Przenośny zestaw... projektorowy?

Do rodziny przenośnych zestawów słuchawkowych dołączyło prototypowe urządzenie Olympusa odpowiadające nie za dźwięk, lecz za... wyświetlanie obrazu. Nie jest to jednak ciężki hełm zasłaniający całe pole widzenia, a niewielki gadżet wielkości typowej bezprzewodowej słuchawki z mikrofonem.

HMD Olympusa (źródło: TechOn!, Olympus)

HMD Olympusa (źródło: TechOn!, Olympus)

Prototyp Olympusa należy do rodziny tzw. "head mount display" (HMD), czyli wyświetlaczy, które nosi się na głowie, zwykle bezpośrednio przed okiem (oczyma).

Urządzenie zostało zaprojektowane tak, żeby przypominało o sobie tylko w ważnych momentach, na przykład w momencie nadejścia nowej wiadomości e-mail. Jako że HMD jest niewielki (3.2 mm x 3.2 mm x 27 mm) i waży zaledwie 27 gramów, nie powinien zawadzać bardziej niż przeciętne okulary.

Prototyp Olympusa wykorzystuje ekran LCD o przekątnej wynoszącej 4 milimetry składający się z nieco ponad stu tysięcy pikseli - aby skorzystać z urządzenia wystarczy przymocować go do okularów. Wyświetlany obraz sprawia wrażenie, jak gdyby był ok. pół metra przed oczami. Matryca jest przezroczysta, dlatego po wyłączeniu obrazu praktycznie nie zasłania znajdującego się za nią świata.


Zobacz również