Przenośne konsole Sony

Podczas targów E3 Sony poinformowała o planach wprowadzenia PlayStation Portable (PSP) - pierwszej w historii firmy przenośnej konsoli do gier wideo, co oznacza ekspansję firmy na segment rynku do tej pory zdominowany przez Nintendo. To jednak nie wszystko, podczas targów SCEI zaprezentowała również reagującą na ruch kamerę dla konsoli PS2.

Sony wraz ze swoją konsolą PS2 jest obecnie niekwestionowanym liderem rynku stacjonarnych konsoli do gier wideo - jej jedynym liczącym się rywalem jest Microsoft oferujący Xboksa. Choć konsola Microsoftu zdobywa coraz większe grono fanów za oceanem, na innych rynkach pozycja PS2 w tym segmencie nie jest absolutnie zagrożona. Natomiast w segmencie przenośnych konsoli wideo zdecydowanym liderem na całym świecie pozostaje Nintendo, które wycofało się już z rywalizacji w segmencie stacjonarnych konsoli i skoncentrowało się wyłącznie na urządzeniach przenośnych. Nie ulega wątpliwości, że wprowadzając nową przenośną konsolę, Sony będzie wkrótce poważnym zagrożeniem dla pozycji Nintendo w tym segmencie rynku.

PSP będzie posiadać 4,5 calowy ekran LCD o rozdzielczości 480 x 272 pikseli. Konsola zdolna do przetwarzania trójwymiarowego obrazu będzie umożliwiała odtwarzanie plików wideo w formacie MPEG4 z jakością DVD. PSP będzie również wyposażona w port USB 2.0 oraz w slot Memory Stick dla zastosowań sieciowych. Oprogramowanie dla konsoli będzie dystrybuowane na nowym nośniku Universal Media Disc (UMD), który jest 60 mm dyskiem optycznym umieszczonym w kartridżu. Pojemność nowego nośnika wyniesie 1,8 GB. Choć Sony zaprezentowało już dysk, który jest rozmiarów połowy płyty CD, nie wiemy jeszcze jak będzie wyglądała sama konsola. Produkt wraz z oprogramowaniem ma trafić do sprzedaży dopiero pod koniec 2004 roku.

Podczas targów Sony zaprezentowało również pakiety PS2 wyposażone w adaptery umożliwiające rozgrywki sieciowe oraz EyeToy, wyczuwającą ruch kamerę wideo podłączaną do konsoli PS2 przez port USB. EyeToy wykorzystuje technologię detekcji ruchu i umożliwi graczom sterowanie w niektórych grach bez potrzeby korzystania z kontrolera. Kamera oferuje możliwość nawigacji z perspektywy pierwszej osoby, na podobnej zasadzie jak zostało to pokazane w filmie Raport Mniejszości. Kamera może też być wykorzystywana do wideokonferencji. EyeToy trafi do sklepów w październiku tego roku i na rynku amerykańskim ma kosztować ok. 40 USD.

Od czerwca Sony będzie oferować konsole PS2 w pakietach zawierających adaptery sieciowe, dodatkowo wyposażone w nowe opcje umożliwiające odtwarzania nagrywalnych płyt DVD oraz odtwarzanie z progresywnym skanowaniem filmów w formacie DVD. Konsola będzie też wyposażona w port podczerwieni. Cena konsoli nie zmieni się i wciąż pozostanie na poziomie 199 USD. Do tej pory użytkownicy PS musieli zapłacić 40 USD za urządzenie umożliwiające podłączenie się do Internetu.


Zobacz również