Prototyp składanej kamery

Panasonic zaprezentowała nowe rozwiązanie w budowie cyfrowych kamer pozwalające na rozłączenie urządzenie na dwie części, zmniejszając tym samym jego ciężar i rozmiary.

Obecnie cyfrowe kamery wideo i aparaty przewyższają swoimi możliwościami ich tradycyjne odpowiedniki, jednakże pomimo licznych zalet wciąż pozostaje problem wielkości i wagi nowych urządzeń. Teraz dzięki najnowszemu rozwiązaniu Matsushita Electric Industrial znanej lepiej jako Panasonic, które pozwala oddzielić od całego urządzenia część, w której znajduje się miejsce na kasetę i korzystać jedynie z aparatu cyfrowego, niedogodność ta może zostać całkowicie wyeliminowana.

Dzięki takiej możliwości standardowa waga urządzenia czyli 570 gram (wraz z częścią na kasetę i baterią) może zostać zmniejszona do 360 gram tzn. prawie o 40 procent. Główną zaletą dotychczasowych aparatów cyfrowych jest znacznie lepsza optyka, która w prototypowym urządzeniu uległa jeszcze większej rozbudowie, co oznacza że przyszli użytkownicy wykorzystując soczewki Leica Dicomar będą mogli przybliżać obraz odpowiednio 10x i 100x dla zoomu optycznego i cyfrowego. Dodatkowo dzięki 1 MP czujnikowi CCD (charge coupled device) będzie można wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 640x480 (tryb VGA) lub 1200x900 pikseli albo nagrywać sekwencje wideo z rozdzielczością 176x144 pikseli w formacie MPEG4, które następnie mogą być magazynowane na dołączanej karcie pamięci SD (Secure Digital) o pojemności 64MB (oznacza to, że jesteśmy w stanie zapisać około 65 minut filmu) lub na kasecie DV (digital video). Panasonic zamierza rozpocząć sprzedaż swojego nowatorskiego produktu w Japonii na początku września bieżącego roku w cenie 205 000 jenów czyli około 1640 USD. Informacje o dystrybucji w pozostałych krajach nie zostały jeszcze podane.

http://www.mei.co.jp


Zobacz również