Przeglądarka dla "melomanów"

Niesamowicie szybka - tak najkrócej można opisać udostępnioną właśnie, najnowszą wersję przeglądarki Opera 7 beta 1. Niemniej producent poprawił nie tylko prędkość jej działania, ale wyposażył również w kilka nowych użytecznych funkcji oraz zaimplementował obsługę standardów CSS2 oraz DOM level 2.

Pierwsze, co rzuci nam się w oczy zaraz po uruchomieniu programu to nowa szata graficzna, znacznie ładniejsza od poprzedniej (układ elementów pozostał niezmieniony). Zauważymy również, że pod z względem otwierania stron WWW Opera 7 jest znacznie szybsza od wersji 6.x, której przecież i tak nie można zarzucić małej prędkość działania.

Producent osiągnął to dzięki kolejnym udoskonaleniom silnika przeglądarki, który został wyposażony jeszcze w obsługę standardów DOM (Document Object Model) level 2 oraz CSS2. W efekcie Opera będzie prawidłowo wyświetlać strony wykorzystujące dynamiczny HTML (w tym kaskadowe arkusze stylów).

Kolejną nowością jest zmiana sposobu zarządzania oknami. Do tej pory uzytkownik Opery mógł wybrać tryb SDI (każda strona w oddzielnym oknie programu) albo MDI (strony WWW wyświetlane w zakładkach). Obecnie możemy korzystać z obu trybów jednocześnie - otwierać kilka okien Opery, a w nich zakładki z różnymi stronami.

Interesującą nowinką jest technologia Small-Screen Rendering (SSR) pozwalająca oglądać strony WWW na ekranie monitora w takiej formie, w jakiej będą widoczne na urządzeniach przenośnych wyposażonych w niewielkich rozmiarów wyświetlacz. W ten sposób możemy sprawdzić, jak nasza strona będzie wyglądać w telefonach komórkowych czy PDA.

Pojawiły się również nowe funkcję ułatwiająca konfigurację Opery. Rozszerzono możliwość przesuwania pasków narzędziowych techniką przeciągnij i upuść. Wprowadzono opcję tworzenia profili dla poszczególnych użytkowników.

Przy instalacji Opery 7 beta 1 producent zaleca wybranie innego katalogu niż ten, w którym zainstalowane są już wcześniejsze wersje programu. Należy również pamiętać, że jest to wersja beta (testowa), mogąca zawierać poważne błędy. Przeglądarka jest dostępna bezpłatnie w wersji adware (wyświetla banery reklamowe). Rejestracja usuwająca tę niedogodność kosztuje 29 USD.

Plik do pobrania:

http://www.pcworld.pl/ftp/program.asp?sys=pc&id=1292