Przerabiamy konsole, smartfony i Kindle. Daj sprzętowi nowe możliwości

Przerabianie różnej maści sprzętu to bardzo ciekawe zajęcie, które może dać użytkownikom sporo korzyści, takich jak pojawienie się po przeróbce dodatkowych, wcześniej nie istniejących opcji. Należy do nich głównie możliwość uruchamania alternatywnego oprogramowania. Pokazujemy, jak przerobić swoją konsolę, smartfon lub nawet czytnik książek.

Słowem wstępu warto wspomnieć, że przeprowadzanie różnego rodzaju przeróbek sprzętu oraz oprogramowania jest niezgodne z prawem. W lutym 2012 roku dosyć głośny był przypadek studentki, która już za posiadanie przerobionej konsoli do gier Xbox 360 została oskarżona o złamanie prawa. Prokuratura domagała się dla niej kary 500 zł grzywny i oraz 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

Artykułem, który stanowi prawną podstawę do powyższych działań jest art. 1181 prawa autorskiego. Głosi on, co następuje:

"Kto wytwarza przedmioty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworu bądź też służące do nielegalnego odbioru nadawanych programów, przeznaczonych dla zamkniętego grona odbiorców, uzyskujących do nich dostęp po zapłaceniu wynagrodzenia usługodawcy, albo dokonuje obrotu takimi przedmiotami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Kto posiada, przechowuje lub wykorzystuje przedmioty, o których mowa w ust. 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."

Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji podczas rozmowy z Dziennikiem Gazetą Prawną przyznał, że policja ma obowiązek sprawdzić każde zawiadomienie o przerobionej konsoli. Wiele takich zgłoszeń otrzymuje ona od samych producentów sprzętu, którzy monitorują fora internetowe oraz aukcje internetowe. Dlatego nawet jeśli ktoś zdecyduje się na przerobienie sprzętu, nie powinien się tym faktem chwalić publicznie. Analogicznie nielegalne jest przerabianie smartfonów, jednak producenci tychże podchodzą do tego procederu wyjątkowo liberalnie i po prostu nie przejmują się tym procederem. W końcu większość telefonów, zwłaszcza na polskim rynku, to urządzenia z Androidem, które do uruchamiania pirackich programów nie wymagają żadnych przeróbek. Jak widać, otwarty system operacyjny ma także swoje wady.

Jak przerobić Xboksa 360?

Przerabianie konsoli Xboksa 360 jest problemowe z kilku powodów. Pierwszy z nich to fakt, że istnieje wiele wersji konsol. Sposoby przerabiania konsol wyposażonych w różne chipy, wykonane w różnych procesach technologicznych i różnych okresach czasu. Właśnie dlatego pominiemy w tym fragmencie tekstu zaprezentowanie gotowego poradnika i skupimy się na przedstawieniu zawsze aktualnych zewnętrznych źródeł, w których entuzjaści bardzo szybko po pojawieniu się nowych możliwości przerobienia prezentują gotowe poradniki, jak to zrobić. Forma poradników znajdujących się na forach internetowych jest też bardzo dobra z innego powodu. Jest to proces skomplikowany, wymagający rozkręcenia konsoli, podłączenia jej napędu do komputera i zainstalowania specjalistycznego oprogramowania. Jak widać, zmiennych, które mogą utrudnić przeprowadzenie przerobienia Xboksa 360 jest naprawdę dużo. Właśnie dlatego osobom nieznającym się na elektronice zalecamy przede wszystkim skorzystanie z usług osób, które profesjonalnie zajmują się przeprowadzaniemtego procesu. Koszt takiej usługi oscyluje w granicach 50-70 zł, więc nie jest wysoki. W zamian za to mamy pewność, że proces zostanie przeprowadzony w sposób profesjonalny, a nasza konsola nie zostanie przerobiona. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na przerobienie konsoli, tutaj (http://xboxforum.pl/artykuly-206/) znajdzie mnóstwo poradników dotyczących wszystkich możliwych rodzajów przerobienia konsoli. Dla osób, które chcą jeszcze bardziej zainteresować się tym tematem pozostaje zapoznanie się z poradnikiem programu JungleFlasher znajdującym się pod następującym adresem: http://jungleflasher.net/downloads.html w zakładce "Guides & Tutorials". Jest to  bardzo długi dokument i ma niemal 300 stron. Jego lekturę zalecamy głównie pasjonatom.

