Przegląd multimedialnych prezentów gwiazdkowych

Masz problem? Zbliżają się Święta, a twoje dorastające dziecko, rodzeństwo lub inna bliska ci osoba mówi, że już znudziły się jej wszystkie programy, które ma już od dawna. Co kupić? Co nowego, godnego polecenia, pojawiło się na rynku?

Masz problem? Zbliżają się Święta, a twoje dorastające dziecko, rodzeństwo lub inna bliska ci osoba mówi, że już znudziły się jej wszystkie programy, które ma już od dawna. Co kupić? Co nowego, godnego polecenia, pojawiło się na rynku?

Mam nadzieję, że poniższy krótki przegląd przybliży ci choć w pewnym stopniu rynek multimediów i pozwoli wybrać coś na Gwiazdkę.

DZIEJE PRL

Jest to multimedialne wydanie książkowej serii, składającej się z 18 zeszytów, uzupełnione o ostatnie wydarzenia (np. zmiana konstytucji). Program przeznaczony jest dla wszystkich osób, które interesują się najnowszą historią Polski i nie wystarczą im zwykłe wydania książkowe. Informacja jest dostępnie zaprezentowana, oferuje też możliwość odsłuchania kilkudziesięciu minut archiwalnych nagrań dźwiękowych (w tym niektórych unikatowych, np. ostatnia homilia ks. J. Popiełuszki), obejrzenia filmów i zdjęć (historycznych i najnowszych).

Logiczny i łatwy do przyswojenia interfejs, ciekawe rozwiązania (możliwość pozostawienia otwartego zdjęcia i przejścia do dalszej części programu, specjalny schowek na otwierane elementy, drukowanie dowolnych fragmentów informacji z programu itp.) to, poza treścią, następne mocne strony tego tytułu. I jest coś, co szczególnie ucieszy osoby, które nie są zbyt zaawansowanymi użytkownikami bądź nie chcą "zaśmiecać" w swoim komputerze: mianowicie aplikacja nie wymaga instalacji - wystarczy włożyć płytę CD i uruchomić ją.

Będzie to atrakcyjny prezent gwiazdkowy, frapujący i ucznia, i studenta, osoby starsze, które chociaż trochę interesują się wydarzeniami w Polsce ostatnich kilku dekad.

Wymagania: standardowa konfiguracja komputera z systemem Windows 95, karta dźwiękowa, CD-ROM poczwórnej prędkości. Dla Windows 3.1x wymagana jest instalacja Video for Windows.

Producent: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, ul. Pankiewicza 3, 00-696 Warszawa, tel. (0-22) 622 00 03, e-mail: wsip@ikp.atm.com.pl

HISTORIA NAJNOWSZA PO 1945 ROKU

To multimedialne vademecum maturzysty, oparte na wydarzeniach w Polsce i na świecie po II wojnie światowej. Płyta zawiera teksty, nagrania filmowe i dźwiękowe oraz fotografie.

Pracę z programem zaczynamy od Indeksu Zagadnień, z którego łatwo można udać się do interesującego nas tematu. Tekst zagadnienia jest wzbogacony o odnośniki do innych związanych tematycznie tekstów, jak też nagrań. Nagrania mają oryginalny podkład dźwiękowy - co można uznać równocześnie za wadę, jak i zaletę. Wadą jest kiepska jakość i tendencyjność komentarza, zaletą zaś - możliwość "wczucia" się w atmosferę przedstawianego okresu.

Ciekawostką, przydatną dla maturzystów, są opcje pozwalające na sprawdzenie swojej wiedzy - Megatest i Egzamin. Pierwsza polega na odpowiadaniu na serię pytań (wyniki są dostępne w każdej chwili), natomiast druga różni się od poprzedniej ograniczonym czasem trwania sprawdzianu (15 minut lub udzielenie odpowiedzi na wszystkich 100 pytań).

Program pozwala na ewentualną rozbudowę baz danych, które mają się pojawiać na stronie internetowej wydawnictwahttp://www.lynxsft.elektron.pl. Takie rozwiązanie zasługuje na szczególną uwagę, gdyż w ten sposób vademecum nigdy nie zdezaktualizuje się.

