Prototypy 'electronic ink displays'

Lucent Technologies i firma E Ink prowadzą prace nad stworzeniem wyświetlaczy wykorzystująch elektroniczny atrament, technologię umożliwiającą produkcję tanich, elastycznych urządzeń do wyświetlania informacji.

Przedstawiciele firm Lucent Technologies oraz E Ink ogłosili w zeszłym roku rozpoczęcie współpracy nad elastycznymi wyświetlaczami wykorzystującymi do prezentowania cyfrowych informacji elektroniczny atrament. I choć twórcy technologii przyznają, że od jej komercyjnego wykorzystania dzieli nas co najmniej pięć lat, planują zaprezentowanie prototypów podczas Seventh International Display Workshop 2000 w Japonii oraz 2000 MRS (Materials Research Society) Fall Meeting w Bostonie.

'Electronic ink displays' to elastyczne arkusze o rozmiarach 13 x 13 cm pokryte plastikowymi tranzystorami posiadającymi właściwości konwencjonalnych chipów krzemowych. Oprócz tego można je wyginać i wprowadzać na arkusze w procesie podobnym do drukowania. Arkusz jest następnie laminowany, a nowa warstwa zostaje pokryta elektronicznym atramentem (e-ink) składającym się z milionów mikroskopijnych kapsułek wypełnionych ciemnym i jasnym barwnikiem, które tworzą obrazy pod wpływem pola elektrycznego wytwarzanego przez tranzystory.

Elastyczny ekran o rozmiarach 13 x 13 cm składa się z 256 pikseli o rozmiarach 8,5 x 8,5 mm. Każdemu pikselowi przyporządkowany jest tranzystor, który decyduje czy dany piksel jest 'włączony' i tym samym rozjaśnia czy przyciemnia wyświetlany obraz.

'Electronic ink display' pobiera od jednej dziesiątej do jednej tysięcznej mocy potrzebnej wyświetlaczowi LCD o takich samych rozmiarach, jest cztery razy lżejszy i mniejszy oraz wyświetla tekst i proste grafiki podczas zginania arkusza.

Jednym z przyszłych zastosowań tej technologii mają się stać 'jednorazowe' gazety i książki, których zawartość będzie uaktualniana poprzez Internet.

www.eink.com


Zobacz również