Przeglądarki do anonimowego eksplorowania sieci

Temat prywatności w sieci to niekończąca się, na bieżąco aktualizowana historia, która wydaje nie mieć szczęśliwego zakończenia. Twórcy przeglądarek robią jednak wszystko, aby ochronić użytkowników swoich produktów przed podglądaniem i szpiegowaniem, reagując błyskawicznie na nowe technologie i broniąc przed wykorzystywaniem różnych technologii do obserwacji. Oto kilka przeglądarek, które mają zapewnić całkowitą anonimowość w sieci.


Tor Browser

O tym sposobie przeglądania sieci słyszał chyba każdy internauta. Niestety, najczęściej w połączeniu z niezbyt przyjemnymi informacjami, przez które w powszechnej opinii Tor to siedlisko wszelkiej maści dewiantów, szukających w "głębokiej sieci" zakazanej pornografii, narkotyków i innych ściganych przez prawo rzeczy. Jednak technicznie rzecz ujmując, Tor sam w sobie nie jest niczemu winien. Pozwala na połączenie się wirtualną siecią komputerową implementująca trasowanie cebulowe trzeciej generacji, co ma zapobiegać analizie ruchu sieciowego. Podczas używania ma domyślnie wyłączoną obsługę skryptów Java, a także zaimplementowany dodatek NoScript, który blokuje skrypty w jakimkolwiek innym języku programowania. Nie oferuje całkowitej anonimowości - użytkownik musi sam ustalić i stawić wiele elementów przeglądarki.

Przeglądarki do anonimowego eksplorowania sieci

Tor - ustawienia prywatności i bezpieczeństwa

SRWare Iron

Przeglądarka bazowana na Chromium, czyli tej samej podstawie, co i Google Chrome. Posiada większość tych samych elementów, co produkt światowego giganta, jednak jest kilka wyjątków. Dotyczą one zagadnień związanych z bezpieczeństwem i ochroną prywatności. Nie ma tu domyślnie włączonej wtyczki flash, a tryb incognito blokuje wszelkie skrypty i pliki cookies. Brak tu Client-ID, czyli nadawania unikalnego identyfikatora użytkownikowi, raportowania błędów, a także menadżera blokowania reklam. Szczególnie szybko przyzwyczają się do niej użytkownicy Chrome - posiada ona bowiem takie same funkcjonalności. SRWare Iron dysponuje własnymi rozszerzeniami, które można pobrać wprost z poziomu przeglądarki.

Przeglądarki do anonimowego eksplorowania sieci

SRWare Iron