Prywatne sieci P2P - czy zastąpią BitTorrenta?

Nowe sieci P2P umożliwiają wymienianie się dowolnymi plikami tylko ze znajomymi i eliminują zagrożenie wirusowe, które jest nieodłączną cechą sieci takich jak Kazaa czy BitTorrent.


Prywatne sieci P2P - czy zastąpią BitTorrenta?

Darmowe oprogramowanie na wyciągnięcie ręki? Trzeba widzieć, gdzie szukać - czytaj więcej w PC Worldzie 8/2009

Stephane Herry stworzył prywatną sieć wymiany danych GigaTribe głównie z powodu ciągłej frustracji. Nie mógł dzielić się plikami tylko ze znajomymi np. przez sieć Kazaa. Za każdym razem gdy szukał pliku, który został zuploadowany przez jednego z jego przyjaciół, znajdował jedynie podobne pliki pochodzące od obcych. Wpadł więc na pomysł, by stworzyć aplikację P2P, za pomocą której będzie możliwe pobieranie plików tylko z zaufanych źródeł. Taka sieć byłaby z pewnością o wiele bardziej bezpieczna, ponieważ zezwalałaby na wymianę danych wyłącznie pomiędzy użytkownikami, którzy się znają.

Wydaje się, że idea Herry'ego staje się coraz bardziej popularna. Najwięksi gracze z branży P2P oferują obecnie sieci prywatne jako rozwiązania alternatywne w stosunku do już istniejących. LimeWire umożliwia użytkownikom dzielenie się plikami tylko ze znajomymi, którzy figurują na liście kontaktów z Gmaila lub LiveJournal. Vuze (dawniej Azureus), popularny klient sieci BitTorrent, został wyposażony w funkcję FriendBoost. Pozwala ona na znaczne przyspieszenie transferu danych dzięki temu, że pliki są współdzielone w grupach zaufanych użytkowników.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów
  • Najlepsze darmowe sieci VPN 2023. Czy naprawdę warto płacić za VPN?
W ciągu ostatnich kilku lat prywatne sieci wymiany plików przeszły drugą ewolucję, która odbywała się w cieniu gigantów takich jak eMule czy BitTorrent. Zostały udoskonalone i teraz są szybsze, bezpieczniejsze oraz oferują coraz większą funkcjonalność. Zależnie od tego, czego dokładnie potrzebujesz, prawdopodobnie znajdziesz w Sieci aplikację, która okaże się idealnie dopasowana do twoich potrzeb (a także potrzeb twoich zanomych lub współpracowników) i pozwoli ci na bezpieczne, szybkie i legalne kopiowanie dowolnych plików - począwszy od dokumentów Worda czy Excela, skończywszy na filmach w jakości HD.

QNext

Informacje: www.qnext.com

Prywatne sieci P2P - czy zastąpią BitTorrenta?

QNext - po lewej lista kontaktów, po prawej okno Explorera.

Wymiana plików to tylko jedna z wielu funkcji dostępnych w tym darmowym programie. Jest to przede wszystkim uniwersalny komunikator, dzięki któremu można prowadzić rozmowy tekstowe, głosowe i wideo. Oprócz tego pozwala na dzielenie się plikami - bez limitu wielkości - jak również ma specjalne funkcje dotyczące plików graficznych i dźwiękowych. Co więcej, umożliwia zdalny dostęp do komputera, na którym jest zainstalowany, poprzez zwykłą przeglądarkę internetową.

Instalacja i konfiguracją są bezproblemowe. Podobnie jak konfiguracja sieciowa i wykrywanie podłączonych urządzeń (np. kamery, mikrofonu), które odbywają się automatycznie. Po instalacji musisz jedynie założyć konto. Znajomych importujesz po prostu z listy kontaktów popularnych komunikatorów, takich jak Google Talk czy AIM. Aby wymieniać się plikami ze znajomymi, musisz oczywiście zachęcić ich do instalacji QNexta i zarejestrowania się w tej usłudze.

Gdy już masz jednego lub więcej znajomych na liście kontaktów w QNext, możesz ustawić udostępniane foldery (shared folders) poprzez tzw. strefy (zones). Kliknij File | Share Content, aby otworzyć eksplorera QNexta. Następnie kliknij Share Files and Folders i przeciągnij pliki, które mają być udostępniane. W pełni bezpieczną wymianę danych masz zagwarantowaną w grupie znajomych, ale możesz też udostępnić pliki publicznie, dla wszystkich internautów, wybierając opcję Broadcast to Web browsers.