xbox360

xbox360

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na co pozwala taka przeróbka konsoli Xbox 360. Jej podstawowym przeznaczeniem jest oczywiście uruchamianie kopii zapasowych gier oraz ich pirackich wersji. Oprócz powyższej przeróbki programowej o nazwie iXtreme jest też możliwość konsoli przez JTAG lub RGH. Są to przeróbki sprzętowe, które wymagają użycia lutownicy i ingerowania w budowę sprzętu. O ile w przypadku przerobienia konsoli Microsoftu za pomocą oprogramowania możemy liczyć na to, że serwis przymknie oko i naprawi zepsutą konsolę (takie przypadki się zdarzały!), to w przypadku dodatkowych lutów i ścieżek nie ma jakiejkolwiek szansy na naprawienie konsoli. Co więcej, wysyłając tak spreparowaną konsolę do serwisu możemy liczyć na sprawę w sądzie. Jeśli jednak ktoś podejmie ryzyko i zdecyduje się na przerobienie swojego sprzętu, będzie mógł nie tylko uruchamiać pirackie gry, ale też używać ich bez płyty, co na typowej konsoli Xbox360 jest niemożliwe. Przeróbka tego typu niesie ze sobą nieskończone wręcz możliwości i pozwala między innymi na całkowite zrezygnowanie z napędu i wstawienie zamiast niego dysku o pojemności terabajta lub dwóch w celu umieszczania na nim gier, filmów czy muzyki.

Konsole Playstation

W przypadku Xboksa 360 zmiana oprogramowania konsoli jest problematyczna, ale możliwa. Jest jednak możliwa tylko w niektórych modelach sprzętu. Najważniejsze jest sprawdzenie, jaki software ma konsola. W tym celu trzeba spojrzeć na jej pudełko i sprawdzić jej oznaczenie. Jeśli konsola to model CECH-30xx, to jej oprogramowanie (firmware) jest w wersji nowszej niż 3.55. Ponadto występują one 160GB i 320GB. Z kolei Playstation 3 w wersji CECH-25xx mogą występować z oprogramowanie w wersji wyższej i niższej niż 3.55. Wszystkie inne wersje konsol, takich jak CECH-20xx oraz CECH-21xx mają starsze wersje firmware. Ponadto te modele konsol miały dyski 120GB i 250GB. Oczywiście dotyczy to konsol, które nie zostały wypakowane i zaktualizowane, bo i tak się niekiedy zdarza. Oto pełna lista konsol dostępnych na rynku:

CECHE01 - 80 FAT - Firmware 1.90

CECHG01 - 40 FAT - Firmware 1.94

CECHG03 - 40 FAT - Firmware 1.94

CECHG04 - 40 FAT - Firmware 1.94

CECHL03 - 80 FAT - Firmware 2.42

CECHL04 - 80 FAT - Firmware 2.42

CECH-2001A - 120 SLIM - Firmware 3.00

CECH-2003b - 120 SLIM - Firmware 3.00

CECH-2004a - 120 SLIM - Firmware 3.00

CECH-2102A - 120 SLIM - Firmware 3.21

CECH-2103B - 160 SLIM - Firmware 3.21

CECH-2104A - 160 SLIM - Firmware 3.21

CECH-2501A - 160 SLIM - Firmware 3.41

CECH-2502A - 160 SLIM - Firmware 3.41

CECH 2503B - 320 SLIM - Firmware 3.41

CECH 2504A - 160 SLIM - Firmware 3.41

CECH 2504B - 320 SLIM - Firmware 3.42 i wyżej, zazwyczaj 3.5-3.6

Wszystkie modele powyżej 3000 mają 3.6 i wyżej. Można powołać się również na DATA CODE [DC], który jest na naklejce pod konsolą. Jeśli data code jest z przedziału 7A (sty 2007) do 1A (sty 2011), znaczy że konsola ma firmware do 3.55. Tak jak w powyższym przypadku, pod warunkiem, że jest nowa.