Wymagania: PC 386, CD-ROM poczwórnej prędkości, HighColor lub TrueColor, Windows 3.1x lub 95

Producent: Lynx-SFT, ul. Batorego 16/233, 02-591 Warszawa, tel. (0-22) 25 61 22, e-mail: lynxsft@elektron.pl

GALERIA MALARSTWA POLSKIEGO

Wspaniała prezentacja ponad 400 dzieł, opatrzonych szczegółowym komentarzem przygotowanym przez zespół specjalistów z Muzeum Narodowego w Warszawie. Do wyboru mamy przewodnika lub zwiedzanie galerii we własnym zakresie i według własnego planu. Buszując po muzeum, możemy podziwiać wszystkie dzieła lub tylko "śmietankę" (czyli najbardziej wartościowe) oraz opcję powiększenia dowolnego ich fragmentu. Przeglądając ten tytuł, poznamy biografie twórców, historię rozwoju różnych kierunków w polskim malarstwie, skorzystamy z obszernej bazy danych programu.

Mimo że widziałem wczesną wersję alfa, gdzie sporo opcji było niedostępnych, program mnie zafascynował. Jest to perełka na naszym rynku multimediów, szczególnie godna polecenia młodzieży, która chciałaby zapoznać się ze skarbnicą naszej kultury. Przecież nie wszyscy mogą zwiedzić Muzeum Narodowe, a większość użytkowników komputerów PC zechce mieć w swojej "cyberbibliotece" ciekawy zbiór dzieł sztuki.

Wymagania: procesor 486DX, rozdzielczość 800x600, HighColor, CD-ROM poczwórnej prędkości, karta dźwiękowa, Windows 95.

Producent: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, ul. Pankiewicza 3, 00-696 Warszawa, tel. (0-22) 6220003, e-mail: wsip@ikp.atm.com.pl

MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA POWSZECHNA

Todzieło w całości polskie, oparte na "Popularnej Encyklopedii Powszechnej" wydawnictwa FOGRA. Jest prawdopodobnie najobszerniejszą encyklopedią, dostępną na krajowym rynku.

Na jednej płycie kompaktowej znajduje się: 60 tys. haseł, 3 tys. zdjęć, ilustracji i map, 18 minut filmów archiwalnych ilustrujących współczesną historię świata, 20 minut animacji wyjaśniających zjawiska fizyczne, 90 minut muzyki poważnej i rozrywkowej. Encyklopedia jest oparta na 20-tomowej "Popularnej Encyklopedii Powszechnej" - nowym i oryginalnym kompendium wiedzy, obejmującym również wydarzenia bieżące.

Znajdziecie w niej wyczerpujące informacje z geografii, literatury, historii, fizyki, chemii, matematyki, biologii, poszerzone o wiadomości z zakresu medycyny, muzyki, sportu, prawa i ekonomii. Wiele haseł Encyklopedii będzie przydatnych hobbistom i pasjonatom z takich dziedzin, jak. myślistwo, wędkarstwo, literatura science fiction, film, teatr, sztuka kulinarna, informatyka, muzyka młodzieżowa, żeglarstwo.

Muszę przyznać, iż mimo że przeglądałem wersję beta, program wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Encyklopedia obejmuje szeroki zakres materiału i jest naprawdę "solidnie" przygotowana. Jednak jeśli chodzi o zawartość merytoryczną encyklopedii multimedialnych, większym zaufaniem darzę wydawnictwo PWN.

Wymagania: PC 386DX, 4MB RAM, SVGA, CD-ROM, karta dźwiękowa, Windows 3.1x lub 95

Producent: Oficyna Wydawnicza "FOGRA", ul. Marszałka J. Piłsudskiego 19, 31-100 Kraków, tel./fax (0-12) 4226702, e-mail: fogra@fogra.com.pl

MULTIMEDIALNY SŁOWNIK ANGIELSKO-POLSKI I POLSKO-ANGIELSKI

Program ten należy do serii Komputerowe Słowniki, Leksykony i Encyklopedie WNT i LexLand (w skrócie Leksykonia), wydanej przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne. Nie jest zupełnie nowym wydaniem, aczkolwiek poprzednie wersje ukazywały się na dyskietkach i były pozbawione funkcji multimedialnej.

Program jest oparty na najnowocześniejszym polskim systemie informacji naukowej TL+ wersji 3.5, czyli dołączania baz informacyjnych bez potrzeby każdorazowego instalowania całości. System TL+ umożliwia szybkie i proste wyszukiwanie słów i zwrotów, odnajdywanie haseł z podanym ciągiem znaków, współpracę z popularnymi edytorami tekstów, tłumaczenie wyrazów bezpośrednio wskazanych w tekście, tworzenie własnych baz informacyjnych.

Słownik zawiera ok. 55 tys. haseł. Materiał zawarty w słowniku stanowi wybór podstawowych wyrazów z zakresu współczesnego słownictwa ogólnego, z uwzględnieniem wyrażeń potocznych. Zamieszczono w nim również wiele podstawowych terminów naukowych i technicznych, zwłaszcza z dziedzin popularnych, jak informatyka i elektronika.

