Przesiadka na Maca

Przyczyn przesiadki na Maca może być wiele. Spore grono użytkowników ma po prostu dość ciągłego ataku wirusów, spyware i innych złośliwych programów. Innym osobom spodobał się iPod i teraz same chcą poznać zalety płynące z posiadania Macintosha. Podjęcie decyzji o migracji ułatwiło pojawienie się Maca mini, który kosztuje tyle samo co średnio wyposażony pecet.


Przyczyn przesiadki na Maca może być wiele. Spore grono użytkowników ma po prostu dość ciągłego ataku wirusów, spyware i innych złośliwych programów. Innym osobom spodobał się iPod i teraz same chcą poznać zalety płynące z posiadania Macintosha. Podjęcie decyzji o migracji ułatwiło pojawienie się Maca mini, który kosztuje tyle samo co średnio wyposażony pecet.

Mac OS X pod wieloma względami przypomina Windows, ale i tak konieczne będzie poświęcenie kilku dni na poznawanie możliwości i funkcji nowego systemu. Warto również przygotować szczegółową strategię migracji, w czym pomoże niniejszy przewodnik.

Wskazówka

W przypadku problemów z przeniesieniem niektórych typów danych można skorzystać z programów shareware, które służą do konwersji formatów danych; na przykład narzędzie Outlook2Mac firmy Little Machines (10 USD, www.littlemachines.com) pomaga przenieść dane z Microsoft Outlooka do klienta e-mail, kalendarza i książki adresowej na Macu.

Pakujemy walizki

Przesiadka na Maca

Sztuczki z Dokiem - Naciśnięcie klawisza Control i kliknięcie ikony teczki lub dysku w Doku powoduje wyświetlenie menu kontekstowego z zawartością tej teczki lub dysku. Podobna czynność wykonana dla uruchomionej aplikacji wyświetla listę wszystkich otwartych okien, do których można szybko przejść.

Pierwsze pytanie, jakie zadaje sobie większość osób zmieniających platformę, brzmi "Co z moimi starymi plikami?".

Najpierw dobre wiadomości. Obecnie praktycznie wszystkie zadania wykonywane na co dzień na komputerze z Windows można wykonywać również na Macintoshu. Wiele popularnych programów jest sprzedawanych w wersji dla Maca i peceta, a dokumenty w nich utworzone można bez problemu przenosić między platformami. Obejmuje to takie aplikacje, jak Microsoft Word, Excel i PowerPoint, FileMaker Pro, Macromedia FreeHand i Dreamweaver, Adobe Illustrator i Photoshop oraz wiele innych.

Zła wiadomość to taka, że prawdopodobnie będzie konieczne zakupienie wersji tych programów na Maca, co wiąże się ze sporymi kosztami. Niekiedy dwie wersje tej samej aplikacji mogą znacznie się różnić. Przykładem niech będzie pakiet biurowy Microsoft Office, który w wersji 2004 dla Maca nie zapewnia funkcji pracy grupowej, które są dostępne w wersji dla Windows. W zamian jednak użytkownicy Macintoshy zyskali inne funkcje, takie jak wygodne centrum zarządzania projektami. Przed kupnem wybranej aplikacji warto więc upewnić się, czy zapewnia ona wszystkie często używane funkcje, które są niezbędne w codziennej pracy.

Przenoszenie plików

Pliki między komputerami można przenosić na wiele sposobów. Prawdopodobnie najwygodniejszą metodą będzie nagranie danych na płytach CD lub DVD bądź skopiowanie ich na dysk zewnętrzny. Kolejnym krokiem będzie skopiowanie plików do wybranej lokalizacji na dysku twardym Macintosha. Jeżeli pecet nie jest wyposażony w nagrywarkę lub danych jest bardzo dużo, można połączyć oba komputery kablem sieciowym (lub podłączyć je do sieci lokalnej). Szczegółowe instrukcje znajdują się w ramce "Sieć dla dwóch".

Po skopiowaniu plików można rozmieścić je w odpowiednich teczkach (teczka to po prostu folder w Windows), na przykład zdjęcia cyfrowe powinny trafić do teczki Pictures, a filmy do teczki Movies. Program Detto Move2Mac (50 USD, www.detto.com/move2mac) pozwoli wykonać automatycznie większość tych czynności. Dodatkowe instrukcje można znaleźć na stronie www.apple.com.pl/migracja/ lub www.apple.com/switch/howto (strona w języku angielskim).

Przeniesienie większości plików nie powinno sprawiać żadnych problemów. Macintosh odczytuje typowe formaty plików, takie jak pliki graficzne JPEG, GIF, TIFF i PNG, pliki tekstowe RTF i TXT, HTML, pliki muzyczne MIDI i MP3, a także czcionki TrueType i OpenType.

Od czasu do czasu mogą powstać pewne problemy. Na Macintoshu nie jest dostępna baza danych Microsoft Access, przez co przeniesienie baz danych może wymagać dodatkowej pracy. Dane należy wyeksportować, a następnie zaimportować do programu FileMaker Pro. Spowoduje to jednak utratę układów baz danych. Innym rozwiązaniem będzie zakup emulatora PC (takiego jak Microsoft Virtual PC) i użycie go do uruchamiania programów, które nie są dostępne na Macu.

