Przenośne grafy 'high-tech' według SGI

Silicon Graphics (SGI) ogłosiła premierę nowego sprzętu i oprogramowania realizujących inicjatywę VAN (Visual Area Networking), której celem jest zapewnienie dostępu do zaawansowanej zawartości graficznej w standardowych sieciach i przy pomocy różnorodnych urządzeń komputerowych.

Nowe przedsięwzięcie firmy SGI (Silicon Graphics) nazwane Visual Area Networking (VAN) ma umożliwić gromadzenie zaawansowanej zawartości graficznej na serwerach i rozpowszechnianie jej poprzez sieć do urządzeń takich jak laptopy, tablety PC oraz PDA. VAN ma pozwalać na dostęp do plików graficznych w czasie rzeczywistym oraz na manipulowanie nimi online przez użytkowników rozproszonych po całym świecie. Jedną z części oświadczenia SGI było przedstawienie nowego oprogramowania OpenGL Vizserver 2.0, które służyć ma do dostarczania grafik stworzonych na komputerach SGI do urządzeń przenośnych i notebooków, bez względu na używany przez nie system operacyjny. OpenGL Vizserver 2.0 nie przemieszcza obrazów stworzonych przez superkomputery SGI, ale rozbija je na piksele, które są transportowane przez sieć, a następnie ponownie 'składane' w obraz w urządzeniu docelowym.

SGI ujawniło także szczegóły nowego systemu Onyx 300, będącego kombinacją modułów serwerów SGI Origin. Onyx 300 został zaprojektowany jako pierwszy z serii maszyn Onyx, a profesjonalnej jakości grafika produkowana jest za pomocą systemu graficznego InfiniteReality 3, specjalistycznego sprzętu do wyświetlania w czasie rzeczywistym obiektów trójwymiarowych. Onyx 300 wyposażony jest w dwa procesory 500MHz (można rozbudować system do 32 CPU), 512 MB pamięci RAM, 18GB dysk twardy, 24 calowy monitor o rozdzielczości 1,920 x 1,200 pikseli oraz system Irix 6.5. Ceny systemów rozpoczynają się od 85 tysięcy GBP, a produkt ma być dostępny w pierwszym kwartale 2002 roku. SGI zaprezentowała także graficzny 'podsystem' InfinitePerformance dla zaawansowanych maszyn z serii Onyx 300 oraz wizualną stację roboczą nazwaną Silicon Graphics Fuel, która kosztuje 8 tysięcy GBP i oferuje układ graficzny SGI VPro V10, 32MB pamięci graficznej, procesor 500 MHz oraz 512 MB pamięci RAM.

http://www.sgi.com


Zobacz również