Przede wszystkim produktywność

Nowy AutoCAD to przede wszystkim znacząco usprawnione narzędzia do projektowania 2D oraz wiele nowinek zwiększających efektywność pracy inżynierów.

Wydawać by się mogło, że w takim programie, jak AutoCAD (i jego mniejszy brat, AutoCAD LT) trudno wprowadzić znaczące zmiany w dziedzinie projektowania 2D. Nowe narzędzia zaproponowane przez projektantów z firmy Autodesk są jednak naprawdę interesujące. Chyba najbardziej rzuca się w oczy dostępność wiersza poleceń w pobliżu... kursora myszy. Tradycyjne, znane od ponad 20 lat narzędzie pozostało, oczywiście, na swoim miejscu, ale tuż obok kursora myszy pojawiło się małe okno, w którym możesz szybko wpisać polecenie.

Interesująco zapowiadają się narzędzia związane z tzw. dynamicznymi blokami. Wzory i obiekty mogą być nie tylko przechowywane w bibliotekach i przenoszone do projektu. W AutoCAD 2006 obiekt może zmieniać się w zależności od potrzeb użytkownika. Jeśli np. przygotowałeś stół konferencyjny, to przeskalowanie takiego elementu spowoduje automatyczne dorysowanie odpowiedniej liczby krzeseł, dopasowanie wymiarów stołu do jednego ze standardowych itd. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zmniejszyć liczbę obiektów w bibliotekach i w konsekwencji przyspieszyć pracę, zmieniając kilka podobnych w jeden - dynamiczny.

AutoCAD 2006 zawiera wiele takich drobnych a przydatnych usprawnień, np. automatyczne pobieranie danych z projektu i generowanie tabel z podsumowaniem (np. spisem wyposażenia budynku). Tabele wreszcie zyskały podstawowe funkcje arkusza kalkulacyjnego: sumowanie według wierszy i kolumn, obliczanie średniej itd. Programiści z Autodesk zadbali nawet o wbudowanie zaawansowanego kalkulatora naukowego. Wszystko po to, żeby inżynier tworzący budynki, mosty, urządzenia techniczne jak najmniej czasu tracił na przenoszenie danych czy stosowanie dodatkowych narzędzi i efektywnie poświęcał się właściwemu projektowaniu.

Cena: nieznana

Więcej: http://www.autodesk.pl


Zobacz również