W roku 1994 system wraz z małymi słownikami dwujęzycznymi otrzymał tytuł "Produkt roku '94 PCKuriera", w latach: 1995-96 został nominowany do "Produktu Roku", natomiast w 1997 r. program otrzymał nominację do Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" i jest zalecany przez MEN do użytku szkolnego.

Do serii Leksykonia należą również "Multimedialny słownik niemiecko-polski i polsko-niemiecki", "Słownik medyczny angielsko-polski i polsko-angielski", a także dodatkowe bazy danych: słowniki naukowo-techniczne, handlowo-finansowe (bieżących informacji szukaj w Internecie -http://www.wnt.com.pl)

Wymagania: PC 386SX, 4MB RAM, CD-ROM, karta dźwiękowa, Windows 3.1x lub 95

Producent i dystrybucja:

Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, ul. Mazowiecka 2/4, 00-048 Warszawa, tel. (0-22) 826 72 71 w. 263, e-mail: wnt@pol.pl

LexLand s.c., ul. Dworcowa 38a, 44-190 Knurów, tel. (0-32) 235 17 55, e-mail: lexland@ka.onet.pl

MULTIMEDIALNY SŁOWNIK POLSKO-ANGIELSKI I ANGIELSKO-POLSKI COLLINS

To polska wersja słownika wydawanego przez Harper Collins, największe wydawnictwo słowników dwujęzycznych w Anglii. Krajowe wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa BGW, natomiast wersja multimedialna została przygotowana przez YDP.

Słownik Collinsa zawiera 80 tys. haseł i ponad 120 tys. znaczeń. Uwzględnia obecny stan języka mówionego i pisanego, prezentując mnogość idiomów, fraz, zwrotów i zdań ilustrujących sposób użycia. Zawiera setki powszechnie stosowanych skrótów i akronimów, określa wartości stylistyczne prezentowanych haseł. W trybie angielsko-polskim każde hasło, oprócz podanej transkrypcji, jest czytane przez lektora. Program współpracuje z popularnymi edytorami tekstów.

Do słownika dodany jest specjalny moduł testujący, pozwalający użytkownikowi na sprawdzenie wiedzy - według zadanego klucza i zakresu słów. Niewątpliwą zaletą programu są dwa interfejsy - graficzny i standardowy - pozwalające na dostosowanie wyglądu aplikacji do własnych potrzeb.

Wymagania: PC 386, 8MB RAM, 20MB wolnego miejsca na dysku, CD-ROM, karta dźwiękowa, VGA (256 kolorów), Windows 3.1x lub 95

Producent: Young Digital Poland, ul. Polanki 124, 80-308 Gdańsk, tel./fax (0-58) 52 66 85,http://www.ydp.com.pl

Dystrybucja: , ul. Okrąg 3, Warszawa 00-415, tel./fax (0-22) 6211231 do 33

SMAK KUCHNI WŁOSKIEJ

Tomultimedialna książka kucharska, której polska wersja została wydana przez Young Digital Poland.

Nie jest to bynajmniej zwyczajny zbiór ładnie wydanych przepisów kuchni włoskiej, lecz krótkie vademecum na temat Włoch.

Program składa się z 2 płyt CD-ROM. Na pierwszej znajduje się rozdział "Przepisy", zawierający 100 bogato ilustrowanych zdjęciami i filmami przepisów. Każdy przepis, oprócz instrukcji sporządzenia potrawy, zawiera także dane dotyczące ilości składników w stosunku do liczby osób, czasu przygotowania i stopnia trudności.

Druga płyta składa się z czterech rozdziałów: "Podróż po Regionach", "Uroczysta kolacja we Włoszech", "Włoskie Specjały", "Festiwale i Święta". Mamy możliwość wirtualnego odwiedzenia różnych regionów Włoch (i poznania zwyczajów, potraw charakterystycznych dla danej części kraju), 10 restauracji, możemy nauczyć się podstawowych zwrotów w języku włoskim (razem z wymową). Poznajemy najbardziej charakterystyczne włoskie specjały (kawa, makaron, oliwa i wina), zwyczaje przy stole, najbardziej interesujące coroczne tradycyjne wydarzenia.

Świetny program, podczas przeglądania aż ślinka leci - musiałem co chwila coś przegryzać ;-) Jedyna dostrzegalna wada pakietu to brak - przydatnej dla ciężko zapracowanych - opcji umożliwiającej sprawdzenie, co możemy przygotować do jedzenia z komponentów, jakie pozostały w naszej lodówce.

