Przed premierą

Na kilka dni przed premierą nowej wersji Windows 2000 konkurent Microsoftu, firma Novell, poinformowała o odkryciu luki w systemie zabezpieczeń nowego produktu giganta z Redmond.

Przedstawiciele Novella ogłosili odkrycie poważnej luki w systemie zabezpieczeń systemu operacyjnego Windows 2000. Występuje ona w wersji Windows 2000 Server i dotyczy Active Directory - jednej z podstawowych części systemu. Błąd został odkryty podczas testowania zgodności oprogramowania Novella z Windows 2000 i dotyczy praw dostępu administratora do "zakazanych" obszarów sieci.

"Zdarza się, że firma musi zablokować dostęp do pewnych katalogów nawet dla administratorów sieci. Ograniczenia mogą dotyczyć chociażby spraw prawnych firmy czy zarządzania zasobami ludzkimi. Zarówno Novell Directory Service, jak i Active Directory Microsoftu mają taką opcję, ale Active Directory pozwala ją łatwo wyłączyć" - twierdzi Gary Hein z Novella. Novell poinformował Microsoft o tym błędzie w zeszły piątek, ale w czasie weekendu inżynierowie Microsoftu nie zdołali zasymulować sytuacji, w której wystąpiłaby zgłoszona przez Novella usterka.

Microsoft zaprzecza istnieniu błędu, a eksperci twierdzą, że jeśli "bug" naprawdę istnieje, może poważnie zaszkodzić premierze Windows 2000, planowanej na 17 lutego 2000 r. Analitycy ostrzegają jednak, że samo oskarżenie pochodzące od konkurenta Microsoftu na rynku serwerowych systemów operacyjnych brzmi nieco podejrzanie. "Microsoft, zajmując taką pozycję na rynku, jest bardziej niż jakakolwiek inna firma narażony na ataki swoich konkurentów, którzy wykorzystają każdą okazję, aby wydobyć potencjalne niedostatki i błędy w produktach firmy Gatesa" - oświadczył Michael Gartenberg, analityk z Gartner Group.

Więcej informacji: www.news.com