Przed konkurencją

Przeglądarka Firefox 2.0 została odświeżona, unowocześniona i lepiej zabezpieczona. Kilka przydatnych funkcji wtyczek stało się standardem.

Na pierwszy rzut oka przeglądarka zmieniła się nieznacznie. Okno wygląda trochę inaczej, przyciski zmieniły wygląd, a niektóre opcje - położenie. Domyślnie nowa strona jest teraz otwierana na nowej karcie, a nie w nowym oknie, jak poprzednio. Przeglądarka automatycznie zapamiętuje stan sesji, czyli listę otwartych stron. Jeśli Firefox 2.0 zostanie awaryjnie zamknięty, np. na skutek błędu, po ponownym uruchomieniu odtworzy wszystkie otwarte poprzednio karty. Bardzo przydaje się automatyczne sprawdzanie pisowni tekstów wprowadzanych w formularzach.

Firefox 2.0 wyposażono w narzędzia chroniące przed atakami typu phishing, czyli przed oszustwami za pomocą fałszywych stron WWW banków, sklepów itd. Jak działa zabezpieczenie w Firefoksie 2.0? W wypadku odnalezienia adresu otwieranej witryny na liście podejrzanych stron WWW użytkownik jest ostrzegany. Domyślnie przeglądarka porównuje adres strony z czarną listą witryn przechowywaną na komputerze użytkownika, żadne dane o odwiedzanych stronach nie są wysyłane przez Internet. Można zmienić te ustawienia, wtedy odwiedzane strony porównywane będą z bazą danych udostępnianą przez Google. Kiedyś to narzędzie było elementem Google Toolbar for Firefox, dzisiaj jest integralną częścią Firefoksa 2.0. Sprawdzanie adresów odwiedzanych stron z użyciem baz Google jest dobrym pomysłem, ale wiąże się z wysłaniem pewnych danych osobistych.


Zobacz również