sn

sn

Aspekt istniejącej wersji oprogramowania jest bardzo ważny, bo istnieje możliwość przerobienia konsoli z oprogramowaniem 3.55 i starszym. Jest tak, gdyż przeróbka jest dostępna tylko dla konsol z firmware w wersji 3.41, zaś tylko konsole z oprogramowaniem do wersji 3.55 pozwalają na zainstalowanie starszego oprogramowania, czyli tak zwany downgrade. Oczywiście jest możliwe zainstalowanie starszego firmware także na konsoli z oprogramowaniem nowszym niż 3.55, jednak jest niezbędne go tego urządzenie takie jak e3flasher oraz umiejętności lutowania. Zabieg ten to mechaniczne ingerowanie w budowę konsoli i powoduje utratę gwarancji. Jako, że sam e3flasher kosztuje 300 zł, lepiej by Playstation 3 przerobił serwis. Usługa taka kosztuje około 200 zł.

Jeśli ma się firmware w wersji 3.55 lub niższej, najlepszym wyjściem jest zainstalowanie Custom Firmware. Najlepszym tego typu oprogramowaniem jest Kmeaw 3.55 CFW. By to zrobić, należy najpierw z internetu ściągnąć oficjalne oprogramowanie w wersji 3.55. Po pobraniu takiego pliku (należy ściągać z pewnego, starszego źródła, żeby nie uszkodzić konsoli!) można przejsć dalej. Trzeba wrzucić plik UPDAT.PUP na dysku USB lub pendrive w lokalizacji X:/PS3/UPDATE/, gdzie X to litera włożonego dysku wymiennego. Następnie trzeba przeprowadzić aktualizację firmware z poziomu menu Settings> System Update> Update via Storage Media". Na tym etapie należy CFW 3.55 Rev 2 lub CFW 3.55 KMEAWi analogicznie zaktualizować konsolę do nieoficjalnej wersji oprogramowania.

Jeśli proces aktualizacji nie powiedzie się, konieczne będzie skorzystanie z Recovery Menu. W tym celu należy za pomocą komputera umieścić plik z firmware (PS3UPDAT.PUP) w katalogu X:/PS3/UPDATE/ na dysku USB lub Pendrive. Następnie wymagane jest wyłączenie konsoli PS3. Potem trzeba nacisnąć i przytrzymać przycisk Power do momentu aż system się wyłączy. Dopiero wtedy można puścić przycisk uruchamiania. Teraz skorzystaj z tego samego przycisku jeszcze raz i trzymaj go, aż usłyszysz podwójny dźwięk poprzedzony pojedynczym. Wówczas pojawi się komunikat dotyczący podłączenia kontrolera pod USB i zaraz po tym Recovery Menu. Wtedy można podłączyć dysk USB lub Pendrive  wgranym firmware i uruchomić instalację oprogramowania przez System Update.

Co jednak, jeśli ze względu na gwarancję nie chce się zbytnio ingerować w wewnętrzne oprogramowanie konsoli? Wówczas można skorzystać z innego sposobu: korzystania ze specjalnego spreparowanego klucza USB, który pozwala na uruchamianie pirackiej wersji gier. Jednak by z niego korzystać, należy mieć konsolę z oprogramowaniem w wersji 3.41.

console_ps3_ultra_slim_e_500go

console_ps3_ultra_slim_e_500go

Downgrade konsoli z firmware 3.55 lub niższego do 3.41 to dosyć proste działanie. By je przeprowadzić potrzebny będzie pendrive lub dysk USB, który będzie czysty i sformatowany w systemie plików FAT32 oraz Jailbreak dongle, taki jak PS3Break, teraz trudno dostępny w Polsce, kosztujący 50-100 zł. Następnie należy z internetu pobrać paczkę zawierającą dwa foldery. W pierwszym z nich (FILE1) znajdują się pliki PS3UPDAT.PUP oraz Lv2diag, zaś w drugim  do głównego katalogu na pendrive lub dysku USB. Do portu USB należy włożyć klucz USB z Jailbreak. Teraz czas podłączyć konsolę do prądu i uruchomić za pomocą kombinacji przycisków "Power+Eject" (Uruchom+płyta). Dzięki temu konsola powinna uruchomić się w trybie serwisowym. Potem należy wyłączyć konsolę za pomocą kontrolera i usunąć Jailbreak z portu USB. Do ostatniego złącza USB po prawej stronie (dev_usb0) trzeba wsadzić dysk lub pendrive z załadowanymi wcześniej plikami. Należy włączyć Playstation3. Proszę nie panikować, ekran może być czarny, ale konsola nadal pracuje. Po zakończeniu procesu trwającego kilka minut konsola sama się wyłączy. Usuń dysk USB i uruchom PS3, pojawi się znowu tryb serwisowy. W informacjach o konsoli można teraz sprawdzić wersję firmware. Powinno to być oprogramowanie 3.41.

Teraz należy z poziomu komputera na pendrive lub dysku USB usunąć wcześniej wgrane pliki. Teraz na urządzenie należy wgrać z folderu FILE2 znajdujacego się w ściągniętej na początku paczce plik Lv2Diag.self, który pozwoli wyjść z trybu serwisowego.  Tak spreparowany dysk umieszczamy w skrajnym prawym porcie USB konsoli i uruchamiamy ją. Konsola po kilkunastu sekundach powinna się wyłączyć, wtedy należy wyciągnąć z niej dysk i jeszcze raz uruchomić sprzęt. Proces jest zakończony.

Warto teraz zastanowić się, który sposób przerobienia konsoli jest lepszy. Otóż każdy ma swoje plusy i minusy. W przypadku klucza USB z zainstalowanym Jailbreak nie ingerujemy w oprogramowanie konsoli, dzięki czemu nie tracimy gwarancji. Jeśli mamy na to ochotę, używamy dodatkowych funkcji, jak nie to nie. Konsola działa wówczas w trybie standardowym. Ponadto jego instalacja jest łatwiejsza. Niestety taki rodzaj przeróbki też ma słabe strony. Należy do nich brak możliwości grania z wykorzystaniem internetu i skorzystania z jakichkolwiek usług sieciowych, a co za tym idzie, nie można aktualizować gier i oprogramowania konsoli. Oprócz tego wymagane jest uruchamianie konsoli za pomocą kombinacji dwóch przycisków (uruchom+wysunięcie tacki). Wyjątkowo istotne jest też to, że coraz trudniej jest kupić klucz USB niezbędny do tego typu przeróbki.

Obecnie o wiele więcej graczy korzysta z Custom Firmware i trudno się im dziwić. Zapewnia ono możliwość grania online oraz korzystania z Playstation Network, dzięki czemu można aktualizować gry i ściągać dodatki do nich. Ponadto do uruchamiania konsoli nie trzeba używać kombinacji klawiszy, robi się w to sposób absolutnie standardowy. Dużą wadą jest za to fakt, że jego instalacja jest trudniejsza i ponosi za sobą możliwość utraty gwarancji.

Amazon Kindle

kindle-with-special-offers

kindle-with-special-offers

Może się wydawać, że czytniki Amazon Kindle nie nadają się do przeprowadzania na nich dodatkowych, nie do końca dozwolonych działań. W końcu to bardzo prosty sprzęt o jasnym przeznaczeniu - czytaniu książek. Okazuje się jednak, że i jego da się zmodyfikować. Podstawową możliwością, która jest dostępna dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych to instalowanie minigier i aplikacji, które mogą między innymi umilić czas podczas podróży. W tym celu wystarczy założyć konto na Amazonie z lokalizacją w USA. Dużo osób w tym celu wpisuje adres polskiej ambasady w Stanach Zjednoczonych. Amazon zapewne zorientuje się, że z kontem jest coś nie tak, ale przez ten czas można kupić gry i aplikacje.

Ponadto czytniki Amazon można kupić w kilku wersjach - normalnej i wyposażonej w Special Offers. Special Offers polega na tym, że w zamian za to, iż płacimy czytnik 30 dolarów mniej, na wygaszaczu ekranu i w menu głównym wyświetlają się reklamy. Oczywiście podczas czytania ich nie widać, ale mimo to niektórym one przeszkadzają. Kindle foldery przetrzymuje w folderze o nazwie ".assets", który z kolei znajduje się w ukrytym folderze system. Po podłączeniu do komputera czytnika Kindle należy wejść w ukryty folder system i skasować folder ".assets". Następnie trzeba utworzyć nowy folder o tej samej nazwie i utworzyć nowy dokument tekstowy. Następnie należy wejść w lokalizację Kindle i trzymając przycisk Shift kliknąć prawym klawiszem folder System i wybrać opcję "Otwórz okno polecenia tutaj". Wtedy trzeba wpisać polecenie ‘rename "New Text Document.txt" .assets’. Stworzenie pliku o nazwie zaczynającej się od kropki może być kłopotliwe w systemie Windows. By to zrobić, konieczne jest stworzenie folderu i nazwanie go X. Następnie niezbędne jest uruchomienie Menu Start (w systemie Windows 8 ekranu głównego) i wpisanie komendy "Uruchom". W wyświetlonym oknie wpisujemy ‘rename X .assets’. W ten sposób otrzymujemy folder o nazwie ".assets".

Prostszym sposobem na usunięcie reklam jest po prostu zresetowanie czytnika. Przed tym należy skopiować pliki z czytnika i wgrać je na komputer. Następnie wchodzimy w ekran główny, do Menu, Ustawienia, Menu i Restart. Następnie należy potwierdzić chęć restartu urządzenia, a następnie wgrać za pośrednictwem kabla wcześniej skasowane pliki. Wadą tego rozwiązania jest to, że stracimy informacje m.in. o tym, ile procent danych książek przeczytaliśmy. Jeśli nie czytamy wielu książek na raz, jest to mała strata.

Smartfony z Androidem

Przerabianie różnego rodzaju sprzętu jest zwłaszcza lubiane przez użytkowników smartfonów z Androidem. Niestety tak jak w przypadku innych urządzeń procedura taka powoduje utratę gwarancji. Warto także pamiętać o tym, że przed przystąpieniem do rootowania należy wykonać kopię zapasową potrzebnych dokumentów, kontaktów oraz innych istotnych danych. Rootowanie nie powinno wpłynąć na nie źle, ale lepiej jest dmuchać na zimne.

Trzeba wziąć pod uwagę, że w przypadku różnych smartfonów proces ten może wyglądać inaczej. My skorzystaliśmy z Sensation i narzędzia Revolutionary, które jest dla nich przeznaczone. Wybór producenta nie jest tu przypadkowy. Po pierwsze, urządzenia HTC są bardzo popularne. Po drugie tajwańska firma cechuje się wręcz tragicznym podejściem do klienta. Odmówiła między innymi aktualizacji kilku nowych smartfonów z Androida 4.0 do Androida 4.1, mimo że pojawiły się dopiero kilka miesięcy temu. Konkretnie chodzi tu o telefony takie jak HTC Desire C i HTC One V. Prawdopodobnie HTC nie udostępni też oprogramowania zeszłorocznym topowym smartfonom, takim jak HTC Sensation właśnie. Oto lista wspieranych przez narzędzie urządzeń:

