Przeglądarka Google Chrome ze wsparciem asystenta Google Now

Znany z mobilnego systemu Android asystent Google Now pojawił się w Chrome. Dostępny jest już w rozwojowym wydaniu przeglądarki o nazwie Chrome Canary i już tylko kwestią czasu jest, zanim trafi on do stabilnej wersji i zostanie uruchomiony wszystkim użytkownikom.

Google Now to asystent głosowy, który został wprowadzony do mobilnego systemu Google w aktualizacji o nazwie Jelly Bean. Od tego czasu posiadacze smartfonów i tabletów z Androidem mogą wydawać swoim urządzeniom polecenia głosowe, a także odbierać powiadomienia. Google na podstawie zbieranych danych przewiduje z wyprzedzeniem to, o co użytkownik chciałby zapytać asystenta i przesyła mu te informacje w formie powiadomienia na urządzenie mobilne - podobnego do np. informacji o nowym mailu lub komentarzu na Facebooku.

Google Now jest odpowiedzią na asystenta Siri od Apple. Gigant z Mountain View wyposażył jednak swoją aplikację w wiele nieobecnych w iOS kontrolującego iPhone’y i iPady funkcji. Do tej pory ten wirtualny asystent był powiązany z urządzeniami mobilnymi, ale Google postanowiło go prawdziwie przenieść “do chmury”. Dzięki temu z trafnych podpowiedzi i predykcji Google Now mogą skorzystać mogą już użytkownicy przeglądarki Chrome.

Zobacz również:

  • Pierwsze spojrzenie na nowy Google Chrome dla Windows 11
  • Google Chrome będzie sugerować treści z Dysku
Przeglądarka Google Chrome ze wsparciem asystenta Google Now

Jak na razie trzeba zainstalować deweloperską wersję Canary w celu uruchomienia Google Now w przeglądarce Chrome, ale niedługo będą mogli używać asystenta wszyscy. Z pewnością rozwój Google Now związany jest z projektem Android Wear, czyli specjalnym pakiecie oprogramowania Google przeznaczonym dla technologii ubieralnej, czyli np. inteligentnych zegarków i opasek dla sportowców, które mają działać w oparciu o gesty i przewidywanie przez giganta z Mountain View kontekstu, w jakim znajduje się i znajdzie się użytkownik.

Informacja o wprowadzeniu Google Now do przeglądarki Chrome pojawiła się w serwisie Google Plus. Niestety nie ma jeszcze informacji, kiedy pojawi się pełna obsługa języka polskiego, której brak czyni Google Now obecnie mało użytecznym z naszej perspektywy.