Przenośna Opera

Norweska przeglądarka internetowa - Opera - będzie dostępna w wersjach dla urządzeń przenośnych Ericsson i Psion oraz komputerów Apple.

Norweski producent przeglądarki internetowej Opera poinformował, iż wkrótce udostępni jej wersje dla komputerów Apple oraz urządzeń przenośnych firm Ericsson i Psion. Ze wspomnianymi producentami podpisano już odpowiednie umowy. Według zapowiedzi twórców, w ciągu dwóch miesięcy użytkownicy komputerów Macintosh będą mogli surfować po Internecie, korzystając z tego programu. Nieco później zostanie przygotowana wersja przeglądarki dla urządzeń przenośnych.

Od 2 lat na rynku przeglądarek Opera wiedzie prym w kategorii szybkości działania i oszczędności pamięci, nie ustępując produktom konkurencji pod względem oferowanych możliwości. Aplikacja obsługuje bowiem takie standardy, jak CSS, HTML 4.0, XML i WML. Powyższa cecha została zauważona przez konsorcjum Symbian. Należące do niego firmy Ericsson i Psion postanowiły wykorzystać norweską przeglądarkę w kieszonkowych urządzeniach przenośnych zgodnych z WAP. Główną barierą przeszkadzającą w szybszym rozwoju bezprzewodowego dostępu do Internetu poprzez protokół WAP był bowiem brak odpowiedniej - małej, ale dobrze działającej - przeglądarki. Jak powiedział szef Opery, Jon von Tetzchner: "Jesteśmy skoncentrowani na przeglądarkach. Postaramy się uczynić surfowanie w każdych warunkach łatwiejsze, stabilniejsze i efektywniejsze".


Zobacz również