Przeglądarki w kwietniu 2020: Chrome bije rekord

Chrome cały czas pozostaje najpopularniejszą przeglądarką świata. W kwietniu 2020 roku osiągnęło rekordowe 69% udziału na rynku.

Firefox po kilku ostatnich miesiącach tracenia użytkowników zahamował spadek, a nawet lekko odbił od dna. Jego udział na rynku to obecnie 7,3%. Wygląda na to, że oddalił spadek poniżej 7% i z pewnością jest to dobra wieść dla fundacji Mozilla. Mimo to nadal pozostaje za Edge, które w kwietniu zachowało pozycję wicelidera i zwiększyło udział o 0,2% do 7,8%. Odbyło się do kosztem Internet Explorera, który stracił 0,4% i zakończył miesiąc z wynikiem 5,5%. Dla Edge jest to drugi rekord w historii, a dla IE najniższy wynik od... 15 lat. Nie spodziewamy się, aby sytuacja ta uległa zmianie - rozwijane Edge będzie zyskiwać, a uchodzący za weterana Explorer tracić. Łącznie Microsoft ma 13,2% rynku przeglądarek i powód do zadowolenia - zmiana silnika przeglądarki na Chromium okazała się strzałem w dziesiątkę. Jeśli wzrost się utrzyma, Edge może pod koniec roku mieć samodzielnie ok. 10%.

Przeglądarki w kwietniu 2020: Chrome bije rekord

Chrome zyskało 0,7% użytkowników i zakończyło kwiecień dominując na rynku - wynik to 69,2%. To drugi rekordowy miesiąc z rzędu - w marcu był to wynik 68%. Ogółem przeglądarka Google zyskała przez ostatni rok 3,5% użytkowników. Do lipca może przekroczyć 70%, co w historii sieci udało się tylko dwóm przeglądarkom. Były nimi Netscape Navigator (przodek obecnego Firefoxa) oraz Internet Explorer. Jednak w chwili obecnej Chrome nie ma żadnego mocnego konkurenta - Edge to poniżej 8%, więc mamy różnicę wynoszącą 61,2%. Aby ktoś dogonił Chrome, przeglądarka musiałaby stanąć w rozwoju na wiele miesięcy. Praktycznie jest to niemożliwe.

Zobacz również:

  • Najlepsze rozszerzenia VPN dla Google Chrome
  • Microsoft kopiuje pomysł z Opery. Ładnie to tak?
  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [grudzień 2022]

Za wielką czwórką mamy dwie pomniejsze przeglądarki, które pomimo niewielkiego udziału mają cały czas solidną bazę użytkowników. Są to Safari oraz Opera. Ta pierwsza straciła 0,3% użytkowników i zakończyła miesiąc z wynikiem 3,9%, a Opera utraciła 0,1% i ma obecnie 1,1%.