Przedstawiamy hity 2010 roku!

Prezentujemy zestawienie najważniejszych produktów, wydarzeń i wiadomości ze świata IT. Rok 2010 obfitował w wiele spektakularnych premier sprzętu i oprogramowania. Zobacz co okazało się hitem!


Podsumowanie roku chyba nigdy nie było tak trudne jak teraz. Mijające 365 dni to m.in. początek ery tabletów i komputerowej rozrywki 3D. W międzyczasie na stałe zadomowiły się naszych domach coraz potężniejsze i bardziej funkcjonalne smartfony. Przeglądarki internetowe rozpoczęły dynamiczny proces wchodzenia w erę HTML 5, a twórcy podzespołów komputerowych przekroczyli kolejne granice wydajności sprzętu.

Tworząc podsumowanie roku 2010 wybraliśmy nie tylko faworytów redakcji. Postanowiliśmy także zdać się na Was - czytelników - wybierając najpopularniejsze wiadomości. Hity rozpoczynamy od kategorii "Internet".

Twórca Facebooka, Mark Zuckerberg, otrzymał prestiżową nagrodę Człowieka Roku magazynu Time

Google Instant sprawiło, że wyszukiwanie stało się jeszcze szybsze

Twórca WikiLeaks, Julian Assange

Kinect i jego następcy mogą zrewolucjonizować kontrolery

AirScouter ma wielki potencjał i już wszedł do produkcji

Internet w cieniu Facebooka

Facebook podobno powoli staje się drugim Internetem. Niezależnie czy zgadzamy się z tym stwierdzeniem czy nie portal ten zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie. Powodów jest wiele jednak ten najważniejszy to przekroczenie magicznej liczby 500 milionów użytkowników. Jeśli twórcom Facebooka uda się ich zatrzymać na dłużej portal rzeczywiście ma szansę stać się co najmniej "Internetem w Internecie".

Wyróżnienie należy się także Google. Firma od lat stara się by surfowanie stało się szybsze, wygodniejsze i bardziej intuicyjne. W tym roku Google wyróżniamy za znakomitą usługę Instant. Nie ma chyba osoby, która nie doceniłaby możliwości wyszukiwania "w locie" mogącej zaoszczędzić nam mnóstwo czasu.

Trzecie miejsce w kategorii Internet zdecydowanie należy się serwisowi WikiLeaks. Nie oceniamy słuszności decyzji o zamieszczaniu poufnych treści w Sieci i dzielenia się nimi z dziennikarzami. WikiLeaks pokazało dużo więcej niż tylko tajne depesze. Historia serwisu i jego założyciela ujawniła w jak dużym stopniu państwa mogą wpływać na funkcjonowanie witryn internetowych oraz jak szybko internauci mogą wywołać cyberwojnę stosując ataki DDoS. Sprawa WikiLeaks uświadamia, że wojny internetowe mogą stać się rzeczywistością.

Sprzęt z Kinectem na czele

W tym roku w kategorii "Sprzęt" ciężko było wybrać jedynie trzy urządzenia. Po krótkiej naradzie zdecydowaliśmy się wyróżnić jeden z niewielu tegorocznych produktów, który może zrewolucjonizować branżę technologiczną. Mowa o kontrolerze Kinect dla konsoli Xbox 360. Nasza wideorecenzja kontrolera potwierdziła, że gwarantuje on świetną zabawę. To jednak dopiero początek historii. Kinect okazał się fantastycznym materiałem do przeróbek. Roboty z kontrolerem dużo lepiej radzą sobie z orientacją w terenie, a zastosowany w komputerze pozwala poczuć się użytkownikowi jakby był bohaterem filmu Raport Mniejszości. Kinect testowany jest na setki sposobów i okazuje się, że może być przydatny nawet jako pomoc dla niepełnosprawnych! Prawdziwie rewolucyjny produkt.

Drugie miejsce należy się najpopularniejszej tegorocznej wiadomości sprzętowej. Co wzbudziło takie zainteresowanie? Procesor przyszłości czyli memrystor. Ten układ elektroniczny wykazuje się cechami, o jakie nikt go wcześniej nie podejrzewał. Jego właściwości mogą zrewolucjonizować świat informatyki - memrystor teoretycznie może zastąpić procesor, główną jednostkę obliczeniową komputera!

Trzecią lokatę postanowiliśmy przeznaczyć dla najlepszego gadżetu zaprezentowanego w tym roku. Naszym zdaniem jest nim AirScouter, czyli mini-projektor umożliwiający wyświetlanie obrazu wprost na siatkówce oka. Czy tak będzie wyglądać przyszłość wyświetlaczy? Bardzo prawdopodobne, że tak.