 • HTC Desire (bravo) 0.93.0001, 1.02.0001
 • HTC Desire CDMA (bravoc) 1.06.0000
 • HTC Wildfire (buzz) 1.01.0001
 • HTC Aria (liberty) 1.02.0000
 • HTC Incredible S (vivo) 1.09.0000 and 1.13.0000
 • HTC Droid Incredible 2 (vivow) 0.97.0000 (Gingerbread)
 • HTC Desire S (saga) 0.98.0000 oraz 0.98.0002
 • HTC View (express) 1.09.0000 oraz 1.13.0000
 • HTC Flyer (flyer) 1.10.0000, 1.11.0003
 • HTC Sensation (pyramid) 1.17.0006, .0008, .0011 oraz .0012, 1.18.0000
 • HTC Evo 3D (shooter) 1.30.0000 oraz 1.40.0000
 • HTC EVO 3D GSM (shooteru) 1.49.0007, 1.49.0008
 • HTC Thunderbolt (mecha) 1.04.0000, 1.05.0000
 • HTC EVO 4G (supersonic) 2.15.0001, 2.16.0001
 • HTC myTouch Slide 4G (doubleshot) 1.44.0007 
Ostatnie cyfry to wersja HBOOT, więc trzeba sprawdzić, jaka wersja jest w rootowanym telefonie. W tym celu należy wyciągnąć z niego akumulator i włożyć ją z powrotem. Następnie należy uruchomić telefon przytrzymując jednocześnie przyciski uruchomiania i zmniejszania głośności. Jeśli takowy zgadza się z wymienionymi wyżej, proces można kontynuować. Jeśli na ekranie pojawia się napis S-ON, oznacza to, że smartfon jest zablokowany. Wersję HBOOT zapisujemy.

HTC Sensation

HTC Sensation

Następnie należy pobrać program Revolutionary i sterowniki fastboot. Pod polem "Downloads",  na stronie programu znajduje się niebieskie okno, z którego trzeba będzie skorzystać. Oprócz tego trzeba uruchomić smartfon i w ustawieniach (zakładka aplikacje) zmienić opcję "Debugowanie USB" na włączone.

Podłączamy telefon do komputera i jeśli będzie konieczne wybranie trybu połączenia, należy wybrać "tylko ładowanie". Ściągnięte wcześniej Revolutionary należy rozpakować i uruchomić aplikację revolutionary.exe. Uruchomiony program wyświetlił numer seryjny, tzw. serial. Warto go zapisać.

W tym momencie wracamy na stronę internetową programu Revolutionary. We wspomnianym wcześniej niebieskim okienku należy wypełnić wszystkie pola. Są to kolejno "Twój system operacyjny", "Twoje urządzenie", "Wersja HBOOT" oraz "Numer seryjny". W ostatnie pole wklejamy numer wyświetlony wcześniej przez program Revolutionary.

Po akceptacji pojawia się zielone okienko, w której można zobaczyć wygenerowany klucz. Trzeba ponownie otworzyć program i wkleić tam nasz klucz. Wybór zatwierdzamy klawiszem Enter. Po zakończeniu pracy aplikacji pojawi się pytanie o chęć ściągnięcia ClockworkMod Recovery. Potwierdzamy wybór wpisując "Y".

Smartfon teraz uruchomi się w trybie fastboot. Po zniknięciu okna Revolutionary wybieramy opcję "REBOOT". Przechodzimy do niej za pomocą przycisków głośności i zatwierdzamy przyciskiem włączania. Teraz system uruchamia się standardowo, a zabezpieczenie bootloadera zostało zdjęte.

Teraz należy pobrać paczkę "su-2.3.6.3-efgh-signed.zip" i zapisać ją w głównym katalogu na karcie microSD. Nie można jej rozpakowywać. Teraz konieczne jest wyłącznie smartfona, wyjęcie akumulatora i ponowne jej uruchomienie.

