwnego, że Nokia 7110 od początku wzbudzała ogromne zainteresowanie, ale po 10 miesiącach od premierowego pokazu komórka ta wciąż jest w stadium prototypu. Jeden z takich egzemplarzy trafił do testów w naszej redakcji.

Nokia 7110 to pierwsza komórka, w której zaimplementowano obsługę protokołu WAP, pozwalającego małym urządzeniom przenośnym korzystać z odpowiednio przygotowanych zasobów Internetu.

Funkcja usług sieciowych, czyli dostęp do WWW, zależna jest od operatora. Musi on udostępnić tzw. bramkę WAP, zaś użytkownik powinien wykupić usługę przesyłania danych. Funkcjonalność WAP mogłem sprawdzić dzięki uprzejmości sieci Plus GSM, która jako pierwsza uruchomiła taką bramkę i użyczyła karty aktywacyjnej z transmisją danych.

Przeglądanie WWW okazało się proste i przyjemne, choć wpisywanie adresów URL to istna męka. Obejrzałem serwis informacyjny Yahoo!, sprawdziłem pogodę dla Warszawy na następny dzień, dowiedziałem się, kiedy odlatują samoloty do Los Angeles, mogłem wziąć udział w aukcji eBay. I wszystko byłoby piękne, gdyby nie... zawieszanie się telefonu. A że Nokia 7110 nie ma klawisza Reset, jedynym sposobem przywrócenia słuchawki do życia było wyjęcie baterii.

Aby wygodnie żeglować, wyświetlacz aparatu Nokia 7110 został powiększony o prawie 80 procent w stosunku do modelu Nokia 6110. Ekran wyświetla czcionki różnej wielkości (również pogrubioną), a także grafikę.

NaviRoller pozwala na szybszy dostęp do wszystkich funkcji telefonu. Pokrętło służy też do wprowadzania znaków tekstowych, choć ta funkcja według mnie nie jest wygodna. Większą rewolucję we wpisywaniu tekstu stanowi tzw. klawiatura T9. Użytkownik tylko raz naciska klawisz reprezentujący daną literę (a nie np. trzykrotnie "2", by uzyskać "c"), zaś Nokia 7110 na podstawie wbudowanego słownika wybranego języka sama "domyśla się", jaka kombinacja liter jest właściwa. W razie występowania kilku możliwości, są one dostępne pod klawiszem "*". Gdy pożądany wyraz nie występuje w słowniku, trzeba go wpisać tradycyjną metodą - zostaje dodany do słownika dodatkowego. Testowana Nokia 7110 nie miała polskiego słownika, ale producent zapewnia, że powinien się on pojawić wraz z polską wersją menu.

Nowa Nokia przejmuje dużo funkcji osobistego asystenta. Książka telefoniczna pozwala na przypisanie każdej osobie 3 z 5 dostępnych typów numerów telefonów (jeden ustawia się jako domyślny) i 1 z 3 rodzajów informacji tekstowej. Jednak dotyczy to tylko wpisów do książki w pamięci aparatu, a nie na karcie SIM. W sumie Nokia 7110 może pomieścić aż 1000 pełnych wpisów w książce telefonicznej.

Nokia 7110 ma wbudowany modem, a na dołączonej do telefonu płycie CD znajduje się sterownik do Windows 95/98/NT. Po jego zainstalowaniu komórka pozwala na komunikowanie się peceta ze światem poprzez port podczerwieni lub przez kabelek (ma być oferowany wraz z telefonem) do portu szeregowego. Na krążku do Nokii 7110 prawdopodobnie znajdzie się również aplikacja PC Suite do zarządzania słuchawką i synchronizowania jej danych z danymi aplikacji PIM na komputerze.

Nokia 7110 waży 141 g (ze standardową baterią, którą przez tydzień testu ładowałem tylko dwa razy), ma wbudowany alarm wibracyjny i jest dwuzakresowa.