Przenośne konsole - 30 urodziny

Minęło 30 lat od kiedy przenośne konsole do gier trafiły na rynek. Jednak gdy pierwsze modele pojawiły się na półkach sklepowych mało kto się nimi interesował. Dopiero na początku lat 90. zdobyły one uznanie szerszego grona graczy. Zapraszamy do obejrzenia galerii, w której prezentujemy zbiór najważniejszych przenośnych konsol do gier, które powstały przez trzy dekady.

Galeria Przenośne konsole do gier - 30 lat minęło

Prawdziwy boom na przenośne konsole rozpoczął się wraz z premierą urządzenia Nintendo Game Boy w roku 1989. Jego atutami były przede wszystkim długi czas pracy na baterii oraz duża ilość ciekawych gier. Od tej pory firma Nintendo niepodzielnie rozdaje karty wśród producentów handheldów.

Nie wolno jednak zapominać o konkurencji. Przez 30 lat pojawiło się wiele ciekawych urządzeń, które również zasługują na uwagę. Pierwszą przenośna konsolą była Microvision zaprojektowana przez Miltona Bradleya ,która ujrzała światło dzienne w 1979 roku. Posiadała wbudowany, niewymienialny kartridż na którym zaprogramowana była tylko jedna gra. Niestety konsola nie zdobyła większego uznania i szybko zniknęła ze sklepowych półek.

Podobnie jak Nintendo Game Boy, także konsola Atari Lynx obchodzi w tym roku 20. urodziny. Lynx była pierwszą na świecie konsolą wyposażoną w kolorowy ekran LCD. Otworzyła w ten sposób drogę innym producentom, którzy także zaczęli produkować urządzenia z kolorowymi wyświetlaczami.

W 1997 roku firma Tiger Electronics zaprezentowała graczom pierwszą na świecie konsolę, która umożliwiała dostęp do Internetu. Urządzenie nazwane Game.com miało również wbudowany dotykowy wyświetlacz. Jednak to nie wystarczyło, żeby przekonać do siebie użytkowników Game Boy’a i tym samym osłabić pozycję Nintendo jako największej firmy na rynku gier.

Dopiero rok 2004 przyniósł konsolę, która mogła z powodzeniem konkurować z kolejnymi generacjami konsol z logiem Nintendo. Sony, którego konsola PlayStation świetnie radziła sobie w segmencie konsol stacjonarnych postanowiła wprowadzić na rynek przenośną wersję tej platformy. PlayStation Portable było prawdziwie multimedialnym urządzeniem. Umożliwiało dostęp do Internetu, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, przeglądanie zdjęć oraz oczywiście granie w gry. Jednak mimo swoich ogromnych zalet nie udało jej się zrzucić z tronu Nintendo i konsoli Nintendo DS, która trafiłą do sprzedaży w tym samym roku. PSP stanowiło jednak jedyną poważna konkurencję dla tej firmy i sprawiło, że jej inżynierowie musieli budować coraz lepsze urządzenia żeby zadowolić i zatrzymać przy sobie graczy.

W chwili obecnej coraz bardziej zaciera się granica między komputerem, telefonem, odtwarzaczem muzyki, aparatem i konsolą do gier. Producenci prześcigają się w pomysłach i projektują urządzenia, które łączą w sobie wszystkie wymienione wyżej funkcje. Świetnym tego przykładem są iPod Touch oraz iPhone firmy Apple.

Trzeba niestety wziąć pod uwagę, że Polska w latach 80. była krajem niezwykle zacofanym technologicznie. Wiele z ciekawych urządzeń, które były dostępne w innych częściach świata u nas było nie do zdobycia. To dlatego wielu z was zupełnie nie przypomina sobie konsol, które przedstawiliśmy w naszej galerii.

Jednak na pewno wielu pamięta pseudo-konsolę do gier od naszych wschodnich sąsiadów. "Wilk łapiący jajka" to przenośna gra, która była u nas niezwykle popularna. W rzeczywistości byłą to jedynie podróbka znanej na zachodzie serii urządzeń Game & Watch, w której wyprodukowano około 60 różnych mini-gier tego typu. Dzisiaj gra jest już nie do kupienia w tradycyjnych sklepach a w serwisach aukcyjnych stanowi prawdziwy rarytas i potrafi kosztować nawet ponad 200 zł.

Aby dokładnie prześledzić ewolucję przenośnych konsol do gier zapraszamy do obejrzenia galerii Przenośne konsole do gier - 30 lat minęło.