Przegląd myszy i klawiatur

Klawiatura i mysz często są uznawane jedynie za dodatki do komputera i wielu ludzi nie docenia ich ogromnej roli w pracy biurowej, korzystaniu z multimediów oraz graniu. A jednak to za pomocą tych urządzeń komunikujemy się z naszą maszyną i to z nimi mamy do czynienia przez cały czas pracy z komputerem. Nieprawidłowy dobór klawiatury i myszy, tak jak niewłaściwe ustawienie rąk przy nich może spowodować liczne schorzenia nadgarstka. Dlatego na peryferiach nie możemy oszczędzać. Dokonaliśmy przegladu rynku i zaprezentowaliśmy najciekawsze znajdujące się na nim modele.

Nie ma klawiatur uniwersalnych

Jeśli użytkownik komputera korzysta z niego najczęściej pracując w narzędziach biurowych i pisać tekst, powinien zakupić klawiaturę ergonomiczną. Zdrowa klawiatura to taka, która pozwala nam pisać mając dłonie i przedramiona w jednej linii. Wówczas nasze ręce nie męczą się, a ryzyko nadwyrężenia nadgarstka jest minimalne. Mile widziana jest też podkładka na nadgarstki, która jeszcze bardziej polepszy komfort pracy z komputerem. Niestety ze względu na małe zainteresowanie rynek klawiatur ergonomicznych jest niewielki. Naprawdę dobre i szeroko dostępne urządzenia mają w swojej ofercie głównie dwie firmy - Microsoft oraz Logitech.  Jeśli zdecydujemy się na klawiaturę przyjazną dla naszych dłoni, powinniśmy wziąć pod uwagę głównie dwa modele: Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 oraz Logitech Wireless Keyboard K350.

Zakładając, że komputer jest używany przede wszystkim do zadań multimedialnych, takich jak odtwarzanie filmów czy muzyki, trzeba rozważyć kilka opcji, które zależą od posiadanego sprzętu. Jeżeli jest się posiadaczem typowego komputera stacjonarnego, warto zdecydować się na kupno klawiatury multimedialnej, która oprócz zwykłych klawiszy będzie mieć dodatkowe przyciski.  Najważniejsze są te odpowiadające za uruchamianie odtwarzacza multimedialnego, rozpoczęcia i przerwania odtwarzania, wyciszenie komputera oraz zmianę głośności. Wiele klawiatur ma też przyciski odpowiadające za uruchamianie klienta email, ulubionych stron, odświeżania ich oraz szybkiego wyszukiwania treści. Ich obecność nie będzie użytkownikowi przeszkadzać, ale warto zastanowić się, czy są one na pewno potrzebne. Czasami kupując klawiaturę warto nie kierować się tylko liczbą przycisków, ale zastanowić się nad tym, czy będziemy ich używać. Może się okazać, że wielu użytkowników w ogóle nie będzie ich potrzebować. Jeżeli nasz komputer multimedialny to mała kostka podłączona do telewizora, warto wziąć klawiaturę wyposażoną nie tylko w dodatkowe klawisze, ale też płytkę dotykową lub trackball. W końcu używanie myszki podczas siedzenia na kanapie jest niezbyt wygodne.

Trzecią kategorią klawiatur są urządzenia przeznaczone dla graczy. Niestety wiele z nich to promowane przez marketingowców buble, które ze sprzętem stworzonym specjalnie dla graczy nie mają nic wspólnego. Bo czy zwykła klawiatura z pokolorowanymi przyciskami WSAD oraz strzałkami może być nazywana produktrm dla graczy? Naszym zdaniem nie. Klawiatura tego typu powinna być wykonana z dobrych materiałów, mieć wygodną podkładkę pod nadgarstki. Oprócz tego liczą się takie niuanse jak dobrej jakości przełączniki - najlepsze są mechaniczne. Wyjątkowo istotne są też tzw. ghosty, czyli maksymalna liczba klawiszy, którą można wcisnąć bez wywoływania błędu, który zazwyczaj kończy się piskiem. Zalecane jest, by klawiatura pozwalała na jednoczesne użycie 5 przycisków. Ważne jest także, by obsługiwała ona makra, czyli gotowe sekwencje przypisane do dodatkowego klawisza. Miłym dodatkiem może być również podświetlenie, ale nie każdy go potrzebuje. Dodatkiem, który nie jest potrzebny każdemu jest także wbudowany HUB USB i na słuchawki.

