Przegląd ofert mobilnego internetu

LTE umożliwiło przyspieszenie transferu, a zacieśnienie współpracy między dwoma operatorami, zaowocowało zwiększeniem zasięgu oferty internetu mobilnego. Dzięki temu ten sposób komunikacji nie już jedynie "dodatkiem" do łączy stacjonarnych. Często to jedyny i wcale nie gorszy sposób na łączenie się z siecią

Cyfrowy Polsat

Od czasu naszego ostatniego zestawienia, na rynku internetowych usług mobilnych nie zaszła rewolucja. Można mówić raczej o ewolucji. Na dobre zagościła technologia LTE, a zacieśnienie współpracy Cyfrowego Polsatu oraz Plusa, od czasu gdy spółki te mają tego samego właściciela poszerzyło znacząco krąg jej odbiorców. Standardowa oferta HSPA Plusa charakteryzująca się dużym zasięgiem, w połączeniu z mniejszym ale szybszym LTE oraz dwufunkcyjnymi modemami do doskonała propozycja dla użytkowników mobilnego internetu. Tym bardziej, że koszt przesłania jednego gigabajta danych jest tu bardzo korzystny.

Przegląd ofert mobilnego internetu

Dialog oferuje transfer rzędu 21 Mbit/s. Tym razem w sprzedaży ma również modem pozwalający ją wykorzystać

W przeglądzie uwzględniliśmy oferty abonamentowe i na kartę z modemem. Bez odpowiedniego urządzenia nie można bowiem skorzystać ze wszystkich możliwości najnowszych technologii. Oferta sprzętu rozszerzyła się od naszego ostatniego zestawienia. Obok modemów pojawiły się na przykład rutery obsługujące LTE. Warto jednak zwracać baczną uwagę na parametry urządzeń, może się bowiem zdarzyć, że te, które są w sprzedaży nie pozwalają osiągnąć teoretycznie dostępnych prędkości.

Zobacz również:

  • Xiaomi Mi Band 7 vs. Mi Band 6? Pojedynek smartbandów od Xiaomi
  • Najlepsze promocje na usługi i urządzenia w Play, Orange, T-Mobile i Plus [26.05.2022]

Ceny za usługi minimalnie spadły. Znacząco poprawiły się jedynie w ofercie na kartę. Mniej trzeba wyłożyć na nowy modem, większa jest także oferta urządzeń. Ceny producentów sa na tyle korzystne, a technologia produkcji sprzętu rozwinięta na tyle, że na przykład tacy operatorzy jak Play sprzedają modemy znacząco przekraczające możliwości sieci, w której mają one pracować.

Ujednolicono także oferty i oficjalnie zlikwidowano limity szybkości przesyłania danych. Dotyczy to również oferty na kartę. Szybkość w zależności od wysokości abonamentu, tradycyjnie różnicuje nadal jedynie Play oraz opertatorzy korzystający z jego infrastruktury.

Przegląd ofert mobilnego internetu

Netia - mapa zasięgu nadajników WiMAX

Wybierając ofertę trzeba się jednak pilnować. Nową "sztuczką" dostawców jest informowanie użytkownika jedynie o technologicznych możliwościach sieci a nie jej rzeczywistym funkcjonowaniu. Oferty są obwarowane zasztrzeżeniami o jakości sygnału, możliwościach technologicznych stacji bazowych, obciążeniu czy liczbie użytkowników na danym terenie, które mają wpływ na szybkość oraz o możliwościach tak zwanego terminala abonenckiego. W praktyce oznacza to tyle, że użytkownik musi mieć odpowiedni modem, (często kupiony we własnym zakresie, bo w ofercie operatora nie ma wystarczająco nowoczesnego modelu, a jeżeli jest to akurat niedostępny) oraz liczyć na dobre warunki propagacji, niskie obciążenie sieci czy nowy osprzęt sacji bazowej, z której akurat korzysta, by choć minimalnie zbliżyć się do reklamowanej wydajności transmisji. Inni jednak, jak Dialog uzupełnili paletę modemów, tak by maksymalne 21 Mbit/s było osiągalne.

Zmniejszyła się agresywność niektórych reklam. "Sześciomegabitowa sieć 4G" Playa sprzedawana jest już tylko jako sieć najszybciej rozwijająca się. Zbyt małe pozostały limity dla LTE. 35 gigabitów w Plusie, przy intensywnym pobieraniu danych może się szybko wyczerpać. Nie poprawiła się także polityka informacyjna operatorów. Dane przekazywane są w sposób niejasny, zagmatwany i mało przejrzysty. Mapki zasięgów skonstruowane są tak, by łatwo było o pomyłkę.

Przegląd ofert mobilnego internetu

Według raportu GSA w 2012 roku uruchomiono na świecie 33 komercyjne sieci LTE. Jest ich już w sumie 80, ale w tym roku mają pojawić się jeszcze kolejne 64

Plus

Operator tej sieci zmniejszył wysokość abonamentu. W porównaniu do poprzedniego zestawienia Plus obniżył koszty wszystkich abonamentów oprócz jednego. Pięć złotych więcej trzeba zapłacić za średnią ofertę. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że ten wariant jest najpopuplarniejszy wśród odbiorców. Minimalnie podniesiono limit transferu, spadła opłata za GB przeslanych danych. Co ciekawe wyjątek stanowi tu najwyższa taryfa. Jej limit transferu jest mniejszy niż poprzednio, a koszt przesyłu większy.

Aby nie było zbyt różowo, a użytkownik szukający dla siebie optymalnego rozwiązania nie zorientował się w ofercie zbyt szybko i dokładnie, inne dane podane są na stronie internetowej, a inne w umieszczonych na niej załącznikach z opisami i cennikami. Te drugie są mniej korzystne, a to przecież one są zwykle podstawą do rozliczeń. Niedopatrzenie? Pracownicy obsługi klienta twierdzą, że obowiązuja niższe ceny prezentowane bezpośrednio na witrynie.

"Najtańszy internet" z emitowanej ostatnio reklamy telewizyjnej dotyczy bezwzględniej wartości minimalnego abonamentu. Jest on o 10 groszy korzystniejszy niż w kolejnym w stawce Playu. To jednak mało praktyczne rozwiązanie. Wariant ma bardzo duże ograniczenia przesyłanych danych. 500 megabajtów to naprawdę niewiele, a koszt jednego gigabajta kilkukrotnie przekracza najtańsze oferty. W środku cennika abonamenty są już wyższe niż u konkurencji. Sytuacja zmienia się diametralnie po uwzględnieniu nielimitowanego transferu w godzinach nocnych. Wprawdzie "nielimitowany" oznacza w przypadku Plusa 50GB ale jest on bezpłatny. Po przeliczeniu koszt przesłania gigabajta informacji spada w niektórych wariantach abonamentu nawet do 50 groszy. Z oferty tej wyłączony jest jednak najtańszy reklamowany abonament.

Przegląd ofert mobilnego internetu

Najnowsze ustalenia dotyczące telefonii komórkowej można znaleźć zawsze na stronie ITU

Dla abonentów, którzy mają dodatkowo w sieci telefon, przewidziano dodatkowe gigabajty danych. Zapis: "Do końca cyklu rozliczeniowego, którego koniec następuje po 15.11.2012 r. abonament miesięczny za Pakiet Nocny wynosi 0 zł." może jednak oznaczać, że tak zwane Darmowe noce skończą się niedługo dla wszystkich. Skrócił się też o godzinę dzienny czas funkcjonowania usługi.