HTC-Sensation-root

HTC-Sensation-root

Ponownie trzeba uruchomić urządzenie za pomocą włącznika i klawisza zmniejszania głośności. Należy w sposób analogiczny do wcześniejszego przejść do "RECOVERY" i zatwierdzić ją. Po pojawieniu się nowego ekranu trzeba wybrać opcję "install zip from sd card" i "choose zip from sd card". Wtedy należy wybrać wcześniej pobrany plik ZIP i zatwierdzić wybór. Po chwili pojawi się komunikat potwierdzający sukces procesu. Po restarcie telefonu telefon będzie zrootowany.

Teraz trzeba sprawdzić, jak pobrać zmodyfikowany system operacyjny. W tym celu warto ściągnąć darmową aplikację ROM Manager z Google Play. Oczywiście działa ona tylko ze zrootowanym telefonem. Po uruchomieniu aplikacji trzeba kliknąć Flash ClockworkMod Recovery. Następnie konieczne jest potwierdzenie modelu telefonu. Po procesie flashowania można przeglądać ofertę dostępnych systemów.Po wybraniu odpowiedniego następuje jego pobranie i instalacja. Jako że pliki systemów są stosunkowo duże, więc zalecamy, by smartfon był podłączony do szybkiej sieci WiFi. Warto też wcześniej zgrać wszystkie dane z telefonu, bo zmiana ROMu je kasuje.

iPhone, iPad, iPod Touch

Jeżeli jest się posiadaczem urządzenia Apple z systemem iOS należy przede wszystkim wejść na stronę jailbre.kr. Znajdują się tam pokazane metody, jakimi można przeprowadzić Jailbreak konkretynch urządzeń z logiem nadgryzionego jabłka wyposażonych w konkretne wersje oprogramowania. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest użycie aplikacji redsn0w, która jest dostępna zarówno na komputery Windows jak też Mac. Jeśli mamy odpowiednie oprogramowanie, które wspiera redsn0w, należy zainstalować najnowszą wersję tego programu. Następnie konieczne jest podłączenie urządzenia do komputera i uruchomienie redsn0w.

Trzeba kliknąć przycisk "Jailbreak", następnie "Next" i wprowadzić urządzenie w tryb DFU. By zrobić to ostatnie, trzeba wcisnąć przycisk uruchamiania i trzymać go dwie sekundy, następnie (nie puszczając przycisku uruchamiania), wcisnąć środkowy przycisk na 10 sekund, potem puścić przycisk uruchamiania i trzymać środkowy przycisk jeszcze przez maksymalnie 30 sekund. Można go puścić, gdy na na ekranie pojawi się biała plansza. Następnie komputer wykona wszystkie operacje związane z Jailbreak.

iPhone 4S

iPhone 4S

Może się jednak okazać, że posiadane urządzenie ma zbyt nowe oprogramowanie, by przeprowadzić Jailbreak. W tym celu trzeba pobrać pliki .IPSW ze starszym oprogramowaniem. Można je znaleźć miedzy innymi tutaj. Wymagany będzie też redsn0w 0.9.15b2 oraz iTunes 10.7.

Warto wspomnieć o tym, że proces ten da się przeprowadzić dla iPhone 4, iPhone 3GS oraz iPod Touch 4G. Na chwilę obecną downgrade nowszych urządzeń jest niemożliwy, ale zapewne niebawem to się zmieni. Trzeba też mieć pliki SHSH. By je uzyskać, trzeba zainstalować program TinyUmbrella, podłączyć do komputera urządzenie z systemem iOS, włączyć program i wybrać opcję "Zapisz plik SHSH".

