Przemeblowanie biura

Prezentując nową wersję pakietu biurowego Office v.X, Microsoft przyspieszył decyzję miłośników Maców o porzuceniu starego Mac OS-a 9.

Prezentując nową wersję pakietu biurowego Office v.X, Microsoft przyspieszył decyzję miłośników Maców o porzuceniu starego Mac OS-a 9.

Galeria projektów (Project Gallery) umożliwia szybkie wybranie szablonu dokumentu, który chcemy utworzyć. Oczywiście, możliwe jest dodanie tutaj własnych szablonów.

Galeria projektów (Project Gallery) umożliwia szybkie wybranie szablonu dokumentu, który chcemy utworzyć. Oczywiście, możliwe jest dodanie tutaj własnych szablonów.

Szczególnie że teraz takie programy, jak Word, Excel czy PowerPoint, działają natywnie w Mac OS-ie X. I nie można już uruchomić Office'a w starszych wersjach tego systemu. Dla wielu użytkowników oznacza to, iż nadszedł czas na unowocześnienie warsztatu pracy i zmianę systemu operacyjnego i oprogramowania.

Kilometry kodu

W przypadku aplikacji, które mają działać natywnie w OS-ie X, twórcy oprogramowania muszą przepisać dużą część kodu, szczególnie jeśli chcą w pełni wykorzystać nowy interfejs Aqua. Przeniesienie nawet jednej aplikacji przy użyciu utworzonego przez Apple'a interfejsu programowania aplikacji (API) może zająć nawet kilka miesięcy. Dzieje się tak, gdyż konieczne jest przejrzenie całego kodu programu, a także dopasowanie każdego okna dialogowego, paska narzędzi i okna, tak aby właściwie wyglądały w interfejsie Aqua.

Programiści Microsoftu musieli przenieść do OS-a X ponad 25 milionów linii kodu. v.X składa się z czterech głównych programów (Word, Excel, PowerPoint i Entourage) i sześciu programów uzupełniających (Clip Gallery, Database Daemon, Equation Editor, Graph, Office Notifications oraz Organization Chart), a także z wielu innych plików.

Przerobienie tak gigantycznej ilości kodu związane było z ciężką pracą programistów, trwającą ponad rok. Trudniejsze jednak było dopasowanie programów do środowiska Carbon niż tworzenie nowych funkcji. Można więc powiedzieć, że chociaż Office ma całkowicie zmieniony mechanizm działania, to użytkownicy zauważą przede wszystkim nowy interfejs pakietu. Najwięcej zmian przeszedł Entou-rage (cechujący się znacznie zmienionym interfejsem), choć inne aplikacje także mają kilka przydatnych dodatków.

Wodny świat

Każdy program w pakiecie został tak zmieniony, aby był zgodny z oficjalnymi zasadami interfejsu użytkownika Aqua. Może to jednak spowodować małe zamieszanie. Dla przykładu - polecenie Replace (Zastąp) w Wordzie miało do tej pory skrót Command-H, ale Aqua rezerwuje tę kombinację klawiszy do ukrywania aplikacji; aby wywołać funkcję zastępowania w Wordzie, trzeba teraz wcisnąć z-Shift-H.

Office używa systemowych okien do zapisu plików; są to specjalne okna, które wysuwają się z paska tytułowego okna dokumentu. Dzięki nim użytkownik zawsze wie, do którego okna należy okno dialogowe. Inną zaletą okien dialogowych jest pozbycie się denerwującej cechy OS-a 9 - teraz nie będziesz już uwięziony w aplikacji, w której należy potwierdzić jakieś okno komunikatu. Dla przykładu, jeśli pracujesz akurat w PowerPoincie, a pojawi się okno kalendarza Entourage, możesz się nim natychmiast zająć.

Kwarcowa przezroczystość

Office v.X wykorzystuje też inną technologię OS-a X, czyli warstwę grafiki Quartz, która pozwala na tworzenie antialiasowanych i przezroczystych obiektów graficznych. Przezroczystość może być bardzo przydatna w tworzonych dokumentach - przezroczyste elementy na wykresach z pewnością pomogą w lepszej prezentacji danych.

Chociaż już w Office 2001 istniała opcja grafiki Semitransparent, to jej możliwości były ograniczone. Wersja pakietu dla OS-a X pozwala na precyzyjne ustawienie poziomu przezroczystości (zobacz rysunek "Teraz możesz widzieć"). A dzięki funkcji renderowania w Quartzu można uzyskać gładkie przejścia tonalne o wysokiej jakości.

Mimo że funkcja obsługi przezroczystości jest dostępna tylko w Office v.X, dokumenty wykorzystujące ten efekt mogą być otworzone w starszych wersjach pakietu zarówno na Macu, jak i w Windows. Aplikacje wyświetlą przezroczyste elementy graficzne jako kreskowe wzory. Niestety, nie można dokonywać tu edycji poziomu przezroczystości.

Atrakcyjny dla oka

Dużą część pracy nad nowym interfejsem pakietu stanowiło utworzenie 700 nowych ikonek oraz zmiana 800 okien dialogowych. i ikonki na nich są teraz większe i bardziej kolorowe, dzięki temu łatwiej je zrozumieć, a przy tym wyglądają bardziej atrakcyjnie.

Klikaj i przewijaj

Zaznaczanie nieciągłych fragmentów tekstów w Wordzie to jedna z najbardziej oczekiwanych funkcji, dzięki której szybko można sformatować część dokumentu.

Zaznaczanie nieciągłych fragmentów tekstów w Wordzie to jedna z najbardziej oczekiwanych funkcji, dzięki której szybko można sformatować część dokumentu.

Aplikacje z pakietu Office'a potrafią bez problemu obsługiwać myszki i klawiatury różnych firm. Jeśli masz myszkę z pokrętłem i dwoma klawiszami, możesz przewijać szybko dokumenty i używać prawego przycisku jako kombinacji Control+klik.

Entourage X

Jeśli chodzi o interfejs, to Entou-rage 2001 (najważniejszy nowy program w Office 2001) był rozbudowaną wersją klienta poczty Outlook Express 5, do którego dodano po prostu menedżera PIM z takimi funkcjami, jak rozbudowana książka adresowa, kalendarz, zadania i notatki. Obecnie interfejs Entourage'a X uległ znaczącym zmianom.

Prostsze przełączanie

Oprócz interfejsu Aqua w tym programie pocztowym znajdziesz duże przyciski, które umożliwiają szybkie przełączanie między książką adresową, kalendarzem, pocztą, zadaniami i notatkami. Możliwe jest również przechodzenie pomiędzy poszczególnymi modułami przy użyciu skrótów klawiszowych.