Przedszkola i żłobki – zamieszanie oraz brak przepisów w nowym rozporządzeniu

Pomimo zapowiedzi premiera, w opublikowanym w Dzienniku Ustaw dokumencie nie ma zapisu o przedszkolach i żłobkach. Minister zdrowia z kolei informuje o podpisaniu stosownych rozporządzeń. O co chodzi?

Mateusz Morawiecki poinformował, że od najbliższego tygodnia zamknięte zostaną przedszkola i żłobki. O ile rodzice z niecierpliwością czekali, aby wreszcie ustalono zasady w tej kwestii (przypomnijmy, że uczniowie wszystkich szkół odbywają obecnie edukację w formie zdalnej, natomiast status maluchów był niewiadomy), to nowe stanowisko rządu wprowadza więcej zamieszania niż wyjaśnia zagadnień.

Podczas konferencji premier oznajmił, że przedszkola i żłobki zostaną zamknięte od soboty, jednak będą obowiązywać określone wyjątki. Są nimi dzieci osób wykonujących obowiązki służbowe w ramach służb porządkowych, medycznych oraz bezpośrednio zaangażowanych w walkę z pandemią. Niby wszystko jasne, ale w opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu nie ma nic na temat żłobków i przedszkoli, a tym bardziej ich zamknięcia.

Konferencja premier, nowe obostrzenia, nowe przepisy, dziennik ustaw, nowe rozporządzenie, przedszkola, żłobki, mateusz morawiecki, minister edukacji, przemysław czarnek, twitter, podpisanie rozporządzenia, służby medyczne, służby porządkowe

Z kolei minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował w dniu dzisiejszym za pośrednictwem serwisu Twitter o tym, że w czwartek wieczorem (25 marca) podpisał stosowne rozporządzenie dotyczące zawieszenie działalności żłobków i przedszkoli na okres dwóch tygodni, oczywiście podtrzymując zapowiedziane przez premiera wyjątki.

Problem w tym, że skoro zapis nie znalazł się w najnowszym rozporządzeniu, to nie wiadomo kiedy zostanie opublikowany. To z kolei ma wpływ na jego prawomocne wejście w życie, bowiem ogłoszenie nowych przepisów musi według prawa mieć miejsce co najmniej dobę przed rozpoczęciem ich obowiązywania.

Konferencja premier, nowe obostrzenia, nowe przepisy, dziennik ustaw, nowe rozporządzenie, przedszkola, żłobki, mateusz morawiecki, minister edukacji, przemysław czarnek, twitter, podpisanie rozporządzenia, służby medyczne, służby porządkowe

Rząd raczej nie ma w zwyczaju publikowania rozporządzeń podczas weekendu, wobec czego tak naprawdę nie wiadomo, od kiedy przedszkola i żłobki przestaną według prawa funkcjonować.

Skoro najbliższe dwa tygodnie maluchy spędzą prawdopodobnie w domu, to warto zapewnić im jakieś zajęcie w tym czasie.