Przegląd tygodnia

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wiadomości z mijającego tygodnia. Przez ostatnie parę dni duże zainteresowanie wzbudziła m.in. sprzedaż iPhone'a 4 u polskich operatorów i w sklepach, atak na Filmweb, a także nasz artykuł porównujący przeglądarki internetowe.


Tym razem duże zainteresowanie wzbudziła także wiadomość dotycząca luk w systemie Windows. Zaciekawiliśmy czytelników doniesieniami o testach telefonii VoIP w Gmailu oraz raportem o bezpieczeństwie internetowym poszczególnych państw.

iPhone 4 - kontrowersyjna cena

Przegląd tygodnia

Najwięcej szumu wzbudziło jednak pojawienie się telefonu iPhone 4 u polskich operatorów oraz w sklepach. Niektórzy ucieszyli się z tych informacji, inni byli zszokowani bardzo wysokimi cenami urządzenia.

Jako pierwsze, cenniki pojawiły się w ofercie sieci Plus oraz Play. Niestety kwoty jakie trzeba wydać tam na nowy telefon Apple'a nie zachwyciły naszych czytelników co daje się odczuć w komentarzach do wiadomości.

W środę dostępnością iPhone'a 4 prawie "od ręki" zaskoczył m.in. sklep Vobis. Nieco później swoją ofertę przedstawiła sieć Era, a w piątek także Orange.

Atak na Filmweb czy kradzież danych?

Pozostałe, wyszczególnione poniżej, ciekawostki tygodnia rozpoczynamy przypomnieniem o zamieszaniu jakie wzbudziły doniesienia związane z portalem filmowym Filmweb.pl. Baza z danymi o setkach tysięcy kont użytkowników serwisu krąży w Internecie. Portal potwierdził informacje o wycieku i uspokaja, że dane są zaszyfrowane. Od początku spekulowano, że to był atak hakerski. Później, w swoim oficjalnym oświadczeniu, Filmweb przyznał się jedynie do wycieku danych uściślając także kilka innych informacji o tym zdarzeniu.

Przegląd tygodnia

Polecamy także nasz artykuł "Bitwa przeglądarek internetowych". Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera czy Safari? Wybór należy tylko do Ciebie. Sprawdźmy jednak, która przeglądarka internetowa najlepiej łączy w sobie duże możliwości, szybkość, innowacje i użyteczność. Może uda się nam odpowiedzieć, który program będzie idealnie pasował naszym czytelnikom.

Windows znowu zagrożony

W dziale "Bezpieczeństwo" regularnie informowaliśmy o poważnej dziurze w systemie Windows. Niektóre z najpopularniejszych aplikacji mogą zostać wykorzystane do skutecznego zaatakowania systemu operacyjnego Microsoftu - zaalarmowali specjaliści. To efekt błędu w jednej z systemowych bibliotek - okazało się, że dzięki niemu tworzenie exploitów dla popularnego oprogramowania jest niezwykle proste.

Przegląd tygodnia

Natomiast najniebezpieczniejszym państwem w Internecie jest.. no właśnie. Polecamy sprawdzić czytając pełną wersję naszej wiadomości dotyczącej raportu na temat najbardziej niebezpiecznych krajów w sieci. Gdzie mamy największą szansę zarażenia się wirusami? Czy wśród tych państw jest Polska?

VoIP od Google?

Z innych wieści polecamy wiadomość o usłudze Gmail. Niewykluczone, że już za jakiś czas Google wzbogaci ją o możliwość wykonywania normalnych połączeń telefonicznych w technologii VoIP. Testy nowej funkcji już są prowadzone.

Przegląd tygodnia

Zapraszamy także do obejrzenia naszej galerii prezentującej top 10 gadżetów dla wszystkich, którzy rozpoczynają nowy rok szkolny. Już za kilka dni uczniowie szkół podstawowych i średnich zakończą wakacje. Przez najbliższe miesiące będą musieli wcześnie wstawać, chodzić na zajęcia i wbijać do głowy mnóstwo wiedzy. Co może się przydać każdemu z nich? Tego można się dowiedzieć z naszej listy gadżetów dla ucznia.

Nowa beta Firefoksa do pobrania

Podsumowanie kończymy jednym z najchętniej pobieranych programów tego tygodnia, którym jest przeglądarka Mozilla Firefox 4.0 Beta 4. W nowej wersji poprawiono dotychczasowo zauważone błędy oraz wprowadzono kilka zmian i nowości. W programie pojawiła się m.in. funkcja "Panorama" (znana wcześniej jako "Tab Candy"), która pozwala lepiej zarządzać zakładkami i otwartymi kartami. Kolejną nowością jest, Firefox Sync. Usługa ta pozwala synchronizować zakładki, historię, hasła i inne podobne elementy pomiędzy wieloma komputerami i urządzeniami mobilnymi.