W przypadku myszy powinniśmy zainteresować się urządzeniami firmowymi i profilowanymi. Oferują one odpowiednią jakość wykonania, a używanie ich to czysta przyjemność. Szczególnie warto zainteresować  się urządzeniami dla graczy, których jakość wykonania i ergonomia często stoi na bardzo wysokim poziomie. W przypadku takiej myszy także istotna jest możliwość zdefiniowania makr. Oprócz tego szczególną uwagę należy zwrócić na kabel - jego długość powinna być dopasowana do biurka i powinien być on pokryty oplotem. Gracze powinni na wstępie wykluczyć większość urządzeń bezprzewodowych, które mają opóźnienia względem urządzeń kablowych, a ich akumulator pozwala maksymalnie na kilka dni pracy. Oprócz tego warto dowiedzieć się, czy mysz ma dobrej jakości ślizgacze wykonane z teflonu (materiał ten ma bardzo niski współczynnik tarcia).  Najlepsze myszy dla graczy produkuje Logitech, Microsoft oraz Razer i to na produktach tych trzech firm zalecamy skupić swoją uwagę. Oczywiście na rynku pojawia się wiele dobrych myszek innych firm i po wcześniejszym przeczytaniu przeglądów, recenzji i opinii można wybrać inną mysz, ale kupując produkt bez wcześniejszego przygotowania merytorycznego dobrze jest skupić się na produktach wymienionych wyżej firm.

Warto także zainteresować się produktami przygotowanymi idealnie dopasowanymi do systemu operacyjnego i obsługującymi gesty ułatwiające pracę z komputerem. Dla użytkowników komputerów Mac systemem takim będzie Apple Magic Mouse, która jest dotykową myszką bezprzewodową obsługującą wielodotyk. Podobnie działa Microsoft Touch Mouse, która jednak ma przestrzeń dotykową podzieloną na połowę, dzięki czemu zachowano funkcjonalność dwóch klawiszy niezbędnych do obsługi systemu Windows. Dzięki dotykowej płytce i obsłudze licznych gestów świetnie sprawdzi się w codziennych zastosowaniach. Niestety będzie tragicznie działać z grami akcji takimi jak strzelaniny czy strategie czasu rzeczywistego, bo nie ma wyczuwalnego kliku. To największa wada myszek bez fizycznych klawiszy.

Bardzo ważnym dodatkiem jest też podkładka pod myszkę. Warto się zaopatrzyć w model wyposażony w podkładkę pod nadgarstek, która, tak jak w przypadku klawiatury, pozytywnie wpłynie na ergonomię oraz wygodę pracy z komputerem. Szczególnie polecamy ogromne podkładki, takie jak Steelseries Qck+. Dużo miejsca na myszkę spodoba się szczególnie designerom, grafikom i inżynierom.

Kupując mysz wiele osób zastanawia się, czy lepsze są myszy laserowe czy może optyczne. W internecie można znaleźć opinie, według których rozwój drugiej technologii się zatrzymał. Jest to prawda, bo bardzo trudne jest uzyskanie wysokich wartości DPI (wyższych niż 3200). Mimo wszystko ściganie się na punkty czułości nie ma sensu, bo nawet ekstremalni gracze będą zadowoleni z obecnych na rynku myszek optycznych.

Oto kilkanaście najciekawszych urządzeń dostępnych na rynku. Każdą z dwóch kategorii (myszka, klawiatura), podzieliliśmy na trzy podkategorie: tania, multimedialna, dla graczy.

Klawiatury:

Tanie:

Microsoft Wired Keyboard 200

Microsoft-Wired-Keyboard-200-1

Microsoft-Wired-Keyboard-200-1

Jest to typowa klawiatura bez jakichkolwiek dodatków. Podłączamy ją do komputera za pomocą kabla USB i… tyle. Nie ma dodatkowych klawiszy, sterowników lub zaawansowanych funkcji. Została ona wykonana z plastiku dobrej jakości i wyposażona w 104 standardowe klawisze. Jej ogromną zaletą jest jej producent, który robi dobre produkty oraz wyjątkowo niska cena, która wynosi w niektórych sklepach mniej niż 30 zł. Jest to sprzęt, na który może pozwolić sobie dosłownie każdy.

