Przeglądarka dla zaawansowanych

Czy da się połączyć przeglądarkę internetową z arkuszem kalkulacyjnym? I nie chodzi o kolejną aplikacją udostępniającą funkcje arkusza kalkulacyjnego na stronie WWW. Jest to możliwe, a efekt połączenia spodoba się tym, którzy muszą importować dane ze stron WWW do takiego arkusza.

Informacje www.kirix.com Cena bezpłatny, wersja beta

Strata umożliwia pracę nad danymi zamieszczanymi na stronach WWW. Jeśli dokument zawiera na przykład tabelę z zestawieniem liczbowym, błyskawicznie otworzy ją we wbudowanym miniarkuszu kalkulacyjnym i pozwoli na filtrowanie danych, obliczenie sumy bądź średniej. Podobne operacje można wykonywać także na kanałach RSS lub udostępnionych w Internecie plikach CSV, przenosząc ich zawartość do arkusza. Jak to działa w praktyce? Wystarczy kliknąć tabelę umieszczoną na stronie WWW prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Import Table. Dane pojawiają się na dodatkowej karcie w oknie przeglądarki, gdzie można je filtrować, sortować, dodawać nowe kolumny, a także formuły, wykorzystujące dane z innych kolumn.

Aplikacja ma także funkcje upodabniające ją do bazy danych. Przykładowo dane zaimportowane z różnych tabel na stronie WWW można połączyć relacjami, porównując pozycje oznaczone np. tą samą datą. Można także uruchamiać zapytania w tak utworzonej miniaturowej bazie, w czym pomaga prosty kreator grupowania rekordów według podanego parametru. Program przyda się nie tylko do poważnych zadań, np. systematycznego analizowania tabel giełdowych. Za pomocą tej nietypowej przeglądarki można na przykład sprawnie analizować dane podawane przez serwisy porównujące ceny, obliczając chociażby średni koszt poszukiwanego sprzętu na podstawie informacji z wielu sklepów. Program nie jest dostępny w polskiej wersji językowej, a na stronie www.kirix.com opublikowano jego testową wersję beta.


Zobacz również