Przenośni złodzieje

W Zachodniej Europie oraz USA prawdziwą plagą stali się ostatnio złodzieje komputerów przenośnych. Producenci notebooków postanowili walczyć z tym procederem – robią to wprowadzając na rynek coraz bardziej skomplikowane systemy zabezpieczeń komputerów.

W Zachodniej Europie oraz USA prawdziwą plagą stali się ostatnio złodzieje komputerów przenośnych. Producenci notebooków postanowili walczyć z tym procederem – robią to wprowadzając na rynek coraz bardziej skomplikowane zabezpieczenia komputerów.

Jednym z nich jest stosowany przez IBM, Hewletta-Packarda oraz Dell Computer system "śledzenia" skradzionego komputera (podobny, do tego stosowanego w samochodach). Zasada jest prosta – producent komputera montuje w nim ukryty nadajnik, który emituje system pozwalający na określenie lokalizacji skradzionego urządzenia.

System ten ma jedną poważną wadę – z uwagi na niewielkie gabaryty notebooka, znalezienie i wymontowanie takiego urządzenia jest stosunkowo proste. Tutaj w sukurs posiadaczom komputerów przenośnych przychodzą firmy Absolute Software oraz zTrace Technologies. Opracowały one (niezależnie) technologię, która pozwala na wbudowywanie nadajnika w twardy dysk – tak, że niemożliwe jest usunięcie go bez uszkodzenia twardego dysku (rozwiązanie to zamierza stosować w swoich produktach IBM).

Co więcej, rozwiązanie to umożliwia niezwykle proste wyśledzenie skradzionego sprzętu – wystarczy, że skradziony komputer zostanie podłączony do Internetu. Wtedy zainstalowany w dysku moduł nawiąże połączenie z serwerem firmy (Absolute Software oraz zTrace Technologies), a ten określi jego lokalizację.


Zobacz również