Tracer TRK-9MTR Ibiza

Tracer TRK-9MTR Ibiza

Tracer TRK-9MTR Ibiza

Kolejną ciekawą tanią propozycją jest klawiatura multimedialna Tracer  Ibiza. Cechuje się ona bardzo ładnym i prostym wyglądem oraz standardową budową. Klawisze są duże i ułożone w sposób standardowy, przez co sprawdzi się ona w większości zastosowań. Dodatkowo ma ona aż dziewięć dodatkowych klawiszy które pozwalają zarządzać przeglądarką internetową oraz odtwarzaczem multimedialnym. Także ta konstrukcja kosztuje mniej niż 30 zł, co jest ceną wręcz śmieszną, w porównaniu do trochę większych niż standardowe możliwości.

Tracer Flex TRK-163

tracer-klawiatura-flex-trk-163-usb-b-iext15595882

tracer-klawiatura-flex-trk-163-usb-b-iext15595882

Kolejna tania propozycja również została stworzona przez Tracera. Na wstępie warto zaznaczyć, że nie nadaje się ona do wykorzystania jako podstawowa klawiatura. Wszystko dlatego, że została wykonana z gumy i zdecydowanie wygodniejsza od niej będzie dowolna zwykła klawiatura. Mimo to jej niebywałą zaletą jest to, że można ją po prostu zwinąć i wrzucić do torby lub plecaka. To idealna klawiatura, która jest w pełni mobilna i może działać z każdym urządzeniem wyposażonym w port USB. Jej cena wynosi mniej niż 30 zł.

Multimedialne

Logitech Wireless Touch Keyboard K400

Logitech_Wireless_Keyboard_K400

Logitech_Wireless_Keyboard_K400

Bardzo dobrą klawiaturą wyposażoną w dodatkowy touchpad jest propozycja Logitecha. Niestety poza obsługą połączeń bezprzewodowych oraz dodatkową płytką dotykową nie oferuje nic, Brakuje to dodatkowych klawiszy multimedialnych, ale większości osób nie będą one niezbędne. Jak każda konstrukcja Logitecha, także i K400 została wykonana z odpowiednią dbałością i jest całkiem wytrzymała.  Jej cena nie jest wygórowana i wynosi 150 zł. Polecamy mniej wymagającym użytkownikom.

Logitech Cordless Mediaboard Pro do PS3

83062-1

83062-1

Kolejna klawiatura Logitecha została oficjalnie przystosowana nie tylko do współpracy z komputerami PC, ale też konsolą PS3. Ma ona bardzo mały touchpad, przez co obsługa urządzeń multimedialnych może być niezbyt wygodna. Klawiatura dodatkowo została wyposażona w pięć przycisków multimedialnych pozwalających wejść do menu, przewijać i zatrzymywać film oraz zarządzać ustawieniami Blu Ray. Oprócz tego klawiatura jest ładniejsza od K400 i nieznacznie od niej droższa - kosztuje 180-190 zł.

Microsoft Wireless Keyboard 2000

Microsoft_wireless_keyboard_2000

Microsoft_wireless_keyboard_2000

Klawiatura Microsoftu to jeden z najciekawszych i najtańszych modeli tego typu na rynku. W cenie 89 zł otrzymujemy jednostkę, która wygląda bardzo ładnie i ma pikowaną podkładkę pod dłonie, dzięki której pisanie i obsługa komputera będzie wyjątkowo wygodna. Nie zabrakło tu też 15 przycisków multimedialnych, 5 z nich uruchamia nasze ulubione programy. Można je więc uznać za częściowo konfigurowalne. Reszta pozwala na podstawową obsługę stron internetowych oraz odtwarzacza multimedialnego.

