Przeglądarka Microsoftu traci pozycję w UE

Wprowadzenie okna wyboru przeglądarki w nowym systemie operacyjnym Microsoftu przełożyło się na stratę udziałów w rynku Internet Explorera w krajach europejskich.

Od czasu wprowadzenia na początku marca przez Microsoft okna wyboru przeglądarek udział Internet Explorera w rynku minimalnie spadł. W marcu 2010 r. we Francji IE zanotował spadek o 2,5 punktu procentowego, we Włoszech o 1,3 punktu procentowego, natomiast w Wielkiej Brytanii o 1 punkt procentowy. Statystyki pochodzą z danych firmy Statcounter.

W ubiegłym tygodniu Opera Software informowała o zwiększonej liczbie pobrań firmowanej przez nią przeglądarki, w czym duży udział miało wprowadzenie okna wyboru przeglądarek. Według danych Opery Software aż 77 proc. pobrań przeglądarki z ekranu wyboru przeglądarki pochodziło z Polski. Dane zebrano między 12 i 14 marca ze statystyk pobrań Opery.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [lipiec 2022]
  • Opera wprowadza serwis VPN w wersji premium. Czy warto się skusić?

Wprowadzenie ekranu wyboru przeglądarek sprawiło, że wzrosła także liczba nowych użytkowników przeglądarki Mozilli - Firefoksa.

Skąd to okno?

Ekran wyboru przeglądarek pojawił się po kilku lat walki z monopolem Internet Explorera, instalowanego domyślnie wraz z systemami rodziny Windows. W 2007 r. na złożenie skargi antymonopolowej zdecydowała się Opera Software, producent przeglądarki Opera. Po niespełna dwóch latach, Microsoft i Komisja Europejska osiągnęły porozumienie. W efekcie firma z Redmond zgodziła się na udostępnienie okna wyboru przeglądarek, dając tym samym użytkownikom swoich systemów możliwość wyboru aplikacji za pomocą której chcą przeglądać Internet.

Okno wyboru przeglądarek jest też krytykowane. Powodem jest to, że oczom użytkowników pokazuje się jedynie kilka najpopularniejszych przeglądarek - Chrome, Opera, Internet Explorer, Mozilla Firefox i Safari. Nie ma żadnych informacji, że okno można przewinąć i zainstalować inne przeglądarki.

Historię sporu Microsoftu z Unią Europejską można prześledzić w artykule "Będzie okno wyboru przeglądarki w Windows".

źródło: Reuters