Przełom w wielowarstowych płytach?

Brytyjska firma New Medium Enterprises poinformowała o opracowaniu technologii produkcji wielowarstwowych dysków optycznych, na których będzie można zapisywać dane w kilku standardach - np. HD DVD czy Blu-ray. Co ważne, nowe krążki mają być tylko nieznacznie droższe od standardowych płyt DVD.

Przypomnijmy - wielowarstwowe dyski, w których poszczególne warstwy będą przechowywały dane czy filmy zapisane w różnych formatach, to nie pomysł New Medium Enterprises - wniosek o opatentowanie takiego rozwiązania złożyli w ubiegłym tygodniu pracownicy koncernu Warner Bros (więcej na ten temat w tekście "Potrójny dysk pogodzi formaty?").

Przedstawiciele New Medium Enterprises tłumaczą, iż ich firma nie wymyśliła wielowarstwowych dysków, a jedynie opracowała technologię ich wytwarzania. "Nikt nie stworzył do tej pory technologii produkcji takich płyt, która byłaby gotowa do masowego zastosowania w produkcji" - mówi Eugene Levich z New Medium Enterprises - "Nam udało się rozwiązać większość problemów związanych z wytwarzaniem wielkoformatowych i wielowarstwowych płyt"

Levich podkreślił, że płyty wytwarzane w procesie produkcyjnym opracowanym przez NME będą tylko o ok. 3 centy droższe od standardowych krążków DVD (będą więc kosztować ok. 9 centów). Dla porównania warto przypomnieć, że w chwili obecnej koszt wyprodukowania wielowarstwowej płyty DVD to co najmniej ok. 18 centów.

New Medium Enterprises zamierza produkować nowe nośniki we współpracy z holenderską firmą ODMS - prototypy nośników mają być gotowe na początku przyszłego roku.