Przekablowany obraz

Nagrywarka DVD to urządzenie nowoczesne i dosyć skomplikowane. Po jej zakupie możemy mieć sporo wątpliwości, jak dokonać połączeń, jakie gniazda wykorzystać oraz jakich przewodów użyć, aby uzyskać optymalną konfigurację.

Nagrywarka DVD to urządzenie nowoczesne i dosyć skomplikowane. Po jej zakupie możemy mieć sporo wątpliwości, jak dokonać połączeń, jakie gniazda wykorzystać oraz jakich przewodów użyć, aby uzyskać optymalną konfigurację.

Oczywiście, część złączy i sposobów połączeń pozostaje niezmienna w stosunku do zwykłych odtwarzaczy DVD. Podobnie wygląda sprawa, jeśli chodzi o połączenie komputerowego napędu DVD z płytą główną, gdzie doświadczenie wyniesione z zabawy w "składacza pecetów" okaże się nieocenione. Warto jednak poznać nowe możliwości komunikacyjne, jakie oferowane są przez coraz nowocześniejsze produkty z rodziny zapisywalnych DVD. W przypadku urządzeń stacjonarnych część procedur podłączeniowych pozostaje niezmieniona w stosunku do konfiguracji systemu z odtwarzaczem DVD.

Nagrywarki stacjonarne

Obraz

<div align=left>1 - Izolacja 8-mm<br>
2 - Ekran z beztlenowej miedzi<br>
3 - Ekran z aluminium<br>
4 - Izolacja FPE<br>
5 - Przewód z krystalicznej miedzi o dużej czystości<br></div>

<div align=left>1 - Izolacja 8-mm

2 - Ekran z beztlenowej miedzi

3 - Ekran z aluminium

4 - Izolacja FPE

5 - Przewód z krystalicznej miedzi o dużej czystości</div>

Urządzenia z rodowodem europejskim, takie jak np. Philips DVDR 1000, mają po dwa lub trzy gniazda z pełnym, 21-pinowym euroscartem. Na wyjściach tych (jednak zwykle nie wszystkich) wyprowadzony jest sygnał wideo w formacie composite (standardowy o najsłabszej jakości), S-Video (znacznie lepszy dzięki rozdzieleniu składowych chrominancji i luminanacji) oraz RGB, który gwarantuje najlepszą jakość (sygnał zostaje rozdzielony na trzy podstawowe barwy: czerwoną R, zieloną G i niebieską B). Jeszcze lepszym sposobem połączenia jest inna wersja RGB, mianowicie gniazdo component. Spotkamy je w urządzeniach wysokiej klasy. Połączenia dokonujemy korzystając z trzech oddzielnych przewodów sygnałowych zakończonych wtykami RCA lub BNC. Dzięki całkowitej separacji poszczególnych składowych mamy gwarancję, że w znacznym stopniu ograniczymy interferencje, występujące przy standardowym połączeniu kablem "zintegrowanym".

Jednak aby wykorzystać zalety standardu component, nie wystarczy obecność stosownych gniazd na tylnej ściance . Do szczęścia potrzebne jeszcze będzie urządzenie wyświetlające (telewizor, ekran plazmowy, panel LCD czy projektor), które także ma złącza tego typu. Niestety, zakup telewizora z gniazdami component graniczy praktycznie z cudem, jedynymi na polskim rynku odbiornikami oferującymi najwyższej jakości złącza są produkty firmy Loewe. Łatwiej nam będzie zatem znaleźć projektor LCD czy DLP, który umożliwi wykorzystanie pełnego potencjału nagrywarki. Nawet stosunkowo niedrogie firm InFocus czy Sanyo, kosztujące w granicach 11 tys. zł, zawierają złącza component.