W usłudze internetu mobilnego na kartę ojednolicono ofertę. Plus zrezygnował z różnych "abonamanetów" i zostawił jeden. Spadła znacząco cena transferu 1GB danych. W tym wariancie dostępu Plus jest najtańszy. Uwzględniając usługę "Darmowe noce", w której za 50GB trzeba zapłacić 10 złotych, jest to koszt nawet ponizej 2 złotych. Krótka jest za to ważność doładowań, wynosi ona 30 dni.

LTE

LTE to standard transmisji bezprzewodowej przeznaczony dla telefonii mobilnej. Technologia ta ma za zadanie zwiększyć pojemność sieci oraz szybkość przesyłania danych. Nie jest zgodna z istniejącymi sieciami UMTS. Została opracowana jako podstawa przesyłania informacji w sieciach 4 generacji. W swej obecnej postaci nie spełnia jednak wymagań 4G. Pierwsza wersja LTE może pobierać dane z prędkością do 300 Mbit/s i wysyłać z prędkością 75 Mbit/s. Gwarantuje również opóźnienia w przesyłaniu danych mniejsze niż 10 ms i prawidłowe działanie terminali poruszających się z prędkością do 500 km/h. Inne cechy LTE to zmienna szerokość kanału transmisji, obsługa komórek o wielkości od kilkudziesięciu metrów do 100 kilometrów i przynajmniej 200 klientów dla każdego pasma 5 MHz.

Częstotliwościami przeznaczonymi dla LTE w Europie są 800 MHz, 1800 MHz i 2600 MHz. Kolejna wersja LTE, tak zwana LTE-Advanced pozwoli na transfery rzędu 1 Gbit/s i 500 Mbit/s podczas wysyłania.

Cyfrowy Polsat

W cenniku tego operatora nie nastąpiły poważniejsze zmiany. Przygotowana znacznie wcześniej oferta i tak jest jedną z lepszych. Zwłaszcza, że obejmuje szybki internet LTE. Szkoda, że bez zmian pozostały limity transferu. Pojawiły się za to nowe warianty abonamentu (tak by odpowiadały sieci Plus), a ceny minimalnie spadły. Dzięki ścisłej współpracy z niedanwym konkurentem, zwiększony został znacznie zasięg usług Polsatu. To najszybszy i największy skok jakościowy wśród wszystkich funkcjonujących operatorów. Aby wykorzystać nowe możliwości, aktualni abonenci powinni jedynie zaktualizować informację na swoich kartach SIM, po zalogowaniu się do sieci HSDPA.

Polsat zmniejszył ceny oferowanych modemów. Odchodzi także od rozdziału opłat na aktywację i dzierżawę choć ta forma jest jeszcze dostępna, zwłąszcza dla osób które chcą podpisać umowę na krótszy okres. Standardowo czas trwania umowy podniesiono do 24 miesięcy, ale można ją zawrzeć również na 12, 15 bądź 18. Najprawdopodobniej po to, by nie kolidować z reklamowaną ofertą Plusa, w najniższym abonamencie (jego cena jest taka sama jak u "konkuretna") prędkość ograniczono do 21Mbit/s. Pojawiły się też dodatkowe ograniczenia - "Darmowe noce" są tu dostępne tylko przez 3 miesiące. Po upływie taego czasu trzeba płacić 10 złotych miesięcznie.

Po wyczerpaniu limitów w pozczególnych wariantach usługi, za dodatkowy transfer w dzień trzeba zapłacić 2 grosze z każdy megabajt, a w nocy złotówkę za gigabajt. Dodatkowe gigabajty transferu można uzyskać po wybraniu oferty bez modemu ale nie jest to atrakcyjna oferta. Do każdego abonamentu dochodzi jedynie 1 gigabajt danych.

Korzystając z testowej wersji usługi podczas poprzedniego zestawienia, zastanawialiśmy się, czy wersja komercyjna będzie równie dobra. Należy zwrócić uwagę, że średnie szybkości pobierania nieznacznie spadły ale nadal są na bardzo wysokim poziomie.