Po ściągnięciu wcześniej wymienionych plików konieczne będzie podłączenie urządzenia z iOS do komputera i wyłączenie go. Następnie sprzęt trzeba wprowadzić w tryb DFU, analogicznie jak wyżej opisano. Potem należy uruchomić redsn0w w trybie administratora. Program wyświetli informację o podłączonym urządzeniu w trybie DFU. Na ekranie głównym programu należy wybrać opcję "Extras, SHSH blobs iStitch". Na kolejnym ekranie trzeba nacisnąć przycisk IPSW. Wówczas wyświetli się widok eksploratora. Konieczne jest wskazanie w nim pobranego pliku .IPSW z oprogramowaniem iOS w wersji 5.X. Jeśli plik SHSH był zapisany za pomocą programu Cydia, trzeba wybrać tę nazwę w oknie. Jeśli zrobiono to narzędziem TinyUmbrella, konieczne jest wybranie opcji "Local" i wskazanie pliku SHSH. Następnie redsn0w doda SHSH do pliku .IPSW. Nowy plik znajdzie się tam gdzie poprzedni, jednak będzie zedytowany. W jego nazwie znajdzie się 13-cyfrowy numer ECID. Teraz w głównym oknie aplikacji redsn0w konieczne jest wybranie "Pwned DFU", po czym znowu pojawi się komunikat o sprzęcie działającym w trybie DFU.

Nowy iPad

Nowy iPad

Wróć do ekranu głównego programu redsn0w, wybierz "Pwned DFU", po czym otrzymasz komunikat o urządzeniu działającym w trybie DFU. Teraz trzeba uruchomić iTunes i przejść do zakładki "Urządzenia" i wybrać podłączony smartfon, tablet lub urządzenie multimedialne. Teraz trzeba przytrzymać klawisz Shift i wybrać opcję "Odtwórz". Pojawi się okno, w którym trzeba wskazać plik z nowym (starym) oprogramowaniem. iTunes skończy wgrywać oprogramowanie, a na końcu wyświetli niegroźny błąd -1. Teraz w ekranie redsn0w trzeba wybrać opcję "Extras", potem "Recovery Fix" i podążać za wskazówkami na ekranie. Dzięki temu sprzęt zadziała w trybie DFU i będzie mieć upragniony system we wcześniejszej wersji.

Czy sumienie Ci na to pozwoli?

Jak widać, istnieje wiele sposobów na ulepszenie swoich urządzeń. Warto pamiętać jednak o tym, ze często robienie tego ma wątpliwe podstawy moralne. Dlatego przed zmianą lub edycją oprogramowania swojego urządzenia warto zastanowić się, czy po zrobieniu tego go używać zgodnie z prawem. Jeśli przeróbka konsoli ma faktycznie służyć do uruchamiania kopii zapasowych gier, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jeśli jednak ma to służyć do używania nielegalnych kopii gier programów, warto zaniechać tego procederu. Tak samo spraw się ma z telefonami komórkowymi. Jeśli producent sprzętu zostawił Cię na lodzie i po prostu chcesz mieć nowsze oprogramowanie, na które zasługujesz, możesz czuć się uczciwie z tym, że w nieoficjalny sposób zaktualizujesz oprogramowanie smartfona. Jednak jeśli ma to jednak służyć bezproblemowemu korzystaniu z alternatywnych sklepów z aplikacjami, gdzie często można znaleźć pirackie wersje popularnych programów, które w typowej dystrybucji są dostępne odpłatnie. Osobiście nie zachęcamy do używania oprogramowania w celch nielegalnych, bo w wielu wypadkach jest to nie tylko niemoralne, ale też niezgodne z prawem i grozi nieprzyjemnościami ze strony organów ścigania.

Redakcja PC World nie odpowiada za jakiekolwiek konsekwencje wywołane instalowaniem i korzystaniem z nieoficjalnych wersji oprogramowania. Poradnik ten został opublikowany jedynie w celach edukacyjnych i nie nakłania nikogo do łamania prawa w jakikolwiek sposób przy użyciu wyżej wymienionych metod.