Przedsiębiorca roku

Przedsiębiorcą roku według Ernst&Young został Filipińczyk Tony Tan Caktiong, prezes Jollibee Foods Corporation. Wybrano go spośród 31 finalistów. Była to już czwarta edycja dorocznego konkursu, w tym roku nagrody wręczono w Monte Carlo.

Zwycięzca tegorocznej edycji zaczynał na początku lat 70. od dwóch skromnych lodziarni w Manilii. Z czasem jego firma Jollibee wyrosła na jedną z najbardziej szanowanych i podziwianych firm w Azji. Zatrudnia 26 tys. osób w niemal tysiącu zakładów w siedmiu krajach, m.in. w USA i Chinach. Na Filipinach Jollibee ma 65% udziałów w rynku żywności, z powodzeniem konkurując z globalnymi markami. W 1993 roku została pierwszą notowaną na filipińskiej giełdzie firmą z branży spożywczej. W ciągu 10 kolejnych lat firma przynosiła zyski, osiągając roczne obroty w 200 roku ponad 470 mln euro.

W nadchodzącej pięciolatce Jollibee zamierza kontynuować swoją ekspansję m.in. na rynku chińskim. "Tony Tan Caktiong sukces zawdzięcza swoim umiejętnościom wprowadzania innowacji, patrzenia w przyszłość i budowania wyjątkowej marki" – powiedział Gregory K. Ericksen, dyrektor programu Ernst&Young Enterpreneur Of The Year. Jurorzy podkreślali także, że Jollibee z powodzeniem stosowała strategię reinwestowania swoich zysków we wzrost firmy.

Tony Tan Caktiong został wybrany przedsiębiorcą roku spośród 31 finalistów, którzy byli zwycięzcami krajowych i regionalnych edycji konkursu. Jednym z finalistów był przedstawiciel Polski – Krzysztof Pawłowski, założyciel i rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

W 2003 r. tytuł przedsiębiorcy roku otrzymał Narayana Murthy, założyciel i prezes Infosys Technologies Limited z Indii.