Przełomowy procesor NEC-a

Naukowcy z firmy NEC przedstawili prototyp nowego mikroprocesora przeznaczonego do współpracy z urządzeniami przenośnymi najnowszej generacji.

Najnowszy procesor firmy NEC - MP98 - składa się z czterech odrębnych mikroprocesorów umieszczonych w jednym chipie. Układy współpracują ze sobą i mogą włączać się i wyłączać w zależności od rodzaju wykonywanego zadania. Praca jednego procesora wystarczy do przeprowadzenia nieskomplikowanych operacji, np. wprowadzenie danych za pomocą klawiatury, a w złożonych przypadkach, takich jak obróbka plików wideo, MP98 wykorzystuje wszystkie 4 . Rozwiązanie to umożliwia projektantom komputerów przenośnych tworzenie bardzo szybkich i wydajnych urządzeń o niskim poborze mocy.

Zaprezentowany prototyp MP98 wykonuje miliard operacji na sekundę, zużywając mniej niż 1 W energii. W przypadku standardowych operacji pobór mocy spada do 50 miliwatów, a w trybie oczekiwania do 500 mikrowatów. Komercyjne produkty oparte na tej technologii mają się pojawić na półkach sklepowych w 2003 r. i do tego czasu - według przedstawicieli NEC-a - pobór mocy przy pełnej wydajności ma spaść z 1 W do 0,3 W.

Więcej informacji: www.labs.nec.co.jp/MP98