Przeglądarka Netscape WAP

America OnLine ogłosiła rozpoczęcie prac nad przeglądarką WAP opartą na technologii opracowanej przez firmę Nokia.

Firma America OnLine (AOL) uczyniła pierwszy krok w krainie 'mikro przeglądarek' przeznaczonych dla przenośnych urządzeń bezprzewodowych, oświadczając, że wykupiła od Nokii licencję na kod źródłowy przeglądarki Nokia WAP (wireless application protocol).

Przyszła przeglądarka Netscape WAP będzie zaopatrzona we wszystkie zaawansowane funkcje oferowane przez AOL i zapewniające współpracę z wszelkimi bezprzewodowymi urządzeniami komunikacyjnymi oraz ma wspierać także inne bezprzewodowe standardy. Nie podano żadnych informacji dotyczących finansowej strony zawartego porozumienia.

Nokia i AOL to nie pierwsze firmy, które zawarły porozumienie dotyczące współpracy na rynku bezprzewodowego Internetu. Najgroźniejszymi ich rywalami w tym sektorze są firmy Ericsson i Microsoft, które zawarły przymierze już rok temu i skupiają się na obsłudze przenośnej poczty elektronicznej, a Microsoft poza tym oferuje mikro wersję swojego Internet Explorera.

Do pozostałych graczy na tym rynku należy japoński operator telefoniczny firma NTT DoCoMo i jego I-mode, popularna usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu, na którą licencję wykupił ostatnio amerykański koncern AT&T Wireless Systems.

www.nokia.com

www.aol.com


Zobacz również