Przegląd ofert mobilnego internetu

Pracami nad rozwojem kolejny wersji HSPA oraz LTE zajmuje się grupa organizacji i instytucji pod nazwą 3GPP

T-mobile

42 Mbit/s to maksymalna szybkość transferu wynikająca z możliwości technologicznych tego operatora. W praktyce zależna jest ona jednak od "możliwości technicznych terminala abonenckiego" jak to określono w regulaminie. Teoretycznie więc jest szybko ale jedyny, znajdujący się w ofercie modem, który obsługuje 42 Mbit/s to Huawei E372 w cenie ponad 400 złotych. Dodatkowo musisz biegać i szukać go samemu w salonach sprzedaży, bo przez Internet jest nie do kupienia. W tej sytuacji dodatkowego znaczenia nabiera warunek zawarty w ofercie, informujący o możliwości uzyskania dużych prędkości tylko wtedy, gdy pozwala na to terminal abonenta. Wnioski jakie się nasuwają mogą być dwa - pierwszy to: "kupcie modem gdzie indziej i przyjdźcie do nas", a drugi: "nasze 42 Mbit/s działa tylko na papierze i lepiej, by nikt tego nie chciał używać".

Abonenty i transfery się nie zmieniły od czasu poprzedniego zestawienia. Przy zakupie przez Internet można dostać dodatkowe 1-2 GB transferu miesięcznie, a opłata aktywacyjna wynosi 49 złotych. Do 12 miesięcy skrócono minimalny czas trwania umowy. Choć na strononie internetowej podane jest 24 to dwunastka znalazła się w regulaminie oferty.

Spadek cen można za to zauważyć w ofercie Blueconnect na kartę. Dostępne są także modemy funkcjonujące z prędkością 21 Mbit/s (oczywiście maksymalna deklarowana wynosi 42 Mbit/s) ale ich zakup wiąze się z dwukrotnie wyższą opłatą podstawową.

Konto Blueconnect ważne jest przez rok pod warunkiem, że uzytkownik wykona na mim jakąkolwiek operację. Nie trzeba go dodatkowo doładowywać. 30 dni ważne są tylko bonusowe gigabajny danych otrzymywane po doładowaniu.

Przegląd ofert mobilnego internetu

Strona internetowa z ofertą Heyah

Heyah

Marką T-mobile jest także Heyah. O ile w Plusie ujednolicono taryfy, tutaj je zróżnicowano. Powstały 3 różne pakiety: Standardowy, L oraz XL. Dla przykładu w pakiecie podstawowym, komunikator freeyah nie jest za darmo. Korzystanie z niego zużywa bajty limitu danych. W wyższych opcjach użytkownicy tego programu komunikują się ze sobą za darmo.

W Heyah, po wyczerpaniu limitu nie są naliczane dodatkowe opłaty ale redukowana jest prędkość transmisji. 16 kb/s oznacza jednak w praktyce brak jakiejkolwiek mołżiwości komunikacji. Cennik przygotowany przez operatora zbliżył się jednak trochą do rzeczywistości. Opłaty w najwyższym pakiecie spadły aż 10-krotnie(!). Zniesiono także limit predkości. Kłopot w tym, że użytkownik ma ten sam problem co w przypadku abonamentu - musi mieć odpowiedni modem.

Przegląd ofert mobilnego internetu

Oferta mobilnego Internetu na abonament

Orange

Orange obniżył cenę niektórych dwóch z sześciu abonamentów. Tak, jak poprednio za zakup przez internet można dostać jednorazowy bosnus do 2GB transferu. W jednym z obniżonych abonamentów operator podniósł także do 8GB limit przesyłanych danych. Promocyjna obniżka wiąże się jednak z koniecznością podpisania umowy na dwa lata. W pozostałych przypadkach, minimalny czas trwania umowy to 12 miesięcy.