Dla graczy

Microsoft SideWinder X6

sidewinder

sidewinder

Przez kilka lat jedynymi wartymi uwagi producentami klawiatur dla graczy były dwie firmy  - Logitech i Razer. Microsoft postanowił, że poza urządzeniami multimedialnymi i biurowymi warto zawalczyć także o ten segment rynku. Pierwszym elementem wyróżniającym się względem innych klawiatura jest odłączany panel numeryczny, który może być podłączony do prawego lub lewego boku klawiatury. Nie zabrakło tu też podkładki pod nadgarstki, możliwości podłączenia makr oraz czerwonego (w trybie Game Mode - bursztynowego) podświetlenia. Klawiatura ma też wiele klawiszy multimedialnych. Jest to oczywiście jednostka przewodowa i kosztuje ponad 200 zł.

Logitech G510

logitech-g510-foto1

logitech-g510-foto1

Jedną z najlepszych, o ile nie najlepsza klawiatura dla graczy to G510 produkcji Logitecha. Trzeba za nią zapłacić prawie 400 zł, lecz możliwości tego urządzenia doceni każdy profesjonalny gracz. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na maksymalnie 5 aktywnych w jednym momencie klawiszy. Mają one wysoki skok, przez co są bardziej wyczuwalne. Dzięki temu klawiatura będzie dobrze nadawać się do grania trochę gorzej do pisania. Logitech G510 został wyposażony we wbudowaną kartę dźwiękową i panel LCD, co znacznie podwyższa cenę oraz możliwości tego produktu. Polecamy.

TTesports MEKA Gunit

Tt-eSPORTS-Meka-G-Unit_

Tt-eSPORTS-Meka-G-Unit_

Jedną z najciekawszych klawiatur na rynku jest TTesports MEKA Gunit. Ma ona mechaniczne przełączniki, trzy oddzielne sekcje podświetlenia oraz pozwala na ustawienie aż 60 makr. Fanaberią mogą  być pozłacane wtyczki USB czy częstotliwość odświeżania równa 1000Hz. Nie zabrakło tu też bardziej standardowych rozwiązań, takich jak dodatkowe klawisze multimedialne czy podpórka pod nadgarstki.  Szkoda, że cena tego rozwiązania to niemal 300 zł, ale w przypadku produktów z wyższej półki jest to standardowa cena.

Myszki

Tanie:

A4Tech Navigator Opto 518

A4Tech Navigator Opto 518

A4Tech Navigator Opto 518

Ta propozycja A4Techa to prawdziwy klasyk wśród tanich myszek i jest on dostępny na rynku już od kilku długich lat. Budowa myszki jest wzorowana na profilowanym modelu produkowanym nigdyś przez Logitecha (MX510). Została ona wyposażona w 8 przycisków i sensor optyczny o rozdzielczości 800DPI. Ten ostatni nie jest jednak najmocniejszą stroną myszki, więc polecamy ją głównie do zastosowań biurowych. Zachwycić potrafi cena urządzenia, która wynosi mniej niż 30 zł.

Logitech M115

Logitech M115

Logitech M115

Mysz ta tak naprawdę nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest to najprostsza konstrukcja wyposażona w trzy przyciski, z których jeden jest rolką oraz kabel USB. Czemu więc warto się nią zainteresować? Chodzi o jej niską cenę, która wynosi, tak jak w przypadku poprzedniej myszy, mniej niż 30 zł. Wielu osobom może się wydawać dziwne wybieranie tak prostej konstrukcji, gdy za takie same pieniądze można dostać wyżej wymienionego A4Techa. Mimo wszystko niektórzy po prostu wolą mieć markowy sprzęt o mniejszych możliwościach.

Multimedialne i biurowe:

Microsoft Touch Mouse

Microsoft Touch Mouse

Microsoft Touch Mouse

Flagowa mysz Microsoftu to bezprzewodowy model, który idealnie współpracuje z systemami z rodziny Windows. Wszystko dzięki zastosowaniu dotykowej powierzchni, na której można wykonywać gesty. Przykładowo, myszką możemy sterować w sposób typowy, ale gdy zaczniemy mazać po niej palcem, będzie można przewijać dokumenty i strony internetowe. Po użyciu dwóch palców możliwe będzie przełączanie między aplikacjami oraz funkcjami systemu Windows. Trzy palce oznaczają powiększanie i zmniejszanie widoku, zaś kciuk umożliwia przechodzenie między aplikacjami. Wszystko to jest opakowane w piękną, minimalistyczną obudowę. Jedyną wadą tej konstrukcji jest to, że nie nadaje się ona do gier. Cena tej myszki wynosi niewiele ponad 150 zł. Jeśli ktoś dużo pracuje z systemem i nie gra, jest to produkt specjalnie dla niego.

Apple Magic Mouse

Apple Magic Mouse

Apple Magic Mouse

Jeśli ktoś zastanawiał się, skąd Microsoft wziął inspirację do stworzenia swojej myszki, powinien zobaczyć produkt firmy z Cupertina. Cechuje się ona minimalistycznym wyglądem, łącznością bezprzewodową i obsługą wielodotyku.  Cała górna część myszy reaguje na dotyk — wystarczy musnąć palcami w dowolnym miejscu, aby przewijać wyświetlaną zawartość w pionie, w poziomie lub po skosie i obracać dookoła o 360 stopni. Większa powierzchnia przewijania ułatwia poruszanie się po długiej linii czasu w programie iMovie, obszernej stronie internetowej w programie Safari czy zestawie wielu zdjęć w programie iPhoto. Bardzo praktyczna jest też możliwość wertowania zawartości dwoma palcami, ułatwiająca na przykład przechodzenie między stronami w programie Safari i przeglądanie zdjęć w programie iPhoto. Oprócz tego mysz pozwala na działanie jak mysz jedno lub dwuprzyciskowa. Narzekać można tylko na jej cenę, która wynosi blisko 300 zł.

Myszki dla graczy:

Tt eSPORTS Theron

Tt eSPORTS Theron

Tt eSPORTS Theron

Mysz ta jest przeznaczona dla zapalonych graczy i ma sensor o maksymalnej rozdzielczości 5600DPI. Ponadto ma ona siedem kolorów podświetlenia oraz obsługuje makra (9 makr dla 5 profili). Sprzęt został wykończony gumowym materiałem, dzięki czemu urządzenie nie wyślizguje się z ręki. Oprócz tego mysz ma 5 ciężarków, każdy o wadze 4.5 g. Dzięki nim możliwe jest operowanie ciężarem myszy. Zastosowano tu pokryty oplotem kabel o długości 180 cm. Cena myszy nie odbiega od kosztu innych produktów z najwyższej półki i wynosi 209 zł.

Logitech G700

Logitech G700

Logitech G700

Gryzoń ten jest jedną z nielicznych myszy bezprzewodowych, która spodoba się graczom.  Polecamy go jednak tylko osobom, które pamiętają o regularnym ładowaniu myszy, bo potrafi ona działać maksymalnie dwa dni, co nie jest zbyt długim czasem pracy. Na szczęście istnieje też dodatkowy tryb, który w razie potrzeby umożliwia pracę na kablu. Cechuje się wyposażeniem w sensor laserowy o rozdzielczości 5700 DPI (od 5040 interpolowane). Oprócz tego ma ona 13 programowalnych przycisków z obsługą makr, wyświetlacz LED oraz możliwość stworzenia pięciu profilów dla różnych graczy lub gier. Jej jedyną wadą jest wysoka cena, która wynosi niemal 300 zł. To bardzo duży koszt, ale w zamian za to produkt ten powinien wystarczyć na długie lata użytkowania.

Razer Naga

Razer Naga

Razer Naga

Już od kilku długich lat tworzone są kolejne myszki dla graczy, głównie dla fanów strzelanin. Jednak już od dawna wiadomo było, że zdobywające coraz większą popularność gry MMO mogą zmienić ten trend. Tak powstała Naga, czyli mysz Razera wyposażona w 17 przycisków., z czego aż dwanaście znajduje się na jej lewym boku. Oprócz tego gryzoń został wyposażony w trzy wymienne boczne panele i sensor o maksymalnej czułości 5600 DPI. Kosztuje niemal 300 zł, czyli tyle co równie wysoko usytuowana konkurencja. Przed zakupem tego urządzenia należy jednak zastanowić się, czy naprawdę warto mieć w myszce kilkanaście klawiszy. W końcu i tak będą je w stanie wykorzystać tylko nieliczni.