Wymagania: PC 486, 4MB RAM, CD-ROM podwójnej prędkości, SVGA, karta dźwiękowa, Windows 3.1x/95

Producent: Young Digital Poland, ul. Polanki 124, 80-308 Gdańsk, tel./fax (0-58) 52 66 85,http://www.ydp.com.pl

Dystrybucja: TTS Company, ul. Okrąg 3, Warszawa 00-415, tel./fax (0-22) 621 12 31 do 33

ENCYKLOPEDIA SEKSU

Jest prawdziwą perełką. Pierwsza polska encyklopedia seksu, opracowana pod redakcją profesora Zbigniewa Lew-Starowicza.

Encyklopedia składa się z 4 części: Rozwój Człowieka (podstawowe informacje o rozwoju, zapłodnieniu, ciąży itp.), Sztuka Kochania (krótkie filmy przedstawiające pozycje miłosne - pokazane z wyjątkowym smakiem), Poradnik (odpowiedzi na kilkanaście najistotniejszych pytań związanych z życiem seksualnym) i Leksykon (kilkaset ilustrowanych artykułów i definicji na różne interesujące tematy).

Całość jest wykonana nad wyraz profesjonalnie. Może to być doskonała pomoc zarówno dla dorastającej młodzieży, jak i dorosłego człowieka. Polecam.

Wymagania: PC 486DX, CD-ROM podwójnej prędkości, 20MB na twardym dysku, SVGA, Windows 3.1x/95

Producent: Cartall, ul. Piotrkowska 146, 90-063 Łódź, tel. (0-42) 36 91 56,http://www.cartall.com.pl

Na zakończenie przeglądu nie może zabraknąć jeszcze dwóch ciepłych nowości z Microsoftu (pełne opisy przeczytacie na naszym krążku CD).

MICROSOFT ENCARTA 98 ENCYCLOPEDIA

To potężny zbiór wiadomości, składających się z ponad 30 tys. artykułów (z tego 4 tys. uzupełnionych o dane na rok 1998), 5 tys. odnośników do stron w Internecie, ponad 300tys. odnośników w programie, 7 tys. zdjęć, 1000 map i wykresów, 100 filmów wideo i 3500 fragmentów dźwiękowych. Możemy oglądać 10 zapierających dech w piersiach panoramicznych (360o) widoków (np. Pałac w Wersalu czy londyński Piccadilly Circus), a także udać się "na wycieczkę" jednym z wybranych "tropów" ("Topic Trails"), czyli zgrupowanych tematycznie tematów (np. "Trujące rośliny" czy "Tajemnicze zagadki").

Encarta na pewno będzie wspaniałym prezentem na Gwiazdkę i na pewno zajmie jedno z głównych miejsc na półce z encyklopediami.

Wymagania: PC 486 50MHz, 8MB RAM (zalecane 16MB), CD-ROM podwójnej prędkości (zalecany 4x), 30 MB wolnego miejsca na dysku, SVGA, karta dźwiękowa, zalecany modem i dostęp do Internetu (+1MB miejsca na dysku na każde comiesięczne uzupełnienie), Windows 95/NT4.0 Workstation

ATLAS POLSKI

To wydane przez firmę Cartall dwupłytowe kompendium wiedzy o Polsce. Program składa się z dwóch części - map oraz opisu głównych zagadnień z zakresu gospodarki, polityki i kultury.

Pierwsza część oferuje 6 opcji: mapy ogólnogeograficzne, mapy tematyczne, plany miast, mapy statystyczne, obiekty naturalne i turystyczne. Mapa ogólnogeograficzna to po prostu fizyczna mapa kraju (z możliwością 5-krotnego powiększenia). Mapy tematyczne ilustrują różne zjawiska, transport, podział administracyjny. Mapy miast to proste plany kilku głównych miast Polski. Natomiast mapy statystyczne przedstawiają wyniki badań statystycznych - warunki naturalne, ludność, przestępczość, rynek pracy, warunki bytowe ludności, edukacja, ochrona zdrowia itp. Obiekty naturalne i obiekty turystyczne to najciekawsze rzeczy i miejsca, warte obejrzenia.

Na drugiej płycie informacje mają ogólny charakter i dotyczą zagadnień z dziedziny polityki, gospodarki, kultury. Są to wiadomości o polskim parlamencie, związkach zawodowych, przemyśle, rolnictwie, kulturze masowej itp. Produkt zdecydowanie polecam.

Producent: Cartall, ul. Piotrkowska 146, 90-063 Łódź, tel. (0-42) 36 91 56,http://www.cartall.com.pl