Przełomowe chipsety VIA

Koncern VIA przygotował najnowszy "roadmap" czyli zestawienie chipsetów które zamierza wprowadzić na rynek w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Znajdziemy tam tak niezwykłe układy jak chipsety współpracujące z pamięciami DDR-II, oraz całkowicie nieznanymi modułami QBM. Z planów VIA widać, że firma postawiła wszystko na jedną kartę i zamierza mocno namieszać na rynku płyt głównych.

Niezwykle interesująco prezentuje się zestawienie chipsetów dla procesorów Intela serii P4.

Podstawowy model to PT400, który jest przygotowany do pracy z magistralą systemową 800 MHz oraz pamięciami DDR400 (również z kontrolą parzystości). Pozostałe funkcje są już standardowe: AGP 8x, szyna komunikacji pomiędzy mostkami V-Link 8x.

Premierę PT400 zapowiedziano na pierwszy kwartał br.

Ciekawostki rozpoczynają się od modeli PT600, który według roadmapu już jest rozsyłany do producentów płyt głównych. Obsługuje on szynę systemową 800 MHz, 128-bitowe pamięci DDR266/333/400 (także ECC) oraz uwaga – moduły QBM. Pozostałe funkcje są identyczne z PT400.

O nowym rodzaju pamięci jakim jest QBM pisaliśmy już w listopadzie 2001 roku w materiale 2 razy szybciej niż DDR (http://www.pcworld.pl/news/news.asp?id=32609 ). Dla przypomnienia dodajmy, że nowe pamięci QBM (Quad Band Memory), wykorzystują bardzo proste rozwiązanie - są bowiem zbudowane z dwóch standardowych modułów DDR, pracujących z częstotliwością 100~133 MHz w oddzielnych bankach, z których jeden zsynchronizowany jest z magistralą główną (FSB). Zwiększenie szybkości transferu danych uzyskano poprzez przesunięcie o 90 st. fazy w drugim banku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nazwanemu PLL (Phase Locked Loop), możliwe jest przesyłanie podczas jednego cyklu zegara czterech pakietów danych (a nie dwóch, jak w przypadku DDR). QBM może więc stać się alternatywą dla dwukanałowych pamięci DDR.

Kolejnym, zaskoczeniem jest chipset PT800. Nie tylko współpracuje z modułami pamięci DDR-I i QBM, ale również DDR-II. Różni się również zastosowana w nim szyna komunikacyjna V-Link, która otrzymała dopisek Ultra. Co ciekawe układ ma się pojawić w sprzedaży nie później niż pod koniec marca br. Ciekawe tylko czy w momencie jego premiery dostępne będą na rynku zarówno pamięci QBM jak i szybkie DDR-II. My stawiamy, że nie będzie można ich kupić.

Wersje z wbudowanym rdzeniem graficznym reprezentował będzie m.in. chipset P4M400. Został w nim zintegrowany układ graficzny CalstleRock-II GFX. Oprócz tego możliwa będzie współpraca z zewnętrzną kartą graficzną AGP 2/4/8x. Premiera planowana jest na pierwszy kwartał br. Rdzeń graficzny posiada dwa potoki renderingu z dwoma jednostkami teksturowania na każdy z nich. Sprzętowo dekoduje również materiał MPEG2, obsługuje dwa monitory jednocześnie i pozwala na komunikację z monitorami z interfejsem cyfrowym DVI.

Wśród modeli przeznaczonych dla procesorów AMD można wyznaczyć dwie grupy produktów dla –Athlonów i Duronów oraz 64-bitowych Hammerów.

Dla tych pierwszych najnowszą propozycją będzie udoskonalony chipset KT400, czyli KT400A. W stosunku do modelu KT400, model A oficjalnie będzie współpracował z pamięciami DDR400. Premiera nastąpi w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Hammer otrzyma 3 wersje chipsetów do wyboru.

K8T400 to podstawowa wersja dostępna dla producentów płyt głównych już teraz. Układ obsługuje interfejs graficzny AGP 4/8x, posiada również szynę komunikacji wewnętrznej 8x V-Link.

Od strony realizowanych funkcji identycznym chipsetem jest wersja K8T400M. Różnie się on jednak tym, że jest w pełni kompatybilny (czyli ma identyczny rozkład pinów) z modelem K8M400 wyposażonym w zintegrowany rdzeń graficzny CastleRock-II GFX. Odmienny jest również proces technologiczny. Prostsze modele wykonywane będą w technologii 0,22 mikrona, natomiast K8M400 w 0,15 mikrona.

Zintegrowane SerialATA

Pewne jest, że nowy mostek południowy VT8237 już niedługo stanie się standardem w topowych modelach płyt głównych. Jego cechy charakterystyczne to:

-obsługa napędów SerialATA (do 4 urządzeń)

-pełnienie funkcji kontrolera RAID.

-komunikacja z mostkiem północnym w trybie Ultra V-Link.

-obsługa 8 portów USB 2.0

Mostek będzie dostępny jeszcze w bieżącym kwartale.


Zobacz również