Przeciw wirusom

Jest już dostępna nowa wersja programu antywirusowego NOD32, obecnie w polskiej wersji językowej (oprócz modułu dla DOS).

Jest już dostępna nowa wersja programu antywirusowego NOD32, obecnie w polskiej wersji językowej (oprócz modułu dla DOS).

NOD32 to nowoczesny i elegancki, o czym można się przekonać już podczas instalacji. Zawiera wszelkie typowe opcje znane z innych programów antywirusowych, a więc: skanowanie na żądanie, rezydentny moduł skanujący pliki używane podczas pracy systemu operacyjnego oraz ochronę poczty elektronicznej. Ochronę poczty można zresztą natychmiast wypróbować, wysyłając ze wskazanej w instrukcji strony WWW list zawierający sygnaturę wirusa. Jeśli list taki dotrze bez przeszkód do skrzynki odbiorczej w programie pocztowym, oznacza to, że niepoprawnie skonfigurowaliśmy antywirusa. Bazę wirusów w NOD32 można automatycznie aktualizować przez Sieć. Wymaga to jednak podania specjalnego kodu dostępu, dostarczanego wraz z licencją użytkownika.

Twórcy NOD32 położyli też wyraźny nacisk na moduł heurystyczny, czyli wykrywanie nowych wirusów, nieobecnych jeszcze w bazie sygnatur. Najważniejsze jest wykrywanie i usuwanie nowych wirusów, jednak często moduły heurystyczne są "nadwrażliwe" i stwierdzają obecność wirusów w zupełnie niegroźnych plikach, np. programach narzędziowych. NOD32 nie ma tej drażniącej właściwości.