Przenośne odtwarzacze MP3 i nagrywarki z HDD - opodatkowane w Japonii "za kopiowanie"?

Japońskie ministerstwo kultury zaproponowało, by kolejne urządzenia multimedialne obłożyć dodatkowym ukrytym podatkiem. Byłby on wykorzystany do wyrównania strat, jakie ponoszą wytwórnie w związku z nielegalnym kopiowaniem plików audio i wideo.

Zgodnie z obowiązującym w Japonii prawem, już teraz ukryta opłata doliczana jest m.in. nośników DVD i MD. Ma ona służyć wyrównaniu strat, które firmy ponoszą ze względu na (nielegalne) kopiowanie materiałów - rozdzielaniem rekompensat zajmuje się organizacja odpowiedzialna za sprawy związane z prawami autorskimi.

Opodatkowania nie uniknęły również płyty CD. Ukryta opłata nie jest natomiast doliczana do ceny przenośnych odtwarzaczy multimedialnych oraz nagrywarek z wbudowanymi dyskami. Japoński rząd koniecznie chce to zmienić, uważa bowiem, że są to urządzenia zaprojektowane z myślą o kopiowaniu (nagrywaniu) danych.

10 kopia nielegalna

W nowej ustawie mają się znaleźć również inne, interesujące zapisy. Aktualnie telewizja i radio nadawane cyfrowo za pomocą nadajników naziemnych mogą być nagrywane tylko raz. Sporządzenie dodatkowych kopii (np. z dysku na płytę DVD) nie jest już legalne. Nowe prawo ma zwiększyć liczbę legalnych kopii do 9.

Co ciekawe, podatkiem nie zostaną objęte komputery PC, telefony komórkowe (smartfony) i zestawy do nawigacji. Mimo funkcji multimedialnych, nie mogą być one traktowane jako urządzenia, których podstawowym zadaniem jest nagrywanie muzyki i wideo.

Warto zajrzeć: "iPods, HDD Recorders Might Be Taxed in Japan for Copyright Holders" (w języku angielskim)