Przeglądarka dla aktywnych

Flock 0.7 to szybka przeglądarka internetowa przypominająca Firefoksa, ale wnosząca wiele świeżych i trafnych pomysłów. Najbardziej zadowolone będą osoby intensywnie poszukujące wiadomości w Internecie oraz aktywni blogerzy.

Flock to przede wszystkim przeglądarka internetowa, ale wyposażona w narzędzia ułatwiające korzystanie z najpopularniejszych serwisów internetowych. Tworzenie takiej aplikacji dopasowanej do serwisów WWW to projekt ryzykowny, bo żywot najlepszej nawet witryny bywa krótszy niż przeglądarki. Nie sposób też nie zauważyć, że Flock 0.7 z góry ogranicza liczbę użytkowników. Jeśli jesteś zagorzałym fanem polskich serwisów, takich jak fotka.pl, blog.pl i patrz.pl, to nie znajdziesz w nim odpowiednich narzędzi. Jeśli natomiast korzystasz z takich gigantów, jak Flickr, okaże się bardzo, bardzo wygodny, a wbudowane funkcje

Poza rozbudowaną integracją z różnymi serwisami internetowymi Flock 0.7 to zwykła, dobra przeglądarka WWW. Za jej wadę należy uznać jedynie brak polskiej wersji językowej, ale uwaga - grupa zapaleńców już pracuje na tłumaczeniem.

Flock 0.7 działa szybko, renderuje strony zauważalnie szybciej niż Mozilla Firefox i zwłaszcza jej fanów może skusić, bo również umożliwia przeglądanie wielu stron na kartach, używa nawet tych samych skrótów klawiszowych (np. [Ctrl T] do otwarcia nowej karty).

Co potrafi?

Flock oferuje przede wszystkim wygodne przeglądanie stron WWW. Usprawniono wiele codziennych czynności, większość udogodnień jest dobrze przemyślna, a ich przeznaczenie - oczywiste, jak np. przycisku dodawania nowej strony do listy ulubionych, zlokalizowanego tuż obok adresu witryny.

Flock zawiera wbudowany czytnik kanałów RSS. Jeśli strona WWW udostępnia newsy w formacie RSS, obok adresu witryny zobaczysz charakterystyczny pomarańczowy znaczek. Wystarczy go kliknąć, aby dodać nowy kanał RSS do swojego zbioru. Baza kanałów dodawanych w ten sposób rośnie bardzo szybko, ale twórcy Flock pomyśleli i o tym - grupowanie i segregowanie kanałów odbywa się za pomocą prostego przeciągania.

Ciekawym pomysłem jest szybkie wyszukiwanie. Okna Flocka zawiera pole wyszukiwania, podobne jak np. w Firefoksie. W przeciwieństwie do innych przeglądarek, program podaje wyniki wyszukiwania w czasie, gdy wpisujesz słowa kluczowe!

Najbardziej charakterystyczną cechą aplikacji jest ścisła integracja z popularnymi serwisami internetowymi, np. lista ulubionych stron może być przechowywana lokalnie, ale możesz też korzystać z konta w serwisach adresem del.icio.us lub shadows.com. Jeśli przechowujesz zdjęcia we flickr.com, możesz przesyłać nowe, używając specjalnego narzędzia programu. Umożliwia ono dodawanie zdjęć przez proste przeciąganie z pulpitu lub Eksploratora Windows, opisywanie i wysyłanie na serwer w sposób nieco prostszy niż za pomocą strony WWW. Flock może wyświetlać pasek z ulubionymi zdjęciami, który przydaje się do szybkiego wklejania adresu zdjęcia. Zamiast wpisywać, np. w komentarzu na stronie internetowej, długi znacznik, wystarczy przeciągnąć fotografię z paska na odpowiednie pole formularza. Znacznik zostanie wstawiony automatycznie. To oczywiście drobiazg, ale bardzo przydatny - dziwne, że nikt nie pomyślał o takim narzędziu wcześniej.

Proste zarządzanie kanałami RSS i wyświetlanie ich w postaci stron WWW to poważne atuty Flocka.

Program może współpracować z serwisami blogowymi, a nawet samodzielnymi blogami. Lista obsługiwanych silników blogowych jest długa: Movable Type, Blogger, Atom, MetaWeblog, WordPress, TypePad, LiveJournal, Drupal. Przy okazji publikowania nowego wpisu w blogu Flock 0.7 od razu umieszcza odpowiednią informację w technorati.com.

Można traktować Flock 0.7 jako dziwaczną odmianę Firefoksa, ale wszystkie narzędzia i dodatki czynią z niego przeglądarkę nowego typu, przygotowaną specjalnie dla aktywnych internautów, codziennie szukujących, czytających i piszących w Internecie.

Flock 0.7 współpracuje z wieloma serwisami internetowymi, umożliwia np. bardzo proste wysyłanie zdjęć na flickr.com.

Informacje: www.flock.com Cena: bezpłatny