Przeciętniak

Tajwański Asus znany jest głównie z bardzo dobrych płyt głównych i niezłych kart graficznych. Oferta obejmuje także inne podzespoły komputerowe, w tym nagrywarki CD-RW.

Tajwański Asus znany jest głównie z bardzo dobrych płyt głównych i niezłych kart graficznych. Oferta obejmuje także inne podzespoły komputerowe, w tym nagrywarki CD-RW.

Przetestowaliśmy model 8/4/32, którego szybkość w porównaniu do rywali o tych samych parametrach zapisu i odczytu nie daje, niestety, firmie powodu do dumy.

Wraz z napędem otrzymujesz w pakiecie komplet śrubek i kabli z przejrzystą, choć nieprzetłumaczoną na polski, instrukcją instalacji i obsługi. Aplikacją zapisującą płyty CD-R jest Ahead Nero 5.0, zaś CD-RW - InCD 1.3 tej samej firmy. Jako bonus od Ahead potraktować można odtwarzacz Nero MediaPlayer. Wszystko to za sporą cenę, 1160 złotych - większą niż w przypadku znacznie szybszego Ricoha 12/10/32 i wszystkich rywali 8/4/32. Na dodatek Asus nie obsługuje formatu CD-Text i nie pozwala na zapis ponad standardowe 650 MB (tzw. overburning).

W testach nagrywarka Asusa wypadała średnio, zajmując lokaty w drugiej połowie rankingu. Czas zapisu płyty CD-R z pliku obrazu był prawie taki sam, jak w konkurencyjnych produktach Plekstora i Yamahy. Jednak już w zapisie w locie Asus stracił więcej do obu rywali, pokonując w swej klasie napędy HP, Lite-On i LG.

Przeciętniak
Wyniki testu zapisu RW były przeciętne, natomiast napęd zabłysnął przy nadpisywaniu RW, zajmując drugie miejsce wśród nagrywarek 8/4/32 zaraz za modelem Creative'a. Równie dobre rezultaty osiągnął w odczycie nagranych danych, lokując się na 6. pozycji. Bardzo słabo natomiast wypadło zrzucanie audio oraz tworzenie pliku obrazu (za co bardziej odpowiedzialne jest oprogramowanie, niż sprzęt).

Średnie parametry w połączeniu ze zbyt wysoką ceną spowodowały, że napęd Asusa nie zmieścił się nawet w naszej najlepszej dziesiątce. Jeśli chcesz mieć nagrywarkę 8/4/32, lepiej postaw na model Creative'a.

Nagrywarka

Asus CRW-804F 8/4/32######

California Computer, www.california.pl

Cena: 1160 zł