Poruszanie się po nowym świecie

Przesiadka na Maca

Preferencje systemowe - Okno Preferencji pozwala na zmianę takich ustawień systemu jak: wygląd, tło biurka, rozdzielczości monitora czy parametrów sieciowych.

Kolejne wersje systemów Mac OS i Windows stają się do siebie coraz bardziej podobne. W obydwu można znaleźć wbudowany firewall, możliwość udostępniania połączenia internetowego dla innych komputerów, a także szybkie przełączanie użytkowników (wszystkie programy pozostają otwarte, kiedy inny użytkownik rozpoczyna korzystanie z komputera). Pomimo podobieństw oba systemy są bardzo zróżnicowane pod względem zasad działania i sposobu obsługi.

Pierwsze kroki W Mac OS-ie X nie ma menu Start. Często otwierane programy, dokumenty i teczki można umieścić w jednym z miejsc przeznaczonych do tego celu. Na dole ekranu znajduje się Dok (można go jednak umieścić w innym miejscu), który zapewnia szybki dostęp do wszystkich tych elementów. Ikony programów i dokumentów można również przeciągnąć na pasek Places, który jest widoczny po lewej stronie każdego okna Findera.

System operacyjny Macintosha nie ma paska zadań - uruchomione aplikacje są po prostu oznaczone małym trójkącikiem w Doku. Kliknięcie i przytrzymanie jednej z tych ikon (lub kliknięcie prawym przyciskiem myszy) powoduje wyświetlenie listy wszystkich otwartych okien danej aplikacji, podobnie zresztą jak w systemie Windows XP (patrz: zrzut ekranowy "Sztuczki z Dokiem").

Bardzo przydatną funkcją jest szybkie przełączanie między działającymi aplikacjami poprzez naciśnięcie klawiszy z-Tab. Powoduje to wyświetlenie dużej palety z ikonami wszystkich otwartych programów. Po zwolnieniu klawiszy podświetlona aplikacja pojawi się na pierwszym planie. Mac OS X umożliwia również przełączanie okien pojedynczego programu poprzez naciśnięcie przycisków z-~ (tylda).

Dostęp do dysków Praca z dyskami odbywa się w zupełnie inny sposób niż w systemie Windows. Na przykład wszystkie dyski wewnętrzne i zewnętrzne są reprezentowane przez ikonę zarówno na biurku (pulpicie), jak i w oknie Findera. W systemie dostępny jest również odpowiednik okna Mój komputer, czyli okno Computer (dostępne po wybraniu polecenia Go: Computer). Warto jednak zwrócić uwagę, że Mac OS X nie wyświetla ikon "pustych" dysków, czyli na przykład napędów optycznych bez włożonej płyty CD lub DVD. Jeżeli na biurku widoczna jest ikona dysku, odpowiednie urządzenie jest dostępne do odczytu.

Szybki restart Od czasu do czasu każda aplikacja może się zawiesić. Aby usunąć ją z pamięci, należy nacisnąć kombinację klawiszy z-Option-Escape, zaznaczyć aplikację na liście i kliknąć przycisk Force Quit. Spowoduje to zamknięcie aplikacji bez naruszania innych programów. Aby zrestartować cały komputer, należy przytrzymać klawisze Control-z i nacisnąć włącznik zasilania.

Usuwanie śmieci Kosz w systemie Mac OS X znajduje się na końcu Doka. Działa on dokładnie tak samo, jak jego odpowiednik w Windows, co nie powinno dziwić, skoro Microsoft "skopiował" tę koncepcję z Maca. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka różnic.

Po pierwsze, Kosz nie opróżnia się automatycznie, niezależnie od wielkości umieszczonych w nim plików. To zadanie należy wyłącznie do użytkownika. Najprostszym sposobem opróżnienia Kosza jest kliknięcie jego ikony z naciśniętym klawiszem Control i wybranie z menu kontekstowego polecenia Empty Trash.

Aby bezpiecznie usunąć poufne informacje, można wybrać polecenie Secure Empty Trash, które spowoduje nadpisanie zawartości plików cyfrowymi śmieciami. Odzyskanie takich danych będzie praktycznie niemożliwe.

Zmiana ustawień Większość ustawień systemowych dostępnych jest poprzez okno System Preferences, które jest wywoływane z Doka lub menu z w lewym górnym rogu ekranu. Podobnie jak w Panelu sterowania Windows, można znaleźć tu panele służące do ustawiania daty i czasu, połączeń sieciowych i oszczędzania energii. Ikony paneli ustawień można wyświetlać według kategorii lub alfabetycznie, wybierając polecenie View: Show All in Categories lub View: Show All Alphabetically.

Wielu użytkowników Windows zastanawia się, co z rejestrem, bibliotekami DLL, przerwaniami IRQ i błękitnym ekranem śmierci. O wszystkim tym można zapomnieć - Macintoshe nie mają takich problemów.

Co i gdzie?

Jeżeli przesiadamy się z Windows na Mac OS-a X, pierwsze spotkanie z makowym systemem może być jak podróż do obcego kraju. Poniższa lista pozwoli zorientować; się w funkcjach i ustawieniach, które są w dużej części podobne w obu systemach.