Przeróbka, jakiej nie było

Sensacją ostatnich tygodni jest z pewnością odkrycie przez rosyjskich dziennikarzy możliwości bardzo prostej przeróbki kart graficznych Radeon 9500 na modele 9500 PRO lub nawet 9700 PRO. Taka operacja pozwala na oszczędzenie ok. 1000 zł, co dla wielu osób, które wcześniej nabyły topowe modele kart ATI, jest prawdziwym szokiem. Trudno w to uwierzyć, ale wspomniane przeróbki to "małe piwo" w porównaniu z tym, co wczoraj odkryli niezmordowani rosyjscy tropiciele sensacji. Okazuje się, że przelutowanie tylko jednego rezystora na kartach Radeon 9500 lub 9700 zmienia te "zabawki" w potężne karty profesjonalne – odpowiednio modele FireGL Z1 i FireGL X1, kosztujące ok. 4 tys. zł.

Serwis internetowy Xbitlabs (http://www.xbitlabs.com ) na swoich stronach zamieścił dokładną instrukcję prowadzącą krok po kroku przez proces przeróbki.

Przypomnijmy, że karty graficzne 9500 występują w dwóch różnych wersjach. Model z 64 megabajtami pamięci RAM pracuje ze 128-bitową szyną pamięci, co po zmianach dokonanych opisywanym przez nas programem RivaTuner pozwala na jego modyfikację do modelu Radeon 9500 PRO. Z kolei wersja Radeon 9500 ze 128 MB RAM dysponuje już 256-bitową szyną pamięci, taką samą jak topowy Radeon 9700 PRO. Jedyne różnice pomiędzy kartami to zablokowane w Radeonie 9500, 4 z 8 potoków renderingu. Rosyjski program RivaTuner w połączeniu ze zmianą BIOS-u karty i wykorzystaniem odpowiednich sterowników Catalyst, pozwala na odblokowanie 4 potoków i pracę z pełną wydajnością. Nawet jeśli pamięci zamontowane na tańszej karcie (9500) nie pozwolą na nadtaktowanie ich do wartości odpowiednich dla modelu 9700 PRO, to i tak wartości te będą zbliżone do znanych z wersji 9700, a tym samym wzrost ogólnej wydajności w stosunku do punktu wyjścia będzie ogromny.

Aby dokonać ww. przeróbek nie jest konieczne przelutowanie rezystora. Jest to jednak jeden ze sposobów na dokonanie zmian. Drugim, bezinwazyjnym, jest użycie wspomnianego już programu RivaTuner.

Prawdziwą bombą okazało się jednak wczorajsze odkrycie redaktorów serwisu Overclockers.ru, którzy przelutowując kolejny rezystor (w wersji 9500, bo w modelu 9700 wystarczy przelutowanie tylko jednego z nich) uzyskali z modeli 9500 i 9700 wersje kart jakie przeznaczone są na rynek profesjonalny, a więc serię FireGL.

Przelutowanie rezystora to jednak nie wszystko, ponieważ karty należy wyposażyć jeszcze w nowy, profesjonalny BIOS. Jako, że takowego BIOS-u Rosjanie nie posiadali, to postanowili przerobić oprogramowanie sterujące od wersji 9700 i 9500 na analogiczne z modelami FireGL. Podobne zmiany wpisów odpowiedzialnych za identyfikację karty w systemie wprowadzono w sterownikach Catalyst. Po wgraniu do pamięci karty nowego BIOS-u urządzenie zostało zidentyfikowane przez system jako FireGL X1. Co ciekawe, w opcjach sterownika pojawiły się dodatkowe funkcje charakterystyczne dla modeli profesjonalnych. Przerobione BIOS-y dostępne są na stroniehttp://www.xbitlabs.com .

Radeon w wersji Turbo

Wyniki testów przy wykorzystaniu sterowników OpenGL przeznaczonych dla kart FireGL przeszły wszelkie oczekiwania.

W programie graficznym 3D Studio Max 5 różnice w wydajności pomiędzy kartą ATI Radeon 9700 PRO, a Radeonem 9700 przerobionym na FireGL X1 wynoszą ok. 300% !!! na korzyść produktu zmodyfikowanego.

Na koniec podajemy aktualne ceny kart ATI FireGL Z1 i X1 – odpowiednio ok. 1000 i 700 EUR. Bez komentarza.