Przenośne ogniwa paliwowe?

Firma MTI MicroFuel Cells stała się autorem nowej technologii o nazwie Mobion, która umożliwić ma łatwiejszą produkcję ogniw paliwowych, projektowanych z myślą o zastosowaniu w notebookach, telefonach komórkowych oraz handheldach.

Ogniwa paliwowe produkują energię, gdy mieszanka metanolu i wody wchodzi w reakcję z tlenem. Produktem ubocznym takiego procesu jest dwutlenek węgla oraz woda. Poprzednie konstrukcje zakładały odprowadzenie tej wody z powrotem do zasobnika z metanolem. Technologia o nazwie Mobion, prezentowana przez MTI MicroFuel Cells, zakłada natomiast skierowanie 100% dawki metanolu na specjalną, cienką membranę, na której wchodzi on w reakcję z odpowiednią mieszanką wody i tlenu podawaną z drugiej strony. W efekcie tego działania protony przechodzą przez membranę, a elektrony są z niej przechwytywane w formie energii elektrycznej. Produktem ubocznym jest w tym wypadku niewielka ilość pary wodnej, której emisja wraz z czasem użytkowania takiego ogniwa, zdaniem konstruktorów, będzie coraz mniej zauważalna dla użytkownika.

Zaletą zaproponowanego przez MTI MicroFuel Cells rozwiązania jest reakcja, która zachodzi całkowicie wewnątrz ogniwa paliwowego, co z kolei nie wymaga instalowania skomplikowanego systemu pomp, które dotychczas odprowadzały wodę z powrotem do zbiornika z metanolem. Ocenia się, iż wzrośnie wydajność tego typu ogniwa, bowiem paliwo mieszane jest z wodą dopiero na etapie reakcji chemicznej. Sami konstruktorzy oceniają żywotność ogniwa wykonanego w technologii Mobion na 2,5-krotnie dłuższe od standardowej baterii litowo-jonowej.

Zobacz również:

  • Pierwszy na świecie pociąg wodorowy - Polska wśród liderów wprowadzania nowej technologii [Aktualizacja 21.07.2021r]
  • AI, które myśli jak ludzie? To możliwe!

Więcej informacji: http://www.mtimicrofuelcells.com