Przełomowa szczepionka na astmę! Kiedy będzie dostępna?

Według WHO na astmę choruje 235 milionów osób na świecie. Rocznie umiera w związku z nią około 400 tysięcy osób. Szczepionka o długotrwałym działaniu może odmienić niejedno życie.

Przełomowa szczepionka na astmę! Kiedy będzie dostępna?

Astma oskrzelowa to stan chorobowy napadowo występującej duszności typu wydechowego. Poza leczeniem za pomocą wziewnych kortykosteroidów istnieją duże wyzwania związane z opracowaniem uniwersalnego leczenia. Zaobserwowano, że u połowy pacjentów w drogach oddechowych nadmiernie wytwarzane są dwie cząsteczki zapalne: IL-4 i IL-13. W celu ich zablokowania opracowano metodę leczenia zwaną Dupilumabem. Został on zatwierdzony do stosowania w różnych przypadkach astmy w 2018 roku, ale ma kilka ograniczeń jako terapia długoterminowa, do tego jest niezwykle kosztowny.

Nowa szczepionka zaprojektowana jest w celu pobudzenia organizmu do wytwarzania własnych przeciwciał przeciwko cząsteczkom IL-4 i IL-13. Będzie ona wiązać słaby antygen z silnym antygenem w celu wywołania przeciwciał przeciwko słabemu antygenowi. W tym przypadku eksperymentalna szczepionka przeciw astmie łączy dwie cząsteczki IL z niepatogenną toksyną. W badaniu na myszach naukowcy wykazali, że przeciwciała wytwarzają się nawet do roku po immunizacji, a szczepionka łagodzi także ostre zaostrzenia astmy alergicznej.

Wszystko wskazuje więc na to, że szczepionka jest wykonalna i potencjalnie bezpieczna. Jednak przed jej szerokim zastosowaniem konieczne będą wnikliwe oceny w nadchodzących latach. Naukowcy są pozytywnie nastawieni i zakładają, że biopreparat mógłby przeciwdziałać także innym chorobom o podłożu alergicznym.

Podobnie jak w przypadku szczepionki przeciwko COVID-19, potrzebne będą dwie dawki, ale póki co musimy na nie o wiele dłużej poczekać.

Zobacz także: COVID-19 - Pfizer czy Moderna?

Źródło: newatlas.com