Przesłuchania twórcy Wikileaks ruszyły

W Londynie rozpoczęły się przesłuchania mające odpowiedzieć na pytanie, czy odbędzie się ekstradycja Juliana Assange’a, twórcy Wikileaks. Australijski aktywista internetowy został oskarżony w Szwecji o dokonanie przestępstwa na tle seksualnym.

7 lutego 2011 Julian Assange pojawił się w sądzie w Woolwich, gdzie stanął przed obliczem sędziego Howarda Riddle’a. Prawnicy obu stron przedstawili swoje stanowiska na wstępnych przesłuchaniach. Cała sprawa przyciągnęła zwolenników teorii spiskowych, którzy uważają, że wszystko zostało zaaranżowane przez rząd USA, który chce w ten sposób doprowadzić Assange’a przed oblicze własnego wymiaru sprawiedliwości.

Geoffrey Robertson, adwokat twórcy Wikileaks, powiedział, że jeżeli dojdzie do ekstradycji jego klienta, to weźmie on udział w zamkniętym procesie, ponieważ taki jest szwedzki zwyczaj.

"Szwedzki zwyczaj i praktyka są niesprawiedliwe jak na europejskie standardy. Proces nie może być sprawiedliwy, kiedy z rozpraw są całkowicie wykluczeni przedstawiciele mediów i publika" - kończy wypowiedź Robertson.