Przeglądarka do kwadratu

Sleipnir jest przeglądarką, której korzenie wywodzą się z Kraju Kwitnącej Wiśni - jak wszystko, co japońskie, wyróżnia się ogromną ilością funkcji, doskonałą jakością wykonania, a także dużymi możliwościami dostosowania jej działania do potrzeb użytkownika.


Sleipnir jest przeglądarką, której korzenie wywodzą się z Kraju Kwitnącej Wiśni - jak wszystko, co japońskie, wyróżnia się ogromną ilością funkcji, doskonałą jakością wykonania, a także dużymi możliwościami dostosowania jej działania do potrzeb użytkownika.

W Azji królują produkty zaawansowane technologicznie - samochody muszą same parkować i mieć dziesiątki wbudowanych kamer, telefony są duże, ale zastępują telewizor, nawigację satelitarną, komputer, a pociągi jeżdżą nie po stalowych tylko magnetycznych torach. Nie inaczej jest w przypadku przeglądarki Sleipnir, która szczególną popularność zdobyła właśnie w Japonii i stamtąd rozpoczęła ekspansję na międzynarodowe rynki.

Po pierwszym uruchomieniu aplikacji liczba funkcji może przyprawić o zawrót głowy, jednak nie należy traktować tego jako zbędnego "gadżeciarstwa" - przeglądarka jest bardzo szybka i wygodna w obsłudze. Z poziomu menu użytkownik może, bez przedzierania się przez kolejne okna, zrobić praktycznie wszystko - przejść do klienta pocztowego, zmienić ustawienia bezpieczeństwa przeglądarki, określić serwer proxy, zarządzać ciasteczkami, a nawet całkowicie zmodyfikować wygląd aplikacji.

Internet Explorer + Firefox = Sleipnir

Zauważalnym brakiem jest brak polskiej wersji językowej tego skądinąd bardzo funkcjonalnego programu

Zauważalnym brakiem jest brak polskiej wersji językowej tego skądinąd bardzo funkcjonalnego programu

Sleipnir jest przeglądarką, która nie zawiera unikatowego, stworzonego przez jej programistów silnika generowania wyświetlanych stron internetowych - trudno uznać to jednak za wadę, gdy dostępne są dwa dobre mechanizmy renderowania witryn, Trident i Gecko. Trident jest silnikiem stworzonym przez Microsoft, który znany jest z przeglądarki Internet Explorer - Gecko jest używany przez aplikację fundacji Mozilla, czyli Firefox.

Standardowo, w przeglądarce wykorzystywany jest silnik Trident, jako popularniejszy od samego Gecko - produkt Mozilli instalowany jest jako dodatek do Sleipnir, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie ten generator stosować jako podstawowy. Oczywiście użytkownik ma możliwość wybrania w dowolnej chwili stosowanego silnika - wystarczy jedno kliknięcie znajdującej się w lewym dolnym rogu aplikacji ikonki.

Nietrudno wyobrazić sobie zalety wykorzystania dwóch silników renderowania stron internetowych - Trident i Gecko bardzo często wyświetlają ten sam kod w różny sposób. Czasami otwierany serwis internetowy nie działa dobrze pod Internet Explorerem, zaś często sytuacja jest odwrotna - programiści piszą mechanizmy witryn pod Trident, ignorując silniki alternatywne, wskutek czego użytkownicy nie mogą skorzystać z ich możliwości. Sleipnir eliminuje ten problem i pozwala na szybką, a zarazem prostą zmianę mechanizmu generującego wyświetlane strony - aplikację można uznać za w pełni kompatybilną z większością witryn internetowych.

Sleipnir z pewnością zdobędzie popularność zwłaszcza wśród osób, które zajmują się tworzeniem witryn internetowych - dzięki zastosowaniu obu silników mogą oni sprawdzić, jak budowane przez nich witryny wyświetlane są w dwóch konkurencyjnych generatorach.

Przeglądarka na miarę

Możliwości personalizacji aplikacji Sleipnir są ogromne. Po wejściu do menu opcji programu użytkownik może zmodyfikować większość aspektów jej pracy.

W podstawowych opcje aplikacji można zmienićsilnik standardowo wykorzystywany do generowania witryn internetowych, zabronić uruchamiania wielu okien aplikacji jednocześnie, włączyć/wyłączyć pamięć cache, czy też określić Sleipnir jako domyślną przeglądarkę na komputerze użytkownika. Dostępnych jest wiele opcji związanych z przeglądaniem stron WWW - można ustalić elementy interfejsu wyświetlane w trybie pełnoekranowym, sposób generowania menu, zdecydować, czy mają być uruchamiane skrypty JavaScript, Java, ActiveXoraz wiele innych.

Do dyspozycji użytkownika jest wiele opcji konfiguracyjnych niespotykanych w konkurencyjnych przeglądarkach - można precyzyjnie określić rozmiary kart, wielkość menu z ulubionymi witrynami czy też ich sortowanie. Internauta może także dostosować do swoich potrzeb pozycje wyświetlane w menu użytkownika - można zmienić w nich praktycznie wszystko.

Przeglądarka Sleipnir posiada doskonały mechanizm skrótów klawiszowych, obsługuje także akcje dokonywane za pomocą predefiniowanych ruchów kursorem myszki. Tutaj należy zauważyć, że liczba opcji związana ze skrótami czy gestami myszy jest ogromna i nie ogranicza się do podstawowych akcji.

Informacjehttp://p1.pcworld.pl/r/010ea

Werdykt PCWK

Plusy:

  • szybkość działania
  • użycie dwóch konkurencyjnych mechanizmów wyświetlania stron internetowych
  • duża ilość opcji konfiguracyjnych

Minusy:

  • brak polskiego interfejsu
  • mała ilość rozszerzeń

Ocena: 7/10