Maksymalna prędkość jaka można usyskać w tej sieci to 42Mbit/s. Nie ma tu też kłopotów z zakupem odpowiedniego modemu. Niezbędny sprzęt znajduje się w bieżącej ofercie. Cena przesłania gigabajta danych w najwyższym abonamencie jest jedną z korzystniejszych na rynku. Tylko Play oferuje lepsze warunki. Dochodzą do tego bezpłatne i nielimitowane "darmowe noce"

Oferta na kartę poprawiła się w stosunku do poprzedniego zestawienia ale i tak poza Heyah, która tradycyjnie pobiera największe opłaty rekompensując to darmowymi usługami w ramach sieci, jest najwyższa w całej stawce.

Netia i Dialog

W ofercie Netii nic się praktcznie nie zmieniło. Operator korzysta z infrastruktury Playa w związku z czym skazany jest na wszystkie minusy tej sieci. Umowa jest na 24 miesiące, według regulaminu tak, jak poprzednio bez lojalek ale przy jej wcześniejszym zerwaniu trzeba wyrównać opłaty. Oferowane prędkości sa niewielkie ale cena za przesłanie gigabajta danych bardzo korzystna. Modem wliczony jest w cenę oferty, ale jest to jedynie użyczenie.

Przegląd ofert mobilnego internetu

Play rekalmuje się, że zasięgu jego sieci jest 99 Polaków

Dialog jest od niedawna częścią grupy Netii ale można nadal kupować usługi pod jego marką. Czy się zmienią i zostaną zunifikowane na podobieństwo Polsatu i Plusa? Czas pokaże. Na razie na stronie są stare, miejscami niekatualne cenniki i regulaminy. Obniżono trochę cenę ale jednczesnie zmniejszono limit przesylanych danych. Oferta została uzupełniona jednak modemem o prędkości 21Mbit/s, który pozwala w pełni wykorzystać deklarowaną szybkość transmisji. Takiego urządzenia brakowało poprzednio. Oby przejęcie Dialogu pozwoliło Netii choć miejscami zaoferować więcej niż marne 4 Mbit/s.

Przegląd ofert mobilnego internetu

Oferta mobilnego Internetu na kartę

Play

Ciekawostką w ofercie Playa jest możłiwość przejścia z limitu danych na limit czasu. Dotyczy to jedynie najniższego abonamentu. Zamiest 500MB można zdecydować się na 30 godzin połączenia. Czy ma to sens? Chyba nie. W końcu pakietowe rozliczanie wprowadzono między innymi po to, by nie płacić za czas tracony na pobieranie danych za pomocą wolnych łącz. A przecież tylko takie oferuje Play, zwłaszcza w minimalnym abonamencie.

Zmniejszyły się ceny modemów oferowanych przez operatora. Można też wybrać wariant z ruterem. Gdy umowa zawierana jest przez Internet, abonent otrzymuje nawet 5GB transferu. Jest to jednak bonus jednorazowy. To już w sumie wszystkie zmiany w ofercie Playa. Trudno się dziwić, bo mimo dużych ograniczeń prędkości i tak koszt przesłania gigabajta danych jest tu najniższy.

W ofercie Play na kartę zanotowaliśmy niewielki spadek cen ale w najtańszych starterach sieć nie jest już liderem w opłatach za GB. Największe bonusy ważne są za to przez 4 miesiące. Ciekawą opcją jest nielimitowany transfer w nocy za dodatkowe 10 złotych, co może znaczaco obniżyć koszty transmisji. Szkoda że sieć działa tak wolno. Za podniesienie prędkości z 1Mbit/s do 4Mbit/s trzba płacić dodatkowe 10 zlotych.

W ofercie na kartę można kupić również startery z modemem i ruterem. Z modemem Huawei 3131 kostuje to 129 złotych za urządzenie i 1GB danych miesięcznie. Tylko po co użytkownikowi modem 21Mbit/s skoro transmisja i tak ograniczone jest do 4Mbit/s.