Przenośna ofensywa

Tegoroczny Comdex obfituje w premiery urządzeń typu PDA.

Już po pierwszym dniu targów Comdex dało się zauważyć wzmożone zainteresowanie, zarówno wśród producentów, jak i klientów, wszelkiego rodzaju urządzeniami przenośnymi. Po tym jak podczas przemówień otwierających targi Bill Gates zademonstrował "Tablet PC" stworzony przy współpracy z francuskim Sagemem, plany produkcji nowych palmtopów ujawniły także inne firmy. Carly Fiorina, prezes Hewlett-Packard, poinformowała o zawarciu porozumienia z firmą Nokia. Specjalizuje się głównie w produkcji sprzętu HP, będzie dostawcą oprogramowania do telefonów, za pomocą którego aparaty komórkowe firmy Nokia będą mogły komunikować się z różnymi urządzeniami zewnętrznymi, np. drukarkami.

Firma Metricom przy współpracy z National Semiconductor wyprodukowała palmtopa WebPad Metro. Urządzenie działające pod kontrolą systemu Windows CE umożliwia bezprzewodowy dostęp do Internetu z prędkością 128 Kb/s. Jego rynkowa premiera (w USA) prawdopodobnie będzie miała miejsce na początku przyszłego roku. Compaq natomiast zademonstrował specjalny moduł podłączany do portu USB, umożliwiający bezprzewodową komunikację z wykorzystaniem technologii Bluetooth. Rozwiązanie to ma ułatwić dostęp do sieci lokalnych posiadaczom notebooków Armada.

Jedną z nielicznych firm "sprzętowych", które nie zaprezentowały jeszcze miniaturowych komputerów, jest Dell. Według przedstawicieli firmy, urządzenia przenośne i telefony komórkowe, w kwestii dostępu do Internetu, jeszcze dłuższy czas stanowić będą jedynie raczej uzupełnienie desktopów czy też laptopów.