Interfejs programu zawiera listę kontaktów z komunikatora, który dodałeś podczas konfiguracji. Dostęp do dodatkowych i zaawansowanych opcji uzyskujesz po kliknięciu ikony niebieskiego monitora w oknie QNext Explorer. Możesz m.in. pogrupować udostępniane pliki i foldery oraz ustawić uprawnienia dostępu - np. jeden folder może być publiczny, inny dostępny tylko dla wskazanego użytkownika itp. Okno Explorera jest też miejscem, gdzie możesz zarządzać ustawieniami rozmów tekstowych, głosowych i wideo. Ponadto są tu widoczne pliki udostępnione tobie przez innych użytkowników.

Istotną i wygodną cechą QNexta jest to, że inni użytkownicy nie muszą go wcale instalować, aby otrzymywać wiadomości, pobierać pliki, zdjęcia czy nawet słuchać muzyki, którą serwujesz im ze swojej prywatnej audioteki. Serwery usługi udostępniają publicznie (poprzez przeglądarki) większość treści, które generujesz. Wystarczy, że wyślesz znajomym link za pomocą komunikatora lub e-maila. Oczywiście, jeśli chcesz, by komunikacja była prywatna i bezpieczna, zarówno ty, jak i twoi znajomi muszą mieć zainstalowany QNext.

Komputer, który udostępnia dane musi być stale włączony i podłączony do Internetu. Zatem bardziej nadaje się do tego desktop. Jeśli używasz laptopa, to jego często wyłączanie podczas przenoszenia, odłączanie od Sieci lub automatyczne uaktywnianie trybu uśpienia powoduje przerwy w transmisji danych.

Innym potencjalnym wąskim gardłem jest przepustowość łącza. Użytkownicy mogą zasysać od ciebie dane tylko z taką prędkością, na jaką pozwala posiadane przez ciebie łącze internetowe. Niestety, zdecydowana większość użytkowników indywidualnych ma dość niski upload (co wynika z samej technologii ADSL), który nie pozwala na uzyskanie imponujących transferów czy choćby porównywalnych z tymi, które są bez problemu osiągalne np. w BitTorrencie.

QNext jest dostępny dla Windows, Mac OS i Linuksa. Wersje przeznaczone dla iPhone, iTouch oraz Google Android są na razie w fazie beta.

GigaTribe

Informacje: www.gigatribe.com

Prywatne sieci P2P - czy zastąpią BitTorrenta?

GigaTribe to program, z którego korzysta już ponad milion użytkowników. Możesz nawiązywać z nimi znajomości oraz bezpiecznie i legalnie wymieniać pliki.

Instalacja, zakładanie konta, konfiguracja rutera i firewalla są w tym programie w pełni zautomatyzowane. Możesz zaprosić znajomych do pobrania, zainstalowania i zarejestrowania się w GigaTribe za pomocą e-maila lub poprzez serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, LinkedIn, Flickr.

Prywatne sieci P2P - czy zastąpią BitTorrenta?

GigaTribe - okno dodawania kontaktów.

Aby udostępnić pliki, po prostu uruchom program, kliknij przycisk Share i wybierz katalog na swoim komputerze. Dzięki GigaTribe twoi znajomi mogą uzyskać dostęp do twoich plików na wiele sposobów. Wszystkie pliki są szyfrowane algorytmem Blowfish z siłą 256-bitów, a program pozwala ustawić grupy, przydzielać poszczególnym kontaktom prawa do downloadu i uploadu, a nawet do zabezpieczania folderów hasłem.

Prywatne sieci P2P - czy zastąpią BitTorrenta?

GigaTribe - udostępnianie folderów i nadawanie uprawnień.

Po określeniu które pliki/foldery mają być udostępniane możesz pogawędzić z innymi użytkownikami bezpośrednio za pomocą wbudowanego czata. Jeśli użytkownik wyloguje się w momencie gdy ściągasz od niego plik, program samoczynnie będzie próbował znaleźć inną kopię tego samego pliku u innej osoby, albo przerwie pobieranie i wznowi je, gdy pierwotny użytkownik znów będzie online.

Prywatne sieci P2P - czy zastąpią BitTorrenta?

GigaTribe - karta transferów.

Problem niskiej przepustowości łączy abonenckich został w GigaTribe rozwiązany dość elegancko: w wymianie danych pośredniczą serwery usługi. Niestety, ta funkcja (zwana EasyConnect) jest darmowa tylko przez pierwsze 30 dni korzystania z usługi. Później trzeba za nią płacić: 5 USD miesięcznie lub 30 rocznie.

GigaTribe jest dostępny tylko dla Windows, a ostatnia wersja jest wciąż w fazie beta. Jak tylko wersja ta zostanie ukończona, twórcy obiecują, że udostępnią wersję dla komputerów Macintosh.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: