Przełomowe chipsety VIA

Koncern VIA przygotował najnowszy "roadmap" czyli zestawienie chipsetów które zamierza wprowadzić na rynek w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Znajdziemy tam tak niezwykłe układy jak chipsety współpracujące z pamięciami DDR-II, oraz całkowicie nieznanymi modułami QBM. Z planów VIA widać, że firma postawiła wszystko na jedną kartę i zamierza mocno namieszać na rynku płyt głównych.

Niezwykle interesująco prezentuje się zestawienie chipsetów dla procesorów Intela serii P4.

Podstawowy model to PT400, który jest przygotowany do pracy z magistralą systemową 800 MHz oraz pamięciami DDR400 (również z kontrolą parzystości). Pozostałe funkcje są już standardowe: AGP 8x, szyna komunikacji pomiędzy mostkami V-Link 8x.

Premierę PT400 zapowiedziano na pierwszy kwartał br.

Ciekawostki rozpoczynają się od modeli PT600, który według roadmapu już jest rozsyłany do producentów . Obsługuje on szynę systemową 800 MHz, 128-bitowe pamięci DDR266/333/400 (także ECC) oraz uwaga – moduły QBM. Pozostałe funkcje są identyczne z PT400.

O nowym rodzaju pamięci jakim jest QBM pisaliśmy już w listopadzie 2001 roku w materiale 2 razy szybciej niż DDR (http://www.pcworld.pl/news/news.asp?id=32609 ). Dla przypomnienia dodajmy, że nowe pamięci QBM (Quad Band Memory), wykorzystują bardzo proste rozwiązanie - są bowiem zbudowane z dwóch standardowych modułów DDR, pracujących z częstotliwością 100~133 MHz w oddzielnych bankach, z których jeden zsynchronizowany jest z magistralą główną (FSB). Zwiększenie szybkości transferu danych uzyskano poprzez przesunięcie o 90 st. fazy w drugim banku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nazwanemu PLL (Phase Locked Loop), możliwe jest przesyłanie podczas jednego cyklu zegara czterech pakietów danych (a nie dwóch, jak w przypadku DDR). QBM może więc stać się alternatywą dla dwukanałowych pamięci DDR.

Kolejnym, zaskoczeniem jest chipset PT800. Nie tylko współpracuje z modułami pamięci DDR-I i QBM, ale również DDR-II. Różni się również zastosowana w nim szyna komunikacyjna V-Link, która otrzymała dopisek Ultra. Co ciekawe układ ma się pojawić w sprzedaży nie później niż pod koniec marca br. Ciekawe tylko czy w momencie jego premiery dostępne będą na rynku zarówno pamięci QBM jak i szybkie DDR-II. My stawiamy, że nie będzie można ich kupić.

Wersje z wbudowanym rdzeniem graficznym reprezentował będzie m.in. chipset P4M400. Został w nim zintegrowany układ graficzny CalstleRock-II GFX. Oprócz tego możliwa będzie współpraca z zewnętrzną kartą graficzną AGP 2/4/8x. Premiera planowana jest na pierwszy kwartał br. Rdzeń graficzny posiada dwa potoki renderingu z dwoma jednostkami teksturowania na każdy z nich. Sprzętowo dekoduje również materiał MPEG2, obsługuje dwa monitory jednocześnie i pozwala na komunikację z monitorami z interfejsem cyfrowym DVI.

Wśród modeli przeznaczonych dla procesorów AMD można wyznaczyć dwie grupy produktów dla –Athlonów i Duronów oraz 64-bitowych Hammerów.

Dla tych pierwszych najnowszą propozycją będzie udoskonalony chipset KT400, czyli KT400A. W stosunku do modelu KT400, model A oficjalnie będzie współpracował z pamięciami DDR400. Premiera nastąpi w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Hammer otrzyma 3 wersje chipsetów do wyboru.

K8T400 to podstawowa wersja dostępna dla producentów płyt głównych już teraz. Układ obsługuje interfejs graficzny AGP 4/8x, posiada również szynę komunikacji wewnętrznej 8x V-Link.

Od strony realizowanych funkcji identycznym chipsetem jest wersja K8T400M. Różnie się on jednak tym, że jest w pełni kompatybilny (czyli ma identyczny rozkład pinów) z modelem K8M400 wyposażonym w zintegrowany rdzeń graficzny CastleRock-II GFX. Odmienny jest również proces technologiczny. Prostsze modele wykonywane będą w technologii 0,22 mikrona, natomiast K8M400 w 0,15 mikrona.

Zintegrowane SerialATA

Pewne jest, że nowy mostek południowy VT8237 już niedługo stanie się standardem w topowych modelach płyt głównych. Jego cechy charakterystyczne to:

-obsługa napędów SerialATA (do 4 urządzeń)

-pełnienie funkcji kontrolera RAID.

-komunikacja z mostkiem północnym w trybie Ultra V-Link.

-obsługa 8 portów USB 2.0

Mostek będzie dostępny jeszcze w bieżącym kwartale.