Przegląd płytowych nowości Abita

Abit przedstawił plany dotyczące płyt głównych przeznaczonych do współpracy z procesorami Pentium 4/Celeron. Przybędzie 5 modeli wyposażonych w chipsety Intela oraz SiS-a.

Pierwszą z nowości jest model IT7II Version 2.0, który reprezentuje linię produktów MAX. Bazuje na chipecie i845PE i pozwala na instalację modułów pamięci DDR333. Płytę wyposażono w kontroler dysków SeriaATA. Niestety interfejs graficzny to wciąż AGP 4x. Dopiero chipset Intela Granite Bay będzie obsługiwał karty AGP 8x. IT7II została jednak bardzo bogato wyposażona. Znajdziemy na niej całą masę złączy USB 2.0, FireWire, zintegrowany kontroler sieciowy 10/100 Mbit, wbudowany 6-kanałowy kontroler dźwiękowy oraz kontroler dysków RAID ATA133.

Kolejne nowości to:

BE7-RAID - płyta również wyposażona w chipset i845PE, lecz bez interfejsu Serial ATA. Ma za to porty USB 2.0, kontroler RAID ATA133 oraz 6-kanałowy układ muzyczny. Premierę zapowiedziano na czwarty kwartał bieżącego roku.

BGE7 - płyta wyposażona w wiele zintegrowanych elementów o czym świadczy zastosowanie chipsetu i845GE z wbudowanym rdzeniem graficznym. Nie ma kontrolerów RAID oraz Serial ATA. Są za to porty USB 2.0 oraz 6-kanałowy kontroler audio.

W listopadzie do dystrybucji powinny trafić następujące modele:

SI7 - serwerowa płyta bazująca na chipsecie SiS R658 z mostkiem południowym 963. Pozwala na obsługę kart graficznych z interfejsem AGP 8x oraz współpracuje z pamięciami PC1066 RDRAM. Pozostałe szczegóły dotyczące wyposażenia nie zostały na razie ujawnione.

GB7 - pierwsza płyta Abita, która będzie współpracowała z dwukanałowymi pamięciami DDR266. Bazuje na wspomnianym już chipsecie Intela Granite Bay, obsługującym Serial ATA oraz AGP 8x.