Przeglądarki internetowe - która najszybsza?

Przed publikacją Internet Explorera w wersji 8, Microsoft opublikował dokument, w którym wykazywał, że to właśnie ta przeglądarka internetowa jest najszybsza . Podobną taktykę przyjęło Apple, promujące Safari 4 jako najwydajniejszą aplikację do surfowania po stronach internetowych. Szybkość działania przeglądarek stała się jedną z cech, której programiści poświęcają najwięcej uwagi - nowy Firefox przewyższa pod tym względem poprzednią stabilną wersję ponad dwukrotnie, zaś Google Chrome z każdym kolejnym wydaniem wypada lepiej w najróżniejszych benchmarkach. Postanowiliśmy sprawdzić, która przeglądarka internetowa zasługuje na miano najszybszej - przedstawiamy test szybkości programów do przeglądania witryn sieciowych.

Producenci wiodących na rynku przeglądarek internetowych prześcigają się w przedstawianiu użytkownikom badań, które wykazują, że ich aplikacja działa szybciej od konkurencji. Najczęściej wyniki prezentowane przez autorów przeglądarek stoją ze sobą w sprzeczności i wykazują bardzo odmienne dane. W Internecie można się spotkać z opiniami, które obarczają za takie zjawisko nieobiektywne testy szybkości przeglądarek, wykazujące rzekomo wyniki na korzyść jednej z aplikacji - np. SunSpider ma faworyzować silnik WebKit (używany przez np. Safari), V8 Benchmark Suite - Google Chrome. Na szczęście, przytoczone testy to nie jedyne dostępne benchmarki prędkości działania przeglądarek internetowych - w teście, prędkość działania poszczególnych aplikacji mierzyliśmy dodatkowo narzędziami Futuremark Peacekeeper, Kane's Web Browser JavaScript Benchmark, SlickSpeed Selectors Test, GUIMark oraz CSS Rendering Benchmark.

Procedura testowa

Do celów testowych wykorzystane zostały trzy komputery z różnymi systemami operacyjnymi. Na pierwszy ogień poszedł wyposażony w system Windows XP komputer z procesorem AMD Athlon 64 3000+, 2GB pamięci RAM oraz kartą graficzną ATI Radeon X800 XL. Kolejna maszyna posiadała system Windows Vista Ultimate, procesor Intel Core 2 Duo E6400 2,13GHz, kartę graficzną NVIDIA GeForce 7950 GT i 4GB pamięci operacyjnej. Na koniec, pecet z systemem Windows 7 RC, procesorem Intel Core 2 Duo E8400 3,0GHz, 4GB RAMu oraz kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX280.

Zobacz również:

  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja
Przeglądarki internetowe - która najszybsza?

Peacekeeper to benchmark stworzony przez autorów m.in. narzędzia 3DMark

Testy prędkości działania przeglądarek przeprowadziliśmy kilkoma dostępnymi w Internecie testami. SunSpider JavaScript Benchmark, Kane's Web Browser Javascript Benchmark, Futuremark Peacekeeper, V8 Benchmark Suite - są to testy, które mierzą szybkość obsługi języka JavaScript, który jest wykorzystywany w dużym stopniu przez większość witryn internetowych. To właśnie prędkość wykonywania kodu JavaScript decyduje w największym stopniu, jak szybko będą działać serwisy takie jak Google Docs, zawierające skrypty AJAX, itd. Dwa wykonane przez nas testy miały na celu sprawdzenie, jak szybko poszczególne przeglądarki internetowe radzą sobie ze stylami CSS - są to CSS Rendering Benchmark oraz SlickSpeed Selectors Test. Na koniec zostawiliśmy GUIMark, czyli trzy ważne benchmarki sprawdzające, jak szybko przeglądarka radzi sobie z generowaniem witryn opartych o HTML, Javę oraz Flash.

Szybkość przeglądarek ocenialiśmy w trzech kategoriach:

- szybkość przetwarzania kodu JavaScript - na podstawie ilości punktów z testu Futuremark Peacekeeper

- szybkość przetwarzania stylów CSS - suma wyniku z testu SlickSpeed Selectors Test i wartości CSS Rendering Benchmark pomnożonej razy dziesięć

- szybkość generowania witryn opartych o HTML, Javę i Flash - średnia uzyskanych wartości


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: