Przegapiłeś wczorajsze premiery Apple? Oto wszystko, co zaprezentowano na WWDC 2022

Jesteśmy na świeżo po konferencji WWDC 2022, podczas której Apple zaprezentowało nowości systemowe na drugą połowę tego roku, a także kilka sprzętowych niespodzianek.


WWDC 2022

Aplikacje iOS

WWDC to jedna z najważniejszy konferencji organizowanych przez Apple. Na tegorocznym wydarzeniu zaprezentowano iOS 16, iPadOS 16, macOS 13 oraz watchOS 9. Nie zabrakło również kilku niespodzianek. Sprawdź naszą relację, która jest streszczeniem niemalże dwugodzinnego wydarzenia i dowiedz się jakie nowości trafią na sprzęt Apple jesienią tego roku.

iOS 16

Najważniejsze zmiany w iOS 16:

 • Ekran blokady - nowe opcje personalizacji. iOS pozwoli na dodanie widżetów do ekranu blokady, jak i dopasowanie ich wyglądu. Dostępne będą różne style, które automatycznie dopasują do siebie różne elementy wyglądu ekranu. Możliwe będzie także dostosowanie każdego elementu wyglądu osobno. Widżety również będzie można dodawać według własnego uznania - nie dość, że widżetów będzie wiele, będzie można również zmienić ich wielkość i dopasować funkcjonalność.
 • Powiadomienia - od teraz będą one przychodzić od dołu ekranu, nie zasłaniając tapety ekranu blokady. Jeśli dostajemy powiadomienia z aplikacji live, dostępne będą też Live Activities - specjalne powiadomienie, które zapewni, że łatwiej będzie dostawać powiadomienia z wydarzeń, które wysyłają wiele notyfikacji.
 • Tryb skupienia - możliwe będzie zgranie trybów skupienia z różnymi ekranami blokady i widgetami. Tryb skupienia działą też w aplikacjach - pozwala na zablokowanie określonych stron w Safari albo w określonych nadawców wiadomości.
 • Wiadomości - edytowanie wiadomości będzie w końcu możliwe, usuwanie wysłanych wiadomości także. Możliwość oznaczenia wiadomości jako nieprzeczytanej również została dodana.
 • Dyktowanie - od teraz dyktowanie będzie się działo stacjonarnie na telefonie. Możliwe będzie też równoczesne dyktowanie i pisanie na klawiaturze ekranowej, płynnie przechodząc między głosem i wpisywaniem. Dodatkowo, dyktowanie działa też ze znakami przestankowymi i emotikonami.
 • Live Text - możliwość przechwytywania tekstu nie tylko ze zdjęć, ale także z filmów. Ponadto będzie można zrobić z nim więcej - z miejsca przetłumaczyć, przekonwertować walutę.
 • Visual Lookup - możliwe będzie natychmiastowe wycięcie obrazu i przekopiowanie go np. do Wiadomości.
 • Apple Pay Later - możliwość rozłożenia płatności Apple Pay na cztery raty, bez odsetek, rozłożone na sześć tygodni.
 • Mapy - możliwe będzie planowanie tras z nawet piętnastoma postojami.
 • iCloud - w chmurze rodzinnej łatwiej będzie tworzyć nowe konta dla dzieci, wraz z określaniem konkretnych ograniczeń w ramach ochrony rodzicielskiej.
 • Możliwe będzie również stworzenie nowej, rodzinnej biblioteki zdjęć na iCloud. Dodawanie do niej będzie możliwe zarówno automatycznie, będzie można je też włączyć prosto z aplikacji Aparat.
 • Safety Check - możliwe będzie, w krytycznej sytuacji, zresetowanie wszystkich ustawień prywatności i odcięcie od naszego urządzenia innych osób, które wcześniej mogły mieć do niego dostęp.
 • Car Play - nowe możliwości integracji z ekranami samochodowymi. Car Play będzie zintegrowany ze wszystkimi dostępnymi ekranami w samochodzie, nie tylko ekranem głównym. Widżety będą dostępne na ekranie samochodu, a Car Play ma mieć też dostęp do kontroli klimatyzacji i innych ustawień samochodu. Ponadto możliwe będzie wybranie wyglądu wskaźników - mogą być tradycyjne, nowoczesne, a nawet bardzo związane z technologią.
 • Aplikacja Fitness - będzie dostępna dla wszystkich użytkowników iPhone'ów, nie tylko tych, którzy mają Apple Watch'a.
WWDC 2022

iOS 16

iPadOS 16

Najważniejsze zmiany w iPadOS 16:

 • Wiadomości - będzie możliwa współpraca nad dokumentami - dokument, nad którym chcemy współpracować, wystarczy udostępnić wybranej grupie. Dzięki temu wszyscy mogą pracować na jednym dokumencie i mieć do niego szybki i jednakowy dostęp.
 • Pogoda - na iPadzie dostępna będzie w końcu aplikacja Pogoda!
 • Freeform - aplikacja, dzięki której możliwe będzie tworzenie wspólnych map myśli, nad którymi możliwa będzie praca z innymi użytkownikami.
 • Metal 3 - dzięki MetalFX Upscaling możliwe będzie renderowanie gier w niższej, mniej wymagającej rozdzielczości, a następnie skalowanie jej do większej rozdzielczości. Pozwoli to na skalowanie gier do możliwości poszczególnych komputerów z Apple Silicon - umożliwi to granie w tę samą grę w FullHD na MacBooku Air, a w 4K na Macu Studio.
 • GameCenter - nowe funkcje społecznościowe dla graczy. Możliwe będzie porównywanie swoich wyników z innymi, a także zapraszanie innych użytkowaników do wspólnej gry.
 • Reference Mode - iPad Pro zyska specjalne ustawienie, które umożliwi zgranie palety kolorystycznej ekranu iPada z innymi profesjonalnymi ekranami.
 • Stage Manager - nowa funkcja ma pomóc w organizacji otwartych okien. Pozwala on na skupienie się na aplikacji, w której aktualnie pracuje użytkownik. Reszta otwartych okien usuwa się na bok i organizuje według typu otwartej aplikacji. Możliwe jest też grupowanie otartych aplikacji i zapamiętywanie ich. Co więcej, możliwe jest także zmienianie wielkości okienek, jak i praca z oknami nachodzącymi na siebie. Jest to bardzo podobny sposób pracy z oknami do tego znanego z macOS.

Oprócz powyższych nowości, iPadOS 16 otrzyma wszystko, co otrzyma iOS 16.

WWDC 2022

iPad OS 16

macOS 13

Najważniejsze zmiany w macOS 13:

 • Stage Manager - jest to sposób grupowania okien, który ma pomóc w organizacji otwartych okien. Pozwala on na skupienie się na aplikacji, w której aktualnie pracuje użytkownik. Reszta otwartych okien usuwa się na bok i organizuje według typu otwartej aplikacji. Możliwe jest też grupowanie otartych aplikacji i zapamiętywanie ich.
 • Spotlight - duże zmiany w wyszukiwarce systemowej na Macu. Może ona teraz wyszukiwać zdjęcia zarówno z komputera, jak i z Internetu, a także rozpoznawać i przeszukiwać tekst na zdjęciach.
 • Mail - dzięki nowym możliwościom, będzie można anulować wysłanie maila już po kliknięciu przycisku wyślij. Aplikacja przypomni też o mailach, na które nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Możliwe będzie też zaplanowanie wysłania wiadomości.
 • Safari - pozwala teraz na udostępnianie kart w przeglądarce, a także pracę na nich razem z osobami, którym zostały udostępnione.
 • Metal 3 - dzięki MetalFX Upscaling możliwe będzie renderowanie gier w niższej, mniej wymagającej rozdzielczości, a następnie skalowanie jej do większej rozdzielczości. Pozwoli to na skalowanie gier do możliwości poszczególnych komputerów z Apple Silicon - umożliwi to granie w tę samą grę w FullHD na MacBooku Air, a w 4K na Macu Studio.
 • Gaming - No Man's Sky i Resident Evil Village już pod koniec roku trafią na komputery Mac.
 • Continuity Camera - możliwe będzie używanie kamery w iPhonie jako kamery w naszym MacBooku! Umożliwi to używanie najlepszej dostępnej kamery z naszymi wideo rozmowami. Kamera ultra szerokokątna umożliwia też DeskView - czyli jednoczesne pokazywanie naszej twarzy i biurka przed monitorem, wszystko za pomocą jednej kamery w iPhonie.
WWDC 2022

macOS 13

MacBook Air M2

Został zapowiedziany nowy MacBook Air! Na WWDC 2022 MacBook Air został przeprojektowany z myślą o nowym procesorze M2. Będzie on dostępny w czterech kolorach, jest też zrobiony w całości z aluminium. Laptop jest bardzo cienki - ma zaledwie 11,3 mm. Dodatkowo, MacBook Air M2 oferuje port AUX i Mag Safe.

Zobacz również:

Ponadto, ekran został zwiększony do 13,6 cali. Zostało to osiągnięte między innymi przez dodanie notcha, w którym znajduje się też nowa kamera FullHD. Ponadto laptop obsługuje Spatial Audio dzięki trzem głośnikom, wbudowanym między klawiaturę a ekran.

Dzięki nowemu SoC, MacBook Air M2 jest o 20% szybszy od poprzedniej generacji, a także 5x szybszy od ostatniego MacBooka Air z procesorem od Intela. Co więcej, laptop obsługuje też szybkie ładowanie 67 W, w opakowaniu znajdziemy też nową ładowarkę z dowma wyjściami USB-C, dzieki której możliwe będzie jednoczesne ładowanie laptopa i telefonu.

WWDC 2022

MacBook Air M2