Przenośne Blu-ray coraz bliżej

Sony wraz z producentem niebieskich diod firmą Nichia, wykonały kolejny krok na drodze do stworzenia czytników Blu-ray przeznaczonych dla urządzeń przenośnych.

Czytniki umieszczane w urządzeniach przenośnych mają znacznie mniejsze wymiary niż ich stacjonarne odpowiedniki, dlatego nie jest możliwe umieszczenie w nich dwóch oddzielnych układów odpowiedzialnych za odczyt w standardach DVD i Blu-ray. Nowy układ jest krokiem na drodze do stworzenia przenośnego czytnika gdyż potrafi emitować oraz odbierać czerwone światło konieczne do odczytu DVD i niebieskie światło umożliwiające czytanie płyt Blu-ray.

Firma informowała wcześniej, że połączyła lasery oraz układ optyczny, jednak do tej pory niezbędne były osobne odbiorniki. Choć takie urządzenia z powodzeniem mogły być wykorzystywane w komputerach typu desktop, czy odtwarzaczach stacjonarnych, były one nadal zbyt duże by wykorzystać je w przenośnych czytnikach.

Jak informuje Sony nie jest to koniec prac nad modułem. Do końca roku 2005, kiedy ma nastąpić debiut rynkowy gotowych urządzeń, będą kontynuowane wysiłki mające na celu dalszą miniaturyzację układu.


Zobacz również