Przedpłacony roaming

Od niedawna nie tylko osoby płacące abonament w sieciach telefonii komórkowej mogą korzystać z roamingu. Podobną możliwości otrzymali też korzystający z usługi POP, Simplus czy Tak Tak.

Od niedawna nie tylko osoby płacące abonament w sieciach telefonii komórkowej mogą korzystać z roamingu. Podobną możliwości otrzymali też korzystający z usługi POP, Simplus czy Tak Tak.

Konkurencja na rynku, choćby niewielka, sprzyja klientowi. I mimo że ceny połączeń w sieciach komórkowych w porównaniu z innymi krajami są wysokie, a nowe telefony trafiają do sprzedaży później niż na zachodzie, to na polskim rynku telekomunikacyjnym pojawiają się nowości na skalę europejską. Tak jest w przypadku roamingu w pre-paidzie (czyli usługach POP, Simplus i Tak Tak).

Idealny SMS-owy początek...

Roaming w formie bezabonamentowej pierwsza zaproponowała Idea. Obecnie możesz tylko wysyłać i odbierać SMS-y, bez prowadzenia rozmów. Aby korzystać z tej usługi, wystarczy dysponować telefonem komórkowym i kartą POP z limitem 30 zł na koncie. Przed opuszczeniem kraju należy zadzwonić do Automatycznego Biura Obsługi (*111) i aktywować roaming. Teraz na Twoim koncie zablokowane zostanie wspomniane 30 zł. Z powodu pewnych opóźnień w rozliczaniu się operatorów między sobą nie zawsze wiedzą oni, jakim aktualnie stanem konta dysponujesz. Jeśli wyślesz więcej SMS-ów, niż dopuszcza limit na koncie, operator poniesie stratę. Dlatego wprowadzono kaucję. Jej zwrot następuje po deaktywacji usługi roamingu. Koszt jednego SMS-u w POP-ie wynosi 2 zł. Konto można doładować za pomocą POPkarty albo wykorzystując usługę "DZIĘKI TOBIE". W tym celu trzeba zadzwonić z telefonu stacjonarnego pod numer +48501700700 oraz postępować zgodnie z podawanymi instrukcjami. Roaming w POP-ie obejmuje dwunastu operatorów w jedenastu krajach.

...Plus rozmowy...

Oferując roaming w usłudze bezabonamentowej, Plus postawił na rozmowy, żeby konkurować z Ideą. Niestety, tym razem możliwe stało się jedynie dzwonienie i odbieranie SMS-ów, ale nie ich wysyłanie (ta usługa zostanie wprowadzona na początku wakacji).

W Plusie samo wybierania numeru za granicą wymaga zastosowania specjalnego prefiksu. Wywołanie wygląda następująco: *111*Numer_telefonu#. Aby połączyć się z pocztą głosową, należy wybrać numer *111*2222#, a opłata w tym wypadku wynosić będzie tyle, co połączenie z Polski.

Nawiązywanie połączenia odbywa się na zasadzie call-back - po wybraniu numeru zostaniesz rozłączony, a po chwili operator oddzwoni do Ciebie. Dowiesz się, na jak długą pogawędkę pozwala limit na koncie, a potem będziesz już mógł prowadzić rozmowę. Pamiętaj, że nie wszyscy operatorzy, z którymi Plus GSM ma podpisaną umowę roamingową, obsługują krótkie kody (omówione prefiksy), a co za tym idzie, nie u każdego operatora będzie można rozmawiać. Listę zawierającą partnerów roamingowych oferujących krótkie kody znaleźć można na stronie www.plusgsm.pl/txt/lista_operatorow.

Cena za połączenie w Simplusie zależy od stref wyznaczonych przez Telekomunikację Polską. I tak połączenie do Polski z kraju znajdującego się w strefie pierwszej kosztuje 7,50 zł, natomiast ze strefy siódmej 13,42 zł. Naliczanie opłat następuje co pół minuty, dlatego za rozmowę 29-sekundową zapłacisz połowę podanej stawki.

Jeśli będziesz rozmawiał dłużej, niż pozwala na to Twój limit na koncie, połączenie zostanie zerwane. Jak informuje Plus GSM, rozmowa nie może trwać dłużej niż 30 minut.

Aktywacja roamingu kosztuje w Simplusie 5 zł (*101*11#). Zasilenie konta jest możliwe za pomocą Telekart Simplus i usługi "Na raz dwa trzy" w sieciach zagranicznych operatorów umożliwiających przesyłanie kodów. Wzór korzystania z "Na raz dwa trzy" przedstawia się następująco: *123*TELEKOD*numer_telefonu#. Podczas roamingu użytkownik nie ma możliwości skontaktowania się z Działem Obsługi Klienta Simplus pod nr 2601.

...to Era roamingu

Era ostatnia uaktywniła roaming w usłudze bezabonamentowej. Tak jak w przypadku Idei, możliwe jest jedynie odbieranie i wysyłanie SMS-ów. Koszt przesłania wiadomości wynosi 1,95 zł i wartość ta jest pobrana z konta zaraz po wysłaniu SMS-u (gdy przebywasz w Polsce dopiero po wysłaniu kilku wiadomości stan konta zostaje pomniejszony). Przed wyjazdem zagranicę należy aktywować usługę, dzwoniąc do Biura Obsługi Abonenta. Do czasu jej deaktywacji na koncie zablokowane zostanie 15 zł.

Aby uzupełnić z zagranicy stan konta, należy się połączyć przez telefon stacjonarny z numerem +48602960200 i skorzystać z automatycznego systemu doładowywania. Warunkiem jest wykupienie "zdrapki" w Polsce oraz korzystanie z tego systemu już